Odnawianie mebli drewnianych - czym i jak malować meble drewniane?

Jak dać meblowi drewnianemu drugie życie? O czym pamiętać przy malowaniu drewna oraz doborze sprzętu i materiałów? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Stary, zdezelowany mebel drewniany wcale nie musi lądować na śmietniku. Nawet, jeśli jego wygląd nie zachęca i w żaden sposób nie daje się dopasować do wystroju danego pomieszczenia, stosunkowo niewielkim kosztem możesz zupełnie go odmienić. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz sporą sumę, ale też zyskasz satysfakcję i niepowtarzalny element wyposażenia swojego mieszkania. To z pewnością wystarczający powód, by dowiedzieć się, jak odnowić stare meble.

Na taki krok warto zdecydować się tym bardziej, że odnawianie mebli domowym sposobem wcale nie wymaga fachowych umiejętności. Nie są też potrzebne do niego specjalistyczne narzędzia – by dać swoim drewnianym meblom drugie życie, musisz tylko przygotować zwykłe, znajdujące się w każdym domu przybory. Nawet, jeśli ich nie posiadasz, bez problemu kupisz je za niewielką kwotę w każdym markecie.

Podobnie ma się sprawa z materiałami. Bejce, lakiery i farby są dostępne w specjalistycznym sklepie, a ich zakupu twój portfel właściwie nie odczuje. By pomóc ci w tym zadaniu, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśnimy jak odnowić meble i jakie rozwiązanie wybrać, by ostateczny efekt był zadowalający.

Jak malować drewno krok po kroku

Malowanie drewna zacznij od usunięcia starej warstwy farby lub lakieru. W tym celu najlepiej jest użyć zwykłego papieru ściernego. W pierwszej kolejności sięgnij po arkusz o dużej ziarnistości, stopniowo zamieniając go na coraz bardziej drobnoziarnisty. Pamiętaj o częstym odpylaniu powierzchni, by uniknąć wtarcia drobinek powłoki w strukturę drewna.

Kiedy cała powierzchnia mebla będzie równomiernie wyszlifowana, pora na szlifowanie. To czynność, która ma na celu usunięcie wszystkich zgrubień lub niewielkich szczelin i tym samym zapewnienie odpowiedniej przyczepności nowej warstwie koloryzującej.

Kolejnym krokiem powinno być przygotowanie drewna do malowania. By farba, bejca lub lakier dobrze się trzymały, konieczne jest odtłuszczenie powierzchni. Zanim rozpoczniesz malowanie drewna, wykorzystaj preparaty na bazie alkoholu, takie jak denaturat lub denatural. Równie dobrze sprawdzi się też benzyna ekstrakcyjna i inne substancje rozpuszczające tłuszcz i szybko się ulatniające. Unikaj jednak preparatów, które mogłyby zabarwić drewno – zwłaszcza, jeśli planujesz użyć bejcy lub lakieru.

Jeśli nie wiesz jeszcze, jak malować drewno, na pewno zastanawiasz się, jakiego narzędzia użyć do naniesienia farby lub bejcy. Jeśli zależy ci na tym, by powłoka była równomierna i gładka, postaw na wałek. Jeżeli jednak chcesz osiągnąć rustykalny, uroczo nieregularny efekt, dużo lepszym rozwiązaniem będzie pędzel.

Czym malować drewno – bejca czy lakierobejca?

Kolejne ważne pytanie brzmi: czym malować drewno? Które z dostępnych w sklepach rozwiązań będzie najlepsze – farba, bejca czy lakierobejca? Zacznijmy od tej pierwszej. Jest idealna do mebli o rustykalnym charakterze, ale zupełnie nie sprawdzi się w przypadku szaf czy foteli z okresu PRL-u. W takich sytuacjach dużo lepszym wyborem będzie bejca. Przede wszystkim ze względu na fakt, że bejcowanie drewna pozwala zachować charakterystyczny rysunek drewna przy nadaniu mu właściwie dowolnego koloru.

Ostatnia opcja to malowanie drewna lakierobejcą. Kiedy warto się na nie zdecydować? Przede wszystkim ze względu na ochronę przed wilgocią. Lakierobejca chroni też powierzchnię mebla przed uszkodzeniami mechanicznymi – jest zatem najlepszym rozwiązaniem w przypadku intensywnie eksploatowanych mebli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here