Czajnik to jedno z naczyń kuchennych, z którego korzystamy kilka razy dziennie. Poranna kawa, herbata, woda potrzebna do sparzenia owoców i warzyw – czajnik przez cały dzień jest w użyciu. Taka częstotliwość sprawia, że wewnątrz zbiera się kamień, a na zewnątrz osad. Jak o niego zadbać, aby długo służył i był czysty?

Nowoczesne czajniki przyciągają wzrok wyjątkowym designem. Ciekawe kształty w formie dzbanka lub karafki sprawiają, że zależy nam na utrzymaniu czajnika w doskonałej kondycji na dłużej. Twarda woda podczas gotowania wytrąca kamień, który zostaje na dnie i tworzy twardą skorupę. Natomiast na powierzchni osadza się tłuszcz z gotowania, a lśniąca stal z czasem matowieje. Zbyt duży ogień powoduje także opalanie czajnika, przez co powstaje nieestetyczna ciemna obręcz wokół jego osi. Na szczęście na wszystkie te zabrudzenia są sposoby i wystarczy zastosować kilka sprawdzonych oraz prostych trików, aby utrzymać czajnik w dobrym stanie przez lata.

Systematyczna pielęgnacja

Raz w tygodniu, podczas sprzątania warto przeprowadzić gruntowne odświeżenie czajnika. Jeśli na bieżąco będziemy usuwać zabrudzenia to wystarczy odkamienianie i przetarcie z osadu. Po każdym użyciu warto wytrzeć powierzchnię mokrą ścierką i wypolerować suchą serwetką. Natomiast przy większych porządkach możemy użyć detergentu, który dokładnie należy spłukać oraz wypłukać wnętrze czajnika, a następnie wytrzeć go do sucha. Pamiętajmy, aby nie używać do mycia szorstkich, metalowych czyścików lub gąbek, gdyż bardzo łatwo stal lub metal porysują się. Jeśli wyrobimy w sobie nawyk regularnego czyszczenia czajnika, z pewnością nie będziemy musieli zmieniać go zbyt często. Aby naczynie ze stali nierdzewnej efektownie lśniło możemy wypolerować je błyszczącą stroną folii aluminiowej.

Usuwanie kamienia

Kamień to największa zmora użytkowników czajnika. Osad mineralny powstaje podczas gotowania wody zawierającej duże ilości soli, wapnia i magnezu. Jego regularne usuwanie jest konieczne, jeśli zależy nam na idealnym smaku przygotowywanych napojów. Kamień wydłuża także czas gotowania wody, dlatego lepiej pozbywać się go z wnętrza czajnika, aby zapewnić jego prawidłowe i niezakłócone funkcjonowanie. W przypadku czajników elektrycznych może nawet doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Aby pozbyć się osadu możemy zastosować jeden ze sprawdzonych trików: wypełnić czajnik roztworem wody z octem w proporcji 1:1, a następnie zagotować ją, ostudzić i wylać razem z rozpuszczonym kamieniem. Następnie płuczemy naczynie kilkakrotnie zimną wodą i czekamy, aż zapach octu wyparuje. Zamiast octu idealnie sprawdzają się inne produkty dostępne w kuchni, takie jak: kwasek cytrynowy, sok z cytryny czy napój typu cola. Każdy z preparatów wystarczy wsypać lub nalać do czajnika pełnego wody. Na rynku dostępne są również gotowe preparaty przeznaczone do odkamieniania, ale te naturalne radzą sobie na tyle dobrze, że nie ma potrzeby zastępowania ich dodatkową chemią. Czajnik dłużej pozostanie bez kamienia na dnie i ściankach, gdy do jego wnętrza włożymy metalową kulkę. Jednak nawet stosując ten trik warto raz na 1-2 miesiące przeprowadzić kompleksowe odkamienianie jedną z wyżej wymienionych metod.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here