Choć na chwilę zapomnieliśmy o naturalnych metodach czyszczenia podłóg, które stosowały nasze babcie, domowe detergenty znów stają się popularne. Co wyróżnia babcine przepisy na płyny do mycia? Przede wszystkim to, że wszystkie potrzebne do nich składniki masz pod ręką! Sprawdź, jak przygotować odpowiedni środek do mycia podłogi drewnianej.

Przy użyciu specyfików, które stosujesz w kuchni, skomponujesz skuteczny płyn do mycia podłóg. Z takim środkiem skutecznie usuniesz zabrudzenia i tłuste plamy, zdezynfekujesz powierzchnię, a także zakonserwujesz ją. Zobacz, jak proste potrafią być przepisy na naturalne płyny czyszczące.

Podłoga drewniana – codzienne czyszczenie

Uniwersalny ocet znajduje się w niemal każdej kuchni i jest znanym środkiem czyszczącym. Choć jego zapach nie należy niekiedy do najprzyjemniejszych, płyn z jego dodatkiem nie pozostawia żadnych szkodliwych substancji na czyszczonych powierzchniach.

Przepis na płyn z octem:

  • 4 litry ciepłej wody
  • 1 szklanka octu
  • 5 kropel olejku eterycznego

Jeżeli lubisz środki, które pozostawiają zapach świeżości, dolej do swojego płynu kilka kropel olejku eterycznego lub soku z cytryny. Każdy z naturalnych aromatów sprawi, że zapach octu nie będzie wyczuwalny. Dodatkowo niektóre olejki eteryczne posiadają działanie bakteriobójcze. Wybierz olejek z drzewa herbacianego, cytrynowy lub eukaliptusowy, jeżeli zależy Ci na odkażeniu podłogi.

Dodatek spirytusu salicylowego przyspiesza schnięcie podłogi. Jeżeli woda z octem utrzymywałaby się na deskach dłużej, przetrzyj ją czystą wodą, by ocet nie zniszczył powierzchni.

Szukasz idealnej podłogi drewnianej? Zobacz ofertę Dobre Dla Domu.

Środek do ciemnych podłóg drewnianych

Porządki o zapachu popołudniowej herbaty mogą być całkiem przyjemne. Tanina zawarta w fusach działa antyseptycznie, więc masz pewność, że powierzchnia, którą myjesz, będzie naprawdę czysta. Ten środek do mycia podłóg jest prosty i szybki do zrobienia niczym parzenie herbaty.

Przepis na płyn z czarnej herbaty:

  • 3,5 litra ciepłej wody
  • 12 torebek czarnej herbaty lub 7–8 łyżek herbaty liściastej

Użyj 12 torebek czarnej herbaty (lub 7–8 łyżek herbaty liściastej), zalej je 0,5 litra wody i zaparzaj ok. 15–20 minut. Następnie wlej napar do wiadra, w którym znajdują się 3 litry wody.

Czyszczenie podłóg – uporczywe plamy na drewnie

Czasami będziesz potrzebować silniejszego środka podczas sprzątania. Jednak nawet oporne zanieczyszczenia usuniesz przy pomocy naturalnych środków.

W kuchni i w łazience, a także na podłogach możesz stosować sodę oczyszczoną. W przypadku podłóg drewnianych działanie proszku może być jednak zbyt silne, dlatego stosuj ją jedynie miejscowo w przypadku silnych zabrudzeń i plam. Działanie sody poprawia dodatkowo sok z cytryny, który wybiela trudniejsze plamy – między innymi te z ciemnego wina.

Na silny brud stosuj sodę w formie pasty: rozrób odrobinę sody z niewielką ilością wody

Oprócz sody podczas intensywniejszych porządków sprawdza się także boraks. Choć również ma naturalne pochodzenie, w większych ilościach może działać toksycznie i nie poleca się go alergikom. Mimo to jest niezawodnym środkiem czyszczącym, a dodatkowo odstrasza owady.

Do dezynfekcji podłogi stosuj:

  • 4 litry ciepłej wody
  • ¼ szklanki boraksu

Pielęgnacja podłogi drewnianej

Oliwa z oliwek to nie tylko zdrowy składnik sałatek, lecz także składnik płynów do mycia podłóg drewnianych. Oliwa niweluje drobne rysy na powierzchni drewna i wydobywa głębię naturalnego koloru. Dobrze impregnuje też powierzchnię – zwłaszcza w przypadku podłóg olejowanych. Mieszaninę z oliwą możesz stosować też do czyszczenia drewnianych mebli.

Płyn do pielęgnacji:

  • pół wiaderka ciepłej wody
  • szklanka oliwy z oliwek
  • 5 kropel olejku eterycznego

Pamiętaj, by myć podłogę wzdłuż usłojenia, co jest szczególnie istotne podczas nabłyszczania. Odpowiedni kierunek mycia gwarantuje, że olej dotrze we wszystkie zakamarki i nie pozostawi smug.

Korzystaj z biodegradowalnych i ekologicznych środków myjących i ciesz się czystą podłogą drewnianą. Zabawa dzieci czy chodzenie boso na podłodze, którą wyczyściłeś za pomocą naturalnych środków, jest zdrowe i higieniczne. Jeżeli chcesz urządzić przytulne wnętrze od podstaw, zajrzyj na stronę Dobre Dla Domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here