10 najpopularniejszych roślin wieloletnich do ogrodu

Rośliny wieloletnie to z reguły gatunki mało kłopotliwe, a więc bardzo praktyczne. Nie wymagają dużych nakładów pracy, a do tego – stanowią piękną dekorację przez długi czas. Ogromny wybór sprawia, że dobranie odpowiednich gatunków nie powinno stanowić problemu, jednak chcielibyśmy jeszcze bardziej ułatwić i zaprezentować 10 najpopularniejszych roślin wieloletnich do ogrodu. Poznaj nasze typy!

Rośliny wieloletnie do ogrodu – 10 popularnych gatunków

Wśród roślin wieloletnich duża grupa to gatunki, które spokojnie zniosą rodzime warunki klimatyczne, a zwłaszcza mroźne zimy. Które z nich polecamy najbardziej?

  1. Piwonie

Piwonie preferują stanowiska z delikatnie rozproszonym światłem oraz średnio żyzną i przepuszczalną glebę. Są to wyjątkowo trwałe rośliny ozdobne, które na jednym miejscu rosną przez wiele lat i każdego roku są tak samo efektowne. W ogrodach dominują odmiany o różowym wybarwieniu kwiatów, jednak dostępne są również odmiany ciemnoczerwone, białe, a nawet żółte.

  1. Astry wieloletnie

Niektóre odmiany zakwitają już na przełomie maja i czerwca, a ozdabiają rabaty aż do późnej jesieni. Wyjątkowo popularny gatunek, który stanowi ciekawą propozycję do przydomowych ogrodów. Astry dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, osłoniętych przed przeciągami, podłoże z kolei powinno być żyzne i przepuszczalne.

  1. Floksy

Idealne na skalniaki, obwódki rabat, czy jako ozdoba wokół ścieżek. Świetne do zadarniania wybranych powierzchni. Kwitną obficie i długo, jednak wyłącznie w dobrze nasłonecznionych miejscach. W cieniu kwitnienie będzie mniej obfite. Dobrą wiadomością jest, że floksy nie mają specjalnych wymagań co do gleby – dostosują się do większości rodzajów znajdujących się w rodzimych ogrodach.

  1. Lawenda

Roślina wieloletnia, która jest nie tylko uroczą, filetową dekoracją, ale także wabikiem dla pożytecznych owadów. Najlepsze stanowisko dla lawendy to miejsca z dużym dostępem do światła i nienarażone na silne podmuchy wiatru. W przypadku dużych spadków temperatury należy zabezpieczyć ją liśćmi lub igliwiem.

  1. Liliowce

Szalenie popularne kwiaty, które zachwycają eleganckim kwiatostanem, a co więcej – kwitną do późnej jesieni. Liliowce powinny być sadzone w miejscach słonecznych, aczkolwiek nie straszny im również delikatny półcień.

  1. Funkie

Mnogość gatunków i odmian, jednak większość z nich preferuje dużą wilgotność podłoża oraz cieniste miejsca. Cechą charakterystyczną rośliny są ozdobne, wielokolorowe liście oraz różnorodny pokrój – od dużych, rozłożystych okazów aż po niewysokie odmiany karłowate.

  1. Szachownica cesarska

Dzwonkowate kwiaty o ciemnożółtej barwie rosnące na wierzchołku łodygi to wyróżnik, który decyduje o popularności rośliny. Szachownica dorasta do ok. 1 metra, a pierwsze kwiaty pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Idealna na rabaty, ale również jako kwiat cięty, do wazonu.

  1. Bodziszek

Niewysoka, intensywnie pachnąca roślina o krzaczastym pokroju i płożących łodygach. Kwitnie obficie i długo, zwłaszcza na stanowiskach słonecznych i zacisznych.

  1. Rozchodnik

Roślina wieloletnia o właściwościach zadarniających. Delikatne kwiatuszki w kształcie gwiazdek koloru żółtego pojawiają się mniej więcej w czerwcu. Rozchodnik nie ma dużych wymagań co do stanowiska i podłoża, dlatego jest doskonałą propozycją nawet dla osób początkujących.

  1. Jeżówki

Popularne w polskich ogrodach byliny, które osiągają nawet 1,5 metra wysokości. Kwiatostan jeżówki wyglądem przypomina koszyczek, a różnorodna kolorystyka pozwala zaaranżować niemal każdy ogród. Jeżówka powinna rosnąć na obszarach z dużą dostępnością do światła, w podłożu umiarkowanie żyznym.

Rośliny wieloletnie znajdziesz w sklepie ogrodniczym Florexpol. Koniecznie zerknij na ofertę: https://florexpol.eu/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here