Wysokie opłaty za energię elektryczną sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje sposobów na obniżenie rachunków za prąd. Jednym z nich jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne lampy LED. Rozwiązanie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród przedsiębiorców czy zarządców miast, jak i osób prywatnych.
Lampy LED przez dość długi czas wykorzystywane były przede wszystkim do dekoracji albo wspomagały oświetlenie tradycyjne w domach. Dziś tego typu źródła oświetlenia zdobywają sobie coraz większą popularność ze względu na swoje liczne zalety i nierzadko zastępują stosowane do tej pory żarówki wolframowe. Chociaż niektórzy uważają, że są one przejściową modą, w rzeczywistości takie rozwiązanie jest nie tylko oszczędne, ale też korzystne z innych powodów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze spośród nich.
1. Oszczędność pieniędzy
Oświetlenie wykorzystujące technologię LED jest wybierane chętnie przede wszystkim ze względu na niskie zużycie energii elektrycznej – w porównaniu do tradycyjnych żarówek tego typu lampy pobierają aż 80% mniej energii od swoich wolframowych odpowiedniczek. Oczywiście przekłada się to na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Wspominając o oszczędności nie można też zapominać o długim czasie pracy, która w przypadku LEDów wynosi aż 15 000 godzin, a żarówek tradycyjnych – 1000 godzin. Chociaż zakup tych pierwszych będzie nieco większym wydatkiem, w perspektywie czasu ich wybór okaże się korzystniejszym pod względem finansowym rozwiązaniem.
2. Bezpieczne użytkowanie
Żarówki LED nie zawierają żadnych szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji, dlatego mogą być bezpiecznie użytkowane zarówno w domach prywatnych, jak i zakładach produkcyjnych czy też obiektach użyteczności publicznej. Są one wykonywane z tworzyw sztucznych, co zapewnia ich większą odporność na uszkodzenia i sprawia, że po zakończonej eksploatacji mogą być utylizowane jak każdy inny sprzęt elektroniczny. Chociaż wiele osób twierdzi, że stosowanie lamp ledowych szkodliwie działa na wzrok ze względu na efekt migotania, tego typu problemy związane są głównie z tanimi produktami. Dlatego też warto wybierać żarówki LED renomowanych producentów, których jakość i bezpieczeństwo użytkowania potwierdzają odpowiednie certyfikaty.
3. Duży wybór różnorodnych żarówek
W klasycznych żarówkach wolframowych światło emitowane jest podczas żarzenia się wolframowego przewodnika. W lampach LED źródło światła stanowi dioda elektroluminescencyjna dająca niebieskie światło, a także luminofor świecący na żółto lub biało. W zależności od tego, jaki luminofor został zastosowany w żarówce, możliwe jest uzyskanie światła o zróżnicowanej temperaturze barwowej. Oczywiście na rynku dostępne są LEDy o dowolnej mocy, które sprawdzą się w wielu pomieszczeniach, a także żarówki dające światło kolorowe, jakie często wykorzystywane jest w celach dekoracyjnych.
4. Łatwe sterowanie
Żarówki LED można podłączyć do specjalnego sytemu sterowania oświetleniem, który pozwala dowolnie je zmieniać zależnie od nastroju i potrzeb. Wystarczy tylko kupić odpowiedni zestaw, na który składają się źródła światła, mostek i aplikacja na smartfon lub tablet. Dzięki temu wykorzystując urządzenie mobilne oraz bezprzewodową sieć wi-fi łatwo zmienimy natężenie światła lub jego kolor – takie nowoczesne rozwiązanie oferuje np. firma Philips Lighting.
5. Temperatura pracy i czas zapłonu
Tradycyjne żarówki wolframowe podczas pracy emitują nie tylko światło, ale również ciepło, a tym samym nagrzewają się do dosyć wysokich temperatur. W przypadku lamp LED zdecydowana większość energii elektrycznej przetwarzana jest na światło, co ma oczywiście wpływ na bardziej efektywne wykorzystanie zasilania. Zaletą tych ostatnich jest też pełna gotowość do pracy tuż po włączeniu oraz natychmiastowe gaśnięcie po wyłączeniu. Tradycyjne żarówki wolframowe potrzebują kilku sekund aby zadziałać z pełną mocą. Warto też wiedzieć, że lampy LED działają tak samo długo niezależnie od częstotliwości włączeń i wyłączeń, co bywa problemem świetlówek kompaktowych.
Więcej informacji na temat różnic pomiędzy oświetleniem LED, a tradycyjnym znajdziecie na blogu Philips Lighting.