To jak mieszkamy, bardzo dużo mówi o nas samych. Identyfikujemy się z tym, jak udekorowany jest nasz dom. A odwiedzając czyjeś mieszkanie, możemy bardzo dużo dowiedzieć się na temat osoby, która spędza tam część swojego dnia. Urządzając mieszkania, dość często ulegamy jednak panującym modom, warto więc wiedzieć, czym się one wyróżniają.
Minimalizm w domu jak to wygląda
Dzisiaj porozmawiamy o jednym ze stylów urządzania mieszkań, który można powiedzieć, że jest ostatnio najpopularniejszy. Styl minimalistyczny we wnętrzach – kojarzy go chyba każdy, niekoniecznie wiemy, gdzie się pojawił, ale już od kilku dobrych lat zauważa się tendencje do tego, aby w domu było jak najmniej rzeczy, a przynajmniej na pozór. Do lamusa odeszły już wielkie meblościanki pełne figurek czy ozdobnej zastawy. Wszystko, co dla nas cenne chowamy teraz w szafkach, a w naszych wnętrzach króluje pustka.
Styl minimalistyczny we wnętrzach rządzi się swoimi prawami. Elementy składające się na niego, czyli meble, podłogi czy sztukaterie, odznaczają się prostotą i funkcjonalnością. Nie ma tutaj mowy o przesadnym zdobnictwie czy elementach typowo dekoracyjnych. Wcześniej wspomniana pustka jest tylko mglistym wrażeniem, ponieważ minimalistycznie urządzone wnętrza potrafią być przytulne i bardzo rodzinne.
Kluczowe w urządzaniu minimalistycznego domu, jest odpowiedni dobór kolorów, w tym ścian. Najlepszym rozwiązaniem będą jasne kolory, pastele — choć od lat królują w tym wypadku satynowe biele, które idealnie sprawdzają się zarówno w wysokich mieszkaniach, jak i w tych niższych. Nie musimy pozostawać jednak wierni, tylko jednemu odcieniowi, kilka dobrze dobranych barw sprawi, że na mieszkania nabierze ciekawego charakteru.
Nie bez przyczyny wielu z nas uważa, że podłoga jest spoiwem mieszkania. Odpowiednie jej dobranie może diametralnie zmienić cały wystrój. Styl minimalistyczny w domu, mimo że kojarzony z chłodnymi barwami, dopuszcza elementy w bardziej żywych kolorach. Zamiast jasnych paneli może warto pomyśleć o czymś mocniejszym, w kolorze mahoniu?
Nie zapominajmy też o meblach. Do tak urządzanego mieszkania powinny być one smukłe, najlepiej o geometrycznych kształtach, tak aby nie zaburzały one harmonii. Nie zaszkodzi jednak przełamać przy ich pomocy wszędobylskiej bieli. Można to zrobić na przykład za pomocą czarnego zestawu wypoczynkowego, który nada wnętrzu ciekawy charakter.
Jeśli stawiasz na minimalizm w domu to pamiętaj, że ważne jest również oświetlenie. Unikajmy ozdobnych kinkietów czy staromodnych żyrandoli, w tak urządzonym mieszkaniu będą wyglądać kiczowato. Tutaj również postawmy na prostotę, geometryczne kształty i stonowane kolory. Aby jednak nie popadać w monotonie, warto przy oświetleniu pomyśleć o różnych rodzajach żarówek, które będą ciekawym akcentem dekoracyjnym.
Na koniec mała rada dla ceniących minimalizm w domu, jeśli chcecie odrobinę ożywić tak urządzone mieszkanie, idealnie nadadzą się do tego zadania kwiaty, mogą być w wazonach czy donicach. Najlepsze będą te kwitnące, ale i jasne listki sprawią, że nasze mieszkanie będzie odmienione.
Podsumowując, minimalistyczne mieszkanie to nie jest puste mieszkanie, tylko takie, które jest dobrze urządzone. Nie musi być ono również smutne ani ponure, bo wszystko zależy od tego, w jakim domu chcemy mieszkać.