Cukrzyca to poważna, przewlekła choroba, na którą każdego roku zapadają tysiące osób w różnym wieku. Uważa się, że w Polsce problem ten dotyczy niemal 3 mln osób, u których już zdiagnozowano chorobę. Setki i tysiące kolejnych Polaków mają stan przedcukrzycowy lub nie są świadomi rozwoju choroby oraz lekceważą pojawiające się objawy. Warto pamiętać, że cukrzyca to choroba nieuleczalna, którą jednak można odpowiednio kontrolować i dzięki temu wieść komfortowe życie. Pierwszym krokiem, aby tak było, jest udanie się na konsultację do diabetologa. Jak wygląda taka wizyta i dlaczego nie trzeba się jej obawiać?
Kiedy warto udać się do diabetologa?
Do diabetologa może wysłać nas internista lub możemy umówić się na konsultację prywatnie, jeżeli zauważmy charakterystyczne objawy, świadczące o rozwoju cukrzycy. Co do nich należy? Między innymi acetonowy zapach z ust, trudno gojące się rany, w tym choroby dziąseł i skóry, nadmierna senność i zmęczenie, wzmożone uczucie pragnienia czy też nagłe zaburzenia wzroku.
Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty? Chociaż pacjentom może towarzyszyć duży stres, tak naprawdę nie ma się czego obawiać. Dobry diabetolog Warszawa ma duże doświadczenie w leczeniu i diagnozowaniu cukrzycy, więc doskonale wie, jak większość osób czuje się po utrzymaniu takiej wiadomości. Dlatego pierwsze spotkanie zazwyczaj przebiega w spokojnej i miłej atmosferze oraz polega głównie na przeprowadzeniu wywiadu. Lekarz stara się uzyskać jak najwięcej informacji o swoim pacjencie, co może mu pomóc odpowiednio poprowadzić leczenie. Może zapytać o kwestie takie jak styl życia, dotychczasowe choroby, ewentualne wypadki i hospitalizacje, rodzaj pracy czy sposób żywienia. Warto szczerze odpowiadać na pytania bez obaw, że zostaniemy krytykowani lub oceniani przez specjalistę.
Wizyta u diabetologa – jak się przygotować?
Diabetolog podczas pierwszej wizyty wykonuje podstawowe badania lekarskie takie jak sprawdzenie stanu skóry, jamy ustnej oraz stóp czy zmierzenie ciśnienia krwi. Warto jednak zabrać na wizytę dotychczasowe badania laboratoryjne, które posiadamy, co pozwoli szybciej postawić wstępną diagnozę. Przed konsultacją u diabetologa dobrze jest wykonać morfologię i OB oraz określić poziom elektrolitów, kwasu moczowego, kreatyniny i mocznika. Warto także wykonać ogólne badanie moczu i cholesterolu oraz próby wątrobowe. W trakcie pierwszej lub kolejnych wizyt diabetolog może zlecić pacjentowi wykonanie bardziej szczegółowych testów, między innymi badania dna oka lub skóry, EKG spoczynkowego i wysiłkowego oraz tętnić kończyn dolnych, czyli badanie Doppler.