Kto z nas nie marzy o dużych przestrzeniach mieszkalnych, gdzie możemy pozwolić sobie na dowolne aranżacje bo miejsca mamy pod dostatkiem. Cóż rzeczywistość większości z nas wygląda nieco inaczej i metraż mieszkalny mamy zwykle dość ograniczony. Ale jest też dobra wiadomość każdy pokój można optycznie powiększyć. Poznaj sposoby na powiększenie swojej przestrzeni mieszkalnej. Nie wiąże się to z kłopotliwym remontem, a z prostymi trikami, które może zastosować w swoim domu każdy.

5 trików jak optycznie powiększyć pokój

Podłogi i ściany

Jeśli pokój jest mały pierwszym krokiem na jego optyczne powiększenie jest pomalowanie lub wytapetowanie ścian w jasnych kolorach, im jaśniejsze będą ściany tym lepiej. Dobrze sprawdzają się wszelkie biele, beże i jasności, które przy okazji są doskonałą bazą do dalszej aranżacji wnętrza. Wpadające do pokoju światło zdecydowanie lepiej odbija się od jasnych ścian co optycznie powiększa przestrzeń. Ta sama zasada tyczy się podłogi. Owszem o ile malowanie ścian nie kosztuje dużo to wymiana podłogi bywa już kosztowna. Jeśli akurat nie mieścisz się w budżecie to postaw na jasny dywan, który położysz na środku pokoju.

Meble

Z zasady im ich mniej tym lepiej bowiem przestrzeń nie jest zagracona, a to sprawia już na starcie że pokój jest większy. Jednak wiadomo jakieś meble w pokoju muszą być. Najlepiej sprawdzą się te w jasnych barwach. Nie tylko będą współgrać z jasną ścianą i podłogą ale dodatkowo świetnie będą odbijać światło. Kupujemy meble, które sprawiają wrażenie lekkich, unikamy tych ciężkich mocno zdobionych, które niepotrzebnie zdominują wnętrze. Świetne w takich pomieszczeniach odnajdują się meble przejrzyste np. krzesła z pleksi lub stoliki ze szklanym blatem.

Okna

Nie zasłaniaj okien ciężkimi firankami lub zasłonami. Tym działaniem już na wstępnie zmniejszasz pokój. Postaw na lekkie zwiewne firanki lub modne rolety rzymskie. Nie dość, że będą przepuszczać dużo cennego naturalnego światła to jeszcze staną się ładną ozdobą wnętrza.

Lustra

Lustro, zwłaszcza duże to prawdziwy magik, jak nic innego optycznie potrafi powiększyć wnętrze. Zwłaszcza jeśli będzie od podłogi po sufit. Odbijający się w nim pokój od razu wyda się dwa razy większy. Jeśli postawisz na lustro zawieszone na ścianie prostopadłej do okna to będzie się w nim odbijać znacznie więcej światła, które sprawi, że pokój wyda się większy.

Pionowe pasy

Zastosowanie tego printu w małym pokoju sprawi, że wizualnie będzie on większy. Możesz pomalować w kontrastowe pasy główną ścianę, która tym sposobem będzie przyciągać wzrok. Sprawdzą się także zasłony w pionowe pasy zawieszone w oknie. To prosty trik, który robi duży efekt.

Z kolei unikaj wzorów na których dużo się dzieje bo przytłoczą one pokój.

Nie dla bibelotów

Lubimy trzymać na wierzchu różne bibeloty i pamiątki. Niestety w małych przestrzeniach sprawiają one niekorzystne wrażenie bo pokój wydaje się być zagracony, a co za tym idzie mały. Pochowaj większość z nich, uporządkuj przestrzeń, a przekonasz się jak wiele dzięki temu zyskasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here