zasłony

W każdym pomieszczeniu mieszkalnym proces aranżacji przebiega odmiennie. Dotyczy to nie tylko wyboru koloru ścian czy umeblowania, ale także aranżacji okna oraz wyboru systemu osłonowego, który będzie je obsługiwał. W przypadku pomieszczeń urządzonych w stylu boho (oraz w stylach pokrewnych, na przykład rustykalnym) najlepszym rozwiązaniem wydaje się montaż tkanin osłonowych – takich jak zasłony i firany. Będą trafionym zwieńczeniem całego stylu aranżacyjnego, przy okazji tworząc skuteczną barierę przed nadmiarem światła. Poniżej przyglądamy się zasłonką do wnętrz boho z bliska oraz podpowiadamy: jakimi kryteriami warto się kierować w trakcie zakupów, by były udane i satysfakcjonujące. 

Zasłony w stylu boho – czyli jakie? Pomoc w wyborze kolorystyki 

Tkaniny, którymi odsłonisz swoje okna, powinny być dopasowane do charakteru całego pomieszczenia. Najlepiej uzyskać taki efekt poprzez dobór odpowiedniej kolorystyki. Pod tym względem, zasłony mogą być uzupełnieniem całego pomieszczenia – mogą kontynuować jego kolorystykę, prezentując te same barwy co ściany. Dobrym pomysłem może być również wybór tkanin o nieco odmiennym odcieniu, jednak pozostających w bliskiej tonacji kolorystycznej. 

Polecamy zwrócić uwagę na odcienie pastelowe oraz kolory naturalne. Wiele osób rezygnuje zupełnie z zasłon barwionych, prezentujących intensywne odcienie (na przykład czerwieni lub zieleni). Choć produkty takie mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie, to jednak we wnętrzach boho będą wytwarzać zbyt intensywny kontrast. Polecamy unikać niepotrzebnej ekstrawagancji kolorystycznej, która w stylizacji boho jest niemal zawsze niemile widziana. 

Tkaniny we wnętrzach boho – jak wybierać, by trafić? 

Zasłonki, które powiesisz w pomieszczeniach boho, powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej wybór pada na tkaniny bawełniane lub lniane. Oba rozwiązania mają swoje mocne strony, które warto wziąć pod uwagę w czasie zakupów. Bawełna jest wytrzymała, nie gniecie się oraz dobrze znosi wielokrotne pranie. Ponadto bawełna jest łatwo dostępna i stosunkowo tania. Len prezentuje się natomiast lepiej od strony wizualnej. 

Wybierając wykonane z tych materiałów zasłony, warto rozważyć różne sposoby mocowania. Najczęściej sięgamy po zasłony na kółkach lub tak zwane żabki. Oczywiście, kółka wypadają o wiele lepiej we wnętrzach boho, szczególnie gdy wykonane są – podobnie jak cały karnisz – z drewna. Odradzamy wybór karniszy metalowych, które co prawda mogą dodać wnętrzu elegancji  i szyku, jednak w pomieszczeniach boho będą się nadmiernie odróżniać od swego otoczenia. 

Styl boho preferuje także określone typy zdobień, które mogą znaleźć się na tkaninach osłonowych. Są to przede wszystkim ażurowe dodatki, koronki, frędzle oraz estetyczne obszycia. Warto zwrócić uwagę na ich charakter oraz zastanowić się, jak będą współgrać z całością aranżacji pomieszczenia. Będą o wiele lepszym wyborem, niż konwencjonalne tkaniny z intensywnymi deseniami lub wzorami graficznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here