Zakup podłoża do akwarium – poradnik dla początkujących akwarystów

Podłoże do akwarium to podstawowe akcesorium akwarystyczne, bez które żaden zbiornik nie będzie mógł sprawnie funkcjonować. Podłoże pełni rozmaite funkcje – pozwala na zamontowanie roślinek, zatrzymuje niektóre zanieczyszczenia (np. resztki pokarmu) oraz pozytywnie wpływa na wygląd twego podwodnego królestwa. W sklepach znajdziesz rozmaite formy podłoża do akwarium, które pozwalają uzyskać rozmaite efekty. Poniżej dokonujemy krótkiego przeglądu dostępnych produktów oraz podpowiadamy jakie rodzaje podłoża warto wybrać.

Żwirek do akwarium – czy piasek akwarystyczny?

Wybór podłoża nie jest łatwy. Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę czym różnią się poszczególne typy podłoża oraz jakie będą konsekwencje ich wyboru. Podstawowy dylemat sprowadza się do wyboru pomiędzy żwirem a piaskiem akwarystycznym. Jeśli masz wątpliwości, który z produktów będzie lepszym rozwiązaniem, wówczas warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych spraw.

Przede wszystkim – żwirek jest rozwiązaniem wybieranym najczęściej, zarówno przez wprawionych jak i początkujących akwarystów. Żwirek posiada niewątpliwe zalety, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim – jego dość duże cząstki tworzą niejednorodne podłoże, w którym bardzo łatwo ukorzeniają się rośliny podwodne. Z tego powodu jest wybierany zarówno do akwariów roślinnych jak i tych zamieszkanych przez zwierzęta. Warto pod tym względem wybierać żwirek o nieco większej granulacji: 3-10 mm. Cząstki o takim rozmiarze będą tworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi roślin, a także hodowli ryb dennych. Warto unikać żwirku o przesadnie ostrych krawędziach.

Często stosowanym rozwiązaniem jest wybór żwirku o trzech różnych granulacjach w celu ich wymieszania. Dzięki temu uzyskana mieszanka jest różnorodna oraz atrakcyjna wizualnie. Będzie tworzyć przyjemne i rozbudowane kolorystycznie dno.

Piasek to natomiast rzadszy wybór, szczególnie w przypadku osób hodujących w akwarium dużą ilość roślin. Piasek może negatywnie przełożyć się na ich ukorzenienie oraz ograniczyć dostęp korzeni do tlenu. Niemniej, piasek posiada swoje ewidentne zalety, których nie sposób zignorować. Przede wszystkim – piasek pozwala na tworzenie kryjówek rybkom dennym. Posiada również niemałe atuty aranżacyjne. Pod tym względem najlepiej wypada piasek kwarcowy, który wygląda bardzo estetycznie.

Osobom polującym na akcesoria akwarystyczne online polecamy wybierać przede wszystkim piasek drobnoziarnisty niż jego gruboziarniste odpowiedniki. Ten pierwszy lepiej wpływa na rozwój roślin, przeciwdziałając ich obumieraniu i gniciu. Piasek taki powinien mieć granulację na poziomie 1-3 mm.

Podłoże wulkaniczne – alternatywa względem piasku i żwirku

Podłoże wulkanicznie zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Jest to kolejny typ podłoża, który możesz stosować w swoim akwarium. Podłoże wulkaniczne odznacza się nietypowymi barwami, wśród których znajdziesz głębokie i intensywne odcienie. Ponadto, podłoże to pełni pozytywne funkcje względem całego środowiska wodnego. Przede wszystkim – zawiera w składzie dobroczynne mikro- i makroelementy, które będą wzbogacać skład wody, a tym samym – cały ekosystem. Ponadto, podłoże wulkaniczne tworzy swego rodzaju filtr, który będzie wchłaniał niepożądane zabrudzenia, doprowadzając do stopniowego oczyszczania wody.

Warto jednak zwrócić uwagę, że podłoże wulkaniczne może też negatywnie wpłynąć na niektóre parametry świata podwodnego. Użytkownicy wskazują uwagę, że może doprowadzić do zmiany parametrów wody, co potencjalnie stanowi zagrożenie dla mieszkańców akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here