Wystrój wnętrza

Dekorowanie wnętrz to jedna z najprzyjemniejszych czynności. Pozwala nam zamienić wcześniej niezamieszkane przez nas miejsce w prawdziwy dom oraz odświeżyć dobrze nam już znane pomieszczenia i dać im nowe życie. Gorączka ozdabiania może jednak doprowadzić do tego, że skończymy z wieloma niepasującymi do siebie bibelotami, które nawet się nam nie podobają. Aby wybrane przez nas dekoracje do domu nie służyły jedynie do zbierania kurzu, czy nie zapełniały miejsca ukryte głęboko w szafach, należy je trochę przemyśleć.

Dekoracje do domu – podstawowe zasady

Przede wszystkim, możesz udekorować swój dom, jak tylko zechcesz. Łącz faktury i kolory, i zwyczajnie baw się dobrze. Jak najbardziej możesz mieszać ze sobą różne, na pozór niepasujące do siebie elementy, kolory, czy wzory. Włochaty biały chodnik w połączeniu z pstrokatymi zasłonami może okazać się strzałem w dziesiątkę i wyglądać świetnie. Diabeł tkwi jednak w szczegółach i może się okazać, że drobny detal we wzorze zasłon, czy nieodpowiedni rozmiar chodnika zamiast stylowego połączenia, daje ci efekt kiczu. Jeśli więc nie czujesz się dobrze w eksperymentowaniu, czy mieszaniu stylów, jest kilka wskazówek, które odrobinę ułatwią ci zadanie, jakim jest dekorowanie wnętrz.

Po pierwsze pamiętaj, że dekoracje do domu są jedynie dopełnieniem tego, co wcześniej zostało osiągnięte resztą wystroju, jak meble, kolory ścian, czy podłogi. Aby nie przesadzić, warto trzymać się dwóch kolorów, lub różnych odcieni jednego koloru, a dodatkowo dobrać do całości dekoracje w kolorze czy wzorze podkreślającym całość i nadającym wnętrzu więcej charakteru. Po drugie, dobrze dobrane dekoracje są oczywiście przyjemne dla oka, nie przejmuj się natomiast, że zdjęcia rodzinne, które postawiłaś na komodzie, gryzą się z idealnie dopasowanymi serwetkami i świecznikami, a pamiątkowy wazon po babci, który ma dla ciebie dużą wartość, nie wgrał się w zaplanowany przez ciebie skrupulatnie wystrój. Twój dom nie jest wystawą w sklepie wnętrzarskim, ale miejscem na twoje ulubione rzeczy, w którym masz się czuć dobrze.

Styl a praktyczność – czy da się to połączyć?

O ile miejsca takie jak salon, czy sypialnia oraz pomieszczenia o większym metrażu i miejscu na przechowywanie, pozwalają na większe ustępstwa praktyczności wobec stylu, o tyle kuchnia i łazienka, zwłaszcza gdy są małe, muszą zachować też swoją praktyczną rolę. Kilka prostych zabiegów nada im jednak wyjątkowego wyglądu. Nie jest konieczne, abyś wydał ogromną kwotę na designerski mikser, czy idealnie wpasowujący się w dane wnętrze ekspres do kawy. Nie musisz też ukrywać wszystkiego wewnątrz szafek, zwłaszcza jeśli nie masz na to miejsca. Przybory kuchenne jak łyżki i szpatułki możesz umieścić np. w glinianym dzbanku (zwłaszcza te drewniane), deska do krojenia może mieć na sobie zdobienia, a drobne akcenty jak świeże zioła na parapecie i kolorowe ściereczki nadadzą twojej kuchni przyjemnego ciepła.

Podobnie w łazience. Może być ona ładnie udekorowana przy użyciu rzeczy codziennego użytku. Nie stawiaj na umywalce mydła prosto z drogerii, ale przelej je do ładnego, szklanego dozownika, do którego dopasujesz kubek na pastę i szczotki. Do tego ręczniki i chodniki w pasujących kolorach, i całość zaczyna ze sobą pięknie grać. Dodatkowo tego typu dekoracje można znaleźć w bardzo niskich cenach, co pozwala na to, aby regularnie zmieniać wystrój łazienki, np. w zależności od pory roku, czy świąt.

Wykorzystaj cały potencjał – dekoracje ścian

Ściany są często elementem, którego dekoracja pozostawiana jest na koniec. Oprócz nałożeniu na nie farby czy tapety, w początkowym etapie wykańczania, skupiamy się raczej na powierzchniach płaskich. To duży błąd, ponieważ ściany dają nam ogromne możliwości do wykorzystania, nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi miłośnikami sztuki. Od fototapet, po robione na zamówienie plakaty, dekoracja wnętrz w ten sposób może nadać im bardzo osobistego i wyjątkowego charakteru.

Świetną opcją, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, są także lustra, które stanowią idealną ozdobę, oraz powiększają optycznie przestrzeń. Kolekcja mniejszych lusterek w różnych kształtach, jedna duża tafla z charakterystyczną ramą, czy pomieszanie obu – można tutaj być bardzo kreatywnym. Kluczem do dekorowania domu jest przede wszystkim odwaga. Nie należy bać się prób i błędów, warto po prostu dobrze się przy tym bawić i dzięki temu odnaleźć swój styl, który dumnie będziemy mogli prezentować przyjaciołom i rodzinie gdy nas odwiedzają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here