Już w czasach starożytnych wiecznie zielony bukszpan był uprawiany w ogrodach. W Polsce sadzono go już w XVI wieku w ogrodach otaczających zamek królewski na Wawelu. Dzisiaj także jest rośliną chętnie sadzoną w przydomowych ogrodach.

Skąd pochodzi bukszpan?

W naturalnych warunkach roślina ta występuje na terenie Europy południowej i zachodniej oraz w północno-wschodniej Afryce. Na tym kontynencie można ją spotkać na terenach górskich do wysokości 2000 metrów nad poziomem morza. Pojedyncze okazy bukszpanu występują także na Kaukazie oraz w Azji Mniejszej. W warunkach naturalnych bukszpan rośnie także na terenie Polski. Rośnie w postaci małych drzew (nie przekraczają wysokości 7 metrów) lub w formie krzaczastej. Bukszpany są roślinami długowiecznymi. Drewno wykorzystuje się w stolarstwie artystycznym, gdyż po wypolerowaniu podobne jest do kości słoniowej.

Wygląd

Bukszpan ma drobne liście o długości od 1 do 3 centymetrów. Mają one eliptyczny kształt. Od spodu są jasne w odcieniu żółtozielonym, z wierzchu są błyszczące, mają ciemnozielony kolor. Bukszpan kwitnie, ale kwiaty mają małe walory estetyczne. Roślina zakwita w kwietniu i kwitnie przez cały maj.

Wymagania

Bukszpan najlepiej rośnie na ziemi bogatej w wapń. Nie lubi gleb podmokłych i kwaśnych. Jest odporny na zanieczyszczone powietrze. Może więc być sadzony w miastach. Toleruje także suszę. Doskonale radzi sobie posadzony w zacienionych miejscach ogrodu. Nie toleruje miejsc wietrznych. Posadzony na stanowisku narażonym na wiatry, może zimą przemarzać.

Cięcie

Od bardzo dawna bukszpany formowano nadając im nieraz bardzo oryginalne kształty. Doskonale bowiem znoszą nawet bardzo częste cięcie. Jest więc chętnie sadzony na zawsze zielone strzyżone żywopłoty i obwódki rabat. Cięcie bukszpanu może wykonać wczesną wiosną (od marca do kwietnia), po raz drugi w lipcu. Skraca się tegoroczne przyrosty o 1/3 długości.

Sadzenie

W sprzedaży dostępne są sadzonki bukszpanu w donicach oraz z gruntu. Te pierwsze możemy sadzić w ogrodzie od kwietnia do końca września. Te drugie sadzimy albo wiosną (najpóźniej w połowie maja), albo od połowy października do końca września. Świeżo posadzone rośliny musimy cieniować i pamiętać o częstym podlewaniu. Rośliny dobrze się rozkrzewią jeśli po posadzeniu skrócimy wszystkie pędy o 1/2 długości.

Towarzystwo innych roślin

Bukszpany możemy łączyć z innymi gatunkami roślin trwale zielonych. Ładne kompozycje stworzymy sadząc bukszpan z barwinkiem pospolitym, runianką japońską, bluszczem pospolitym. Bukszpan sprawdzi się także na rabatach z różami, tulipanami, hiacyntami czy narcyzami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here