Kolektory słoneczne to obecnie jedne z najciekawszych rozwiązań ekologicznych, jakie są dostępne na rynku. Kolektory czerpią darmową energię ze słońca, by zamieniać ją na ciepło użytkowe.
Głównie stosuje się je w celach podgrzewania wody użytkowej w domu, jak i do podgrzewania wody w basenie. Jednak równie dobrze można je używać jako wspomaganie centralnego ogrzewania, czy też jako chłodzenie pomieszczeń w czasie upałów. Z kolektorów można korzystać cały rok, jednak trzeba pamiętać o tym, że zimową porą, są one mniej efektywne, niż latem, czy też w okresach przejściowych.
Jeśli zimą świeci słońce chociaż parę godzin dziennie, to woda w zbiorniku wodnym instalacji solarnej nagrzeje się do około 30-40*C. Jeśli jednak słońce w ogóle nie świeci, wtedy raczej woda się nie nagrzeje i trzeba się wspomóc innymi rozwiązaniami. Gdy nie ma słońca, kolektory wcale nie pracują, jednak wystarczy im kilka godzin słońca, by szybko wznowić pracę. Wiele zależy również od rodzaju posiadanych kolektorów, czy są one płaskie czy próżniowe.
Kolektory próżniowe gorzej sprawdzają się w warunkach zimowych, bo płaskie są łatwiejsze w oczyszczaniu ze śniegu czy lodu. Ale to już zależy od tego, co się chce osiągnąć. Każdy kolektor jest skuteczny, także zimową porą, bo zwykle nie zdarzają się zimy, gdy nie ma w ogóle słońca. Nawet gdy będzie się pojawiać co drugi dzień, to wystarczy to by nagrzać wodę do użytku prywatnego. Warto zainwestować w instalacje solarne, bo korzyści z nich płynące są nieocenione.
Zobacz też inne artykuły z kategorii dom i wnętrze na trendliving.pl