Oświetlenie do pomieszczeń możemy dobierać, zwracając uwagę na kilka różnych kwestii. Przede wszystkim jest to pasujący styl, wielkość lampy oraz ilość dawanego przez nią światła, a także… jej długość! Ta ostatnia kwestia często jest pomijana, w wyniku czego inwestujemy w lampy wiszące, które optycznie zmniejszają, lub niepotrzebnie powiększają nam pokój. Jak więc zapobiec takiej sytuacji?
Lampa wisząca w różnych częściach domu
Zależnie od tego, gdzie chcemy zawiesić lampę, powinniśmy wybrać odpowiednią długość dla danego miejsca. Ważne jest również to, aby wziąć pod uwagę funkcję, którą dana lampa wisząca będzie spełniała. Jeśli ma ona oświetlić całe wnętrza, czyli stanowić główne i być może jedyne światło w pomieszczeniu, to powinna być powieszona dosyć wysoko. Jeśli natomiast chcemy ją wykorzystać jako światło dodatkowe np. umieszczone nad stołem albo wyspą kuchenną, to powinna się ona znajdować na nieco dłuższym zawieszeniu.
Wszystko zależy od sufitu
Co ważne, w niektórych mieszkaniach, czy domach nie ma zbyt dużego pola do popisu. Lampy wiszące na długich kablach wyglądają świetnie, szczególnie w loftowych aranżacjach, jednak gdy nasz sufit jest stosunkowo niski, to nie możemy sobie na nie pozwolić, ponieważ uderzalibyśmy o nasze oświetlenie głową. Bardzo popularne lampy industrialne często są zawieszone na długim, gołym łańcuchu, poprzez co dodają całemu wnętrzu stylowej surowości. Jeśli nie mamy na tyle wysokiego sufitu, aby pozwolić sobie na taką lampę, to nie ma problemu. Zazwyczaj długość możemy regulować albo wyposażyć się w model o krótszym zawieszeniu. Nie musimy od razu rezygnować z całej loftowej stylizacji.
Często szczególnie sprzyjający długim lampom sufit możemy spotkać w kamienicach albo domkach jednorodzinnych. Te pierwsze tworzą świetne środowisko do wyeksponowania ciekawie wyglądającego oświetlenia na długim zawieszeniu. Może to być lampa nowoczesna o ciekawym, geometrycznym kształcie, albo wspomniana surowa lampa industrialna. W domku jednorodzinnym natomiast możemy spotkać się z sytuacją, w której hol jest wysoki aż do kolejnego piętra. To świetna okazja do zdecydowania się na żyrandol. Jeśli zawiesimy go bardzo wysoko, to jego urok może zaniknąć i nie zostać dostrzeżony. Dlatego warto wtedy wybrać lampę na dłuższym kablu.
Nasze preferencje
Tak naprawdę to wiele zależy od naszego gustu i tego, czego oczekujemy od oświetlenia. Wielu osobom zależy jedynie na tym, żeby pomieszczenie zostało dobrze oświetlone. Design lampy nie musi tu odgrywać większej roli. Wtedy warto nawet zdecydować się na plafony. Jeśli nasze pomieszczenie jest niewielkie a sufit niewysoki, to optycznie powiększą one wnętrze. Jeśli jednak mamy do zagospodarowania dosyć dużą przestrzeń i utrzymujemy ją w raczej minimalistycznym stylu, to warto ją urozmaicić przy pomocy lamp wiszących, które stanowią integralną część całej aranżacji. Możemy w takim wypadku powiesić trzy lampy industrialne albo nowoczesne (zależnie od przyjętego stylu) nad wyspą kuchenną, jeśli taką posiadamy. Jest to ciekawe urozmaicenie wnętrza.
Taki sam zabieg możemy wykonać w pomieszczeniach klasycznych. Wbrew pozorom długie lampy idealnie się w niego wpasowują. Ciekawym pomysłem jest powieszenie podłużnej lampy wiszącej nad stołem w tradycyjnej jadalni. Materiałowy abażur zapewni uczucie przytulności i ciepłej atmosfery a światło zawieszone nisko nad stołem sprawi, że siedzenie przy nim będzie wyjątkowo przyjemne.