Wentylator stojący - co musisz wiedzieć przed jego zakupem

Na rynku dostępny jest szeroki wybór wentylatorów, różniących się między sobą typem urządzenia, mocą, wydajnością i innymi cechami. Jaki wentylator do domu zakupić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, który wentylator stojący będzie najbardziej odpowiedni do twojego mieszkania.

Jaki wentylator stojący wybrać?

Bogata oferta wentylatorów sprawia, że możesz nabyć urządzenie dopasowane do swoich potrzeb i oczekiwań. Równocześnie szeroki wybór może powodować pewne trudności decyzyjne, zwłaszcza w przypadku osób niezorientowanych w tym temacie.

Jeśli chodzi o stojące wentylatory, do najpopularniejszych z pewnością można zaliczyć urządzenia do postawienia na biurku. Wentylator biurkowy charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, niską podstawą i niewielką średnicą śmigła, która zazwyczaj wynosi do 40 cm. Śmigła zwykle wykonane są z metalu lub plastiku. Sprzęt tego rodzaju sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Jeśli poszukujesz urządzenia działającego punktowo, będzie to znakomity wybór. W zależności od wielkości i mocy, przeznaczony jest dla jednej lub kilku osób, np. dla kilku stanowisk pracy w biurze. Jego zaletą jest także niewysoka, korzystna cena.

Jeśli natomiast chciałbyś wentylować większe powierzchnie, dobrym rozwiązaniem okaże się wentylator podłogowy. Model tego rodzaju charakteryzuje się zwykle większą mocą niż urządzenia biurkowe, dużymi śmigłami (o średnicy powyżej 40 cm) i zwykle długim stojakiem, który może mierzyć nawet ok. 150 cm wysokości. Decydując się na taki model, musisz jednak liczyć się z tym, że jego ustawienie może wymagać sporo miejsca. Wentylatory tego rodzaju mogą być użytkowane w większych pomieszczeniach, a także – przy ustawieniu ruchu obrotowego – do schładzania kilku stanowisk pracy. Poza wentylatorami podłogowymi na stojakach, dostępne są też modele leżące. Cechują się także sporą wydajnością, a przy tym zajmują o wiele mniej miejsca i nie są tak widoczne, jak urządzenia stojące.

Kolejnym rodzajem sprzętu chłodzącego jest wentylator kolumnowy, który bez obaw można postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Jego dużą zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale również dekoracyjność. Dzięki oryginalnej konstrukcji cechuje się dużą estetyką. Ze względu na wygląd, można go z powodzeniem stosować np. w salonie czy gabinecie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wentylator stojący?

Stojąc przed wyborem konkretnego wentylatora, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów tego rodzaju urządzeń. Przede wszystkim istotna jest moc wentylatora. Należy pamiętać, że im jest ona wyższa, tym większe jest zużycie energii (co wiąże się z większymi kosztami), ale również skuteczniejsze schładzanie. Ważna jest też wydajność wentylatora. Jest ona określana w metrach sześciennych na godzinę. Podobnie jak w przypadku mocy, również tutaj prawdziwa jest zasada, że im wyższa wydajność, tym działanie urządzenia jest bardziej efektywne. Ponadto warto też wziąć pod uwagę funkcjonalność wentylatora. Niektóre niedrogie modele posiadają zaledwie podstawowe funkcje (zwykle obrót oraz 1-2 prędkości), ale urządzenia wentylujące mogą się również poszczycić o wiele bardziej rozbudowaną funkcjonalnością. W wielu modelach występuje więcej poziomów prędkości, możliwość sterowania za pomocą pilota, opcja zaprogramowania czasu działania, czy też ustawienie trybu obrotowego do każdej prędkości.

Poza wspomnianymi parametrami, dobrze, jeśli zwrócisz uwagę na inne cechy, np. jakość zastosowanych materiałów, renomę producenta, wygląd wentylatora czy też emitowany dźwięk. Jest on podawany w decybelach. Im wspomniana wartość jest niższa, tym urządzenie ciszej pracuje. Co istotne, cichy wentylator wcale nie musi mieć gorszej wydajności, dlatego wybierając sprzęt, dobrze jest skupić się na wielu aspektach.

Szeroki wybór wentylatorów znajdziesz w sklepie internetowym Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/wentylacja-i-klimatyzacja.html.

Co zamiast wentylatora stojącego?

Mimo, że klasyczne wentylatory stojące są wciąż chętnie wybieraną przez klientów opcją, to istnieje wiele innych możliwości i alternatyw dla tych urządzeń. Przykładem są wentylatory bezłopatkowe. Charakteryzują się nowoczesnym, designerskim wyglądem, ale również wyższą ceną. Polecane są również klimatyzatory ścienne (do zamontowania na stałe) oraz przenośne, które sprawdzą się wszędzie tam, gdzie montaż na stałe jest niewskazany lub zabroniony. Zapewniają one skuteczne chłodzenie w czasie upalnych dni, a także (w zależności od modelu) również ogrzewanie powietrza w okresie niskich temperatur. Kolejną alternatywą są klimatyzery. Poza funkcją chłodzenia, oferują również skuteczne nawilżanie i oczyszczanie powietrza. Sprawdzą się zarówno w przestrzeni biurowej, jak też domowej.

Wentylatory stojące to polecane rozwiązanie zarówno do domu, jak też biura czy firmy. Inwestycja w dobrej klasy wentylator to znakomity sposób na zapewnienie dobrego samopoczucia i zdrowia w okresie letnich upałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here