Tadżin – arabski akcent w Twojej kuchni

0
1645

Kuchnia Arabska to bogactwo smaków, kolorów i zapachów. Aromatyczne przyprawy, najwyższej jakości produkty i długotrwałe duszenie sprawia, że dania pochodzące z Maroka uchodzą za jedne z najsmaczniejszych na świecie. Niemała w tym zasługa specjalnego naczynia, przeznaczonego właśnie do duszenia potraw. Poznajcie Tadźin.

Tadżin – czyli co?

Tadżin, czyli glinianie naczynie go gotowania i duszenia potraw to jeden z najbardziej wyrazistych punktów marokańskiej kuchni. Przypomina on nieco popularny na całym świecie garnek rzymski, ale różna budowa powoduje nieco inny sposób obróbki potraw. W połączeniu z wyjątkowymi aromatycznymi przyprawami pochodzącymi z Bliskiego Wschodu otrzymane dania cechują się wyjątkową nutą smakową i zapachową.

Tadżin jest nieodłącznym elementem marokańskiej kultury i kuchnie, a przygotowane w nim potrawy należą do najbardziej tradycyjnych w kanonie kuchni marokańskiej. Składa się on z dwóch części – bardzo masywnej, ale dość płytkiej podstawy, zakrytej pokrywą o stożkowatym kształcie. Jakie to ma znaczenie? Dzięki takiemu układowi wytwarzająca się podczas gotowania para ponownie się skrapla, ponownie nawadniając gotujące się mięso i warzywa, co nadaje im niezwykłej soczystości.

Ciekawostką jest, że tadżinem Marokańczycy nazywają również każdą przygotowaną w ten sposób potrawę – chodzi o coś przygotowanego w tym specjalnym garnku – analogicznie, jak my mówimy, że robimy grilla.

Skąd pochodzi tadżin? Towarzyszy mu naprawdę długa i ciekawa historia, a dokładniej historie. Brakuje tu bowiem jednoznacznej relacji. Zdaniem jednych jego początki sięgają meksykańskiego ludu Totonaków, od których w niepoznany sposób przywędrował on do Maroka. Inni twierdzą, że garnek ten pochodzi od Fenicjan, którzy pierwszy raz odwiedzili te ziemie w XII wieku. Większość skłania się jednak ku Berberyjskiemu pochodzeniu tadżinu, który ich zdaniem poszukiwali sposobu na gotowanie przy użyciu jak najmniejszej ilości wody – po pierwsze poprawia to smak, a po drugie na tych terenach od zawsze woda była na wagę złota.

Jak kupić pierwszy tadżin?

Mimo podobnej budowy tadżiny różnią się między sobą. Niektóre są przepięknie ozdobione, co sugeruje, że ich miejsce jest raczej na półce, niż nad palnikiem (choć oczywiście każdy tadżin daje świetny smak). Na co dzień Marokańczycy korzystają jednak z typowo glinianych, pozbawionych ozdób i szkliwienia garnków. To właśnie one nadają potrawom charakterystyczny, tak pożądany smak. Dobrej jakości Tadżin, sprowadzony z Maroka znajdziesz m.in. w sklepie etnobazar, który jest cenionym importerem produktów orientalnych.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here