Pomysły na dekoracje okien w salonie

Odpowiednio dobrana aranżacja okna może całkowicie odmienić wygląd pokoju. Dopasowana do reszty wystroju wzbogaci atmosferę i będzie świetnym uzupełnieniem całości. Jest to również prosty sposób na to, jak zmienić charakter pokoju niskim nakładem kosztów i pracy.

Nowoczesne aranżacje

W nowoczesnych dekoracjach okiennych chodzi przede wszystkim o zapewnienie dopływu dużej ilości światła. Dzięki temu wnętrze domu wygląda na dużo bardziej przestronne i przytulne. W popularnym ostatnio stylu skandynawskim okna często zostania się bez żadnych ozdób i zasłon. Nie każdy jednak czuje się komfortowo korzystając z takiego rozwiązania, zwłaszcza kiedy okna wychodzą np. na ulicę. Może to powodować poczucie braku prywatności. Odpowiednio dobrana aranżacja okna nie ograniczy w znaczący sposób nasłonecznienia pokoju, jednocześnie zapewniając relaksującą atmosferę w salonie.

Zasłony

Przy wyborze koloru zasłon można zdecydować się na tę samą paletę barw, co w reszcie wystroju, pozwoli to na stworzenie spójnego wyglądu całej aranżacji. Drugą możliwością jest wybór kontrastującego koloru, dzięki czemu zasłony staną się kolorowym akcentem na tle reszty pokoju. Powinny one jednak wpasowywać w ogólny zamysł kolorystyczny, by uniknąć wrażenia chaosu. W salonach o dużej powierzchni dobrze sprawdzą się zasłony z cięższych materiałów. Sprawdzą się tu tkaniny welurowe, które nadadzą wnętrzu ciepła i elegancji. Będą również świetnym rozwiązaniem w starszych budynkach, gdzie występuje problem uciekającego oknami ciepła w sezonie zimowym. Dzięki swojej grubej strukturze zasłony takie zapewnią pomoc w ochronie przed chłodem. W mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzą się lekkie tkaniny, najlepiej w jaśniejszych kolorach, które nie przytłoczą całej aranżacji.

Firany

Firany pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjne, dlatego warto wybrać wzór, który będzie pasował do całego wnętrza. Koronkowe firany będą świetnym uzupełnieniem klasycznego i eleganckiego projektu salonu, jednak niekoniecznie znajdzie się dla nich miejsce w nowoczesnym wystroju. Jeśli ostatecznym celem jest osiągnięcie przytulnego nastroju, dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie firan w ciepłych kolorach. W stylu minimalistycznym najlepiej sprawdzi się jednak klasyczna biel i proste wzory. Właściwie dobrane firany oprócz walorów dekoracyjnych pozwolą również na dopływ światła słonecznego do pokoju, jednocześnie zapewniając nam prywatność. Jest to szczególnie istotne w mieszkaniach parterowych z oknami wychodzącymi bezpośrednio na ulicę.

Rolety

Rolety mogą być nie tylko uzupełnieniem reszty aranżacji okna, na przykład firan i zasłon, ale mogą również być rozwiązaniem stosowanym samodzielnie. Świetnie sprawdzą się w stylu minimalistycznym, gdzie zapewnią niczym nieograniczony dopływ światła w ciągu dnia, pozwolą jednak na zasłonięcie okna i zapewnienie prywatności w czasie spędzania wieczorów w salonie. Rolety są również łatwym rozwiązaniem pozwalającym na ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń w czasie gorących miesięcy letnich. W tym celu najlepiej sprawdzą się modele w ciemniejszych kolorach. W zależności od preferowanego stylu wystroju warto rozważyć czy lepszym rozwiązaniem będą rolety klasyczne czy może rolety rzymskie, które same w sobie mogą być elementem dekoracyjnym. Dostępne są również rolety bambusowe, nie będą one jednak pasować do każdego wnętrza.

Przy wyborze dekoracji okiennych należy mieć na uwadze resztę pomieszczenia i decydować się na rozwiązania, które będą się wzajemnie uzupełniały. Wystrój będzie niepełny bez odpowiedniej aranżacji okien, dlatego warto zadbać również o ten element by móc cieszyć się modnym i przytulnym salonem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here