Rekuperacja - co to jest ?

Rekuperacja to tak naprawdę energooszczędna wentylacja mechaniczna pomieszczeń z odzyskiem ciepła. Wentylacja grawitacyjna w tradycyjnej wersji opiera swe działania na ciągu – zasysaniu powietrza – który jest wytwarzany przez kominy, aczkolwiek taki typ wentylacji posiada wiele wad, między innymi nieusuwanie wilgoci z pomieszczeń oraz wychładzanie domu. Z kolei rekuperacja swe działania opiera na urządzeniu zwanym rekuperatorem, w którym ruch powietrza jest wytwarzany przez tą maszynę. Umożliwia to kontrolę ruchu powietrza nawiewanego, a także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego, lecz zanieczyszczonego powietrza (zawierającym nasycony dwutlenek węgla).

Na czym polega montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji nie jest wcale taki trudny. W teorii polega on na zainstalowaniu rekuperatora oraz poprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach domu. Sposób, a także ułożenie instalacji zależy od jej rodzaju. Rodzajów instalacji jest kilka, m.in tradycyjne kanały stalowe, czy też nowoczesne przewody polietylenowe, które śmiało można zamontować choćby na przykład w stropie.

Najważniejsze zalety rekuperacji

Zalet tego rodzaju systemu jest bardzo dużo. Najważniejszymi walorami na pewno są:

  • Świeże powietrze – niezależnie od warunków atmosferycznych panujących poza domem, powietrze za pomocą rekuperacji wymieniane jest nieprzerwanie przez całą dobę, bez obawy na porę roku. Nawet, gdy okna są zamknięte i temperatura na zewnątrz posiada skrajne wartości. Nie należy zapominać, że w domu posiadającym rekuperację powietrze porównywane z powietrzem na zewnątrz ma zawsze niższą zawartość dwutlenku węgla.
  • Ochrona przed smogiem – kolejną zaletą jest ochrona przed smogiem. Wentylacja mechaniczna posiada także możliwość filtracji nawiewanego powietrza, co przekłada się na poziom filtracji, który zależny jest od zastosowanego filtra.
  • Kontrola ilości powietrza – powietrze w domu dzięki systemowi rekuperacji wymienia się w taki sposób, w jaki zechce tego właściciel. Za pomocą sterownika rekuperatora można zwiększyć lub zmniejszyć intensywność przewietrzenia.
  • Oszczędność na ogrzewaniu – dzięki rekuperacji można zaoszczędzić na ogrzewaniu w miesiącach zimowych nawet do 50% w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Spowodowane jest to tym, że wymiennik ciepła rekuperatora dostarcza energię z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego. Dzięki takim działaniom dom posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną.
  • Montaż gruntowy – jest to możliwość wykorzystania energii z gruntu, czyli powietrze trafia już do rekuperatora już wstępnie opracowane.

Źródło:

https://www.wojwent.com/rekuperacja/

Henryk Wieloch

GSM: 662-219-907

”WOJWENT” Wieloch spółka jawna

42-165 Lipie k/Częstochowa

NIP: 574-206-42-68

www.wojwent.com

biuro@wojwent.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here