Moda lubi powracać. Jak się okazuje – zapomniane trendy wnętrzarskie również. A tak się składa, że szezlongi to właśnie takie meble nieco zapomniane, które po latach nieobecności stopniowo znów wracają do łask. W jakich salonach designerski szezlong sprawdzi się najlepiej?

Szezlong do salonu – mebel dla indywidualistów

Tak właściwie należałoby tutaj jeszcze dopisać, że to mebel dla indywidualistów dosłownie i w przenośni. Dlaczego? Bo standardowej wielkości szezlong zajmie mniej więcej tyle miejsca, co stosunkowo nieduża sofa dwuosobowa. Jednak podczas gdy na tej wielkości sofie wygodne miejsce znajdzie się przynajmniej dla dwóch osób, szezlong w sposób komfortowy ugości zaledwie jedną. Niekoniecznie jest to zatem mebel, który nadawałby się do domu zamieszkiwanego przez kilkuosobową rodzinę. Chyba że nasz salon może się pochwalić imponującym metrażem, który z łatwością pomieści również kilka innych mebli wypoczynkowych – wtedy droga wolna.

Należy także pamiętać o tym, że szezlongi to meble o nie tylko sporej wielkości, ale i charyzmie, a to również przemawia na ich niekorzyść w kontekście niewielkich pomieszczeń. Nie ma się co oszukiwać – szezlong nie zastąpi sofy. Dodatkowo, w niedużym salonie istnieje niestety całkiem spore ryzyko, że designerski szezlong nadmiernie zdominuje i wizualnie przytłoczy resztę wystroju. Jeżeli zatem do dyspozycji mamy ograniczoną przestrzeń, lepiej pozostać przy klasycznych (i znacznie bezpieczniejszych) rozwiązaniach, czyli przy sofie lub narożniku. Na szezlong decydujmy się wyłącznie wtedy, gdy nie zaburzy to proporcji wnętrza i nie spowoduje jego zbędnego zagracenia. Pod warunkiem oczywiście, że lubimy oryginalne, przykuwające uwagę meble.

Do jakiego stylu wystroju wnętrz pasuje szezlong?

To mebel o bogatej historii, nie ma się zatem co dziwić, że najczęściej utożsamiany jest z klasycznym, inspirowanym przeszłością wystrojem wnętrz. W szczególności upodobał go sobie znany z wyrafinowanej estetyki i przepychu styl glamour. Zwłaszcza jeśli mowa o eleganckich szezlongach inspirowanych barokowym czy ludwikowskim wzornictwem. Meble te stosunkowo często wykorzystywane są również w aranżacjach wpisujących się w styl kolonialny, tak samo jak i postarzane klimaty retro oraz vintage.

Szezlong to również warte rozważenia rozwiązanie w przypadku wnętrz eklektycznych, w których stare potrafi pięknie łączyć się z nowym. To jednak dosyć specyficzny styl wystroju, wymagający od nas sporo wyczucia, dlatego warto zachować tutaj czujność, bo efekt końcowy może wcale nie okazać się aż tak satysfakcjonujący. Nie dajcie się też całkowicie zmylić i nie myślcie przypadkiem, że nowoczesny salon to nie miejsca dla szezlongów. Nawet w tak skrajnie nowoczesnym stylu jak high-tech, designerski szezlong ma spore szanse wypaść dobrze. Nie tylko jednak jego kształt będzie tutaj czynnikiem decydującym – sporo do powiedzenia ma również tapicerka.

Designerski szezlong – rodzaj tapicerki ma znaczenie

Pikowane szezlongi tapicerowane pluszem to świetny wybór, jeżeli marzy nam się salon w stylu glamour. Pamiętajcie również o tym, że pluszowe tapicerki są nie tylko miłe w dotyku i użytkowaniu, ale i pięknie współpracują ze światłem, dzięki czemu wybrany przez nas szezlong stanie się jeszcze bardziej dekoracyjny. Jest jednak mały haczyk – plusz może się okazać nie do końca trafionym pomysłem, jeżeli w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. Utrzymanie go w czystości może się wtedy okazać nieco męczące, zwłaszcza jeżeli nie zaliczamy się do grona uwielbiających częste sprzątanie pedantów.

Wśród obecnie dostępnych na rynku szezlongów, znajdziecie także sporo modeli tapicerowanych skórą, zarówno ekologiczną, jak i naturalną. I to nie tylko takich pikowanych à la klasyczny Chesterfield, ale i sporą grupę designerskich szezlongów o nowoczesnym charakterze. To zazwyczaj modele charakteryzujące się prostą, wręcz minimalistyczną formą i niezwykle oszczędną kolorystyką (często biel lub czerń), dodatkowo wzbogacone elementami z metalu lub stali (również tej nierdzewnej). Choć na skórzane szezlongi w postarzanym wykończeniu w stylu vintage także możecie w tej grupie liczyć.

Przed zakupem warto również przemyśleć, jaką rolę w naszym salonie ma do odegrania szezlong. Czy liczą się dla nas wyłącznie jego walory dekoracyjne i chęć stworzenia wnętrza o wyróżniającym się wystroju? Czy może jednak ma to być przede wszystkim pełnoprawny mebel wypoczynkowy? W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na komponującą się z wystrojem salonu estetykę mebla, ale i posiadane przez niego funkcjonalności. Zwróćcie uwagę na sposób jego wyprofilowania i wysokość zagłówka – te parametry w dużej mierze odpowiadać będą za komfort, który ma do zaoferowania szezlong do salonu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here