Sofa to jeden z najważniejszych mebli w salonie. Możemy obejść się bez dużego stołu, wygodnego fotela, czy krzeseł dla gości – bez kanapy pokój dzienny traci na funkcjonalności i wygodzie. Dlatego urządzając to wyjątkowe wnętrze musimy szczególnie wziąć pod uwagę jego serce, czyli sofę.

Kanapa jest meblem, który kupujemy przede wszystkim ze względu na własną wygodę. Wszystko jedno, czy będzie ona wykorzystywana tylko do siedzenia, czy jednak będzie pełnić funkcję miejsca do spania. Okazuje się, że niewielką wagę przywiązujemy do tapicerki, czyli materiału z którego wykonane jest obicie mebla. To duży błąd, ponieważ to ona decyduje o stylu, jaki będzie panował we wnętrzu. Jest to również istotne ze względu na samą trwałość sofy.

Kupując kanapę, nie musimy decydować się na jeden kolor lub rodzaj tapicerki. Wielu producentów umożliwia samodzielne wybranie materiału, jaki zostanie zastosowany do obicia mebli. Takie są sofy w meble-bik.pl, gdzie klient może sam o tym zadecydować w zakładce „kolor i materiał”. Daje to ogromne możliwości aranżacyjne oraz jeszcze lepsze dopasowanie kanapy do wnętrza. Przed zakupem warto zapoznać się z rodzajami tkanin i surowców jakie są wykorzystywane do produkcji mebli.

Bawełna

Bawełna jest produkowana z naturalnych włókien, przez co tapicerka wykonana z takiej tkaniny ma właściwości oddychające. Oznacza to, że siedząc na sofie nawet w największe upały nie będziemy się pocić. Minusem bawełny jest jej stosunkowo niska trwałość, dlatego warto wybierać materiały, które są mieszanką z poliestrem. Taka tkanina dłużej zachowa ładny wygląd, a przy tym będzie łatwiejsza w pielęgnacji.

Poliester

Poliester to włókno syntetyczne dobrej jakości. Materiał z tego surowca uznawany jest za wyjątkowo trwały, a odpowiednio utkany odznacza się szykownym wyglądem. Producenci starają się, aby poliester był jak najbardziej podobny do wysokogatunkowej wełny – miejmy to na uwadze w czasie wybierania tkaniny.

Skóra eko

Skóra ekologiczna jest również nazywana zamiennie skajem. Materiał ten jest bardzo podobny do zwykłej skóry, jednak ma zupełnie inne właściwości. Przede wszystkim jest odporna na wilgoć i plamy, dlatego sofy obite skajem idealnie sprawdzą się w przypadku małych dzieci w domu. Skaj jest trwały, z reguły nie ma połysku, nie oddycha, dlatego może być problemowy w czasie dużych upałów.

Plusz

Plusz jest wykonywany z okrywy runowej, którą w procesie produkcji strzyże się do odpowiedniej długości. Plusz jest puszysty, miękki i przyjemny w dotyku. Tapicerka wykonana z pluszu jest uważana za bardzo szykowną, wręcz luksusową. Nie da się ukryć, że jest to materiał bardzo zróżnicowany – o jego właściwościach i przede wszystkim wyglądzie decyduje technika tkania. Pod tym względem wyróżniamy aksamit (do 3 mm), welur (okrywa wykonana z osnowy) oraz welwet (osnowa produkowana z wątku).

Żakard

Żakard wytwarzany jest na krosnach z udziałem maszyny żakardowej. Taka tkanina przepuszcza powietrze i dobrze oddycha. Łatwo też w tym przypadku o ciekawe wzory i dużą gamę kolorystyczną – zarówno mono, jak i wielobarwną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here