Funkcjonalny i stylowy, czyli jak urządzić przedpokój niezależnie od kubatury

Przedpokój to pomieszczenie, które jako pierwsze widzą nasi zapowiedziani i niezapowiedziani goście. W pewnym stopniu jego wyposażenie i uporządkowanie dużo o nas mówi, dlatego warto postarać się stworzyć aranżacje współgrającą z pozostałą częścią mieszkania, a jednocześnie funkcjonalną i stylową. Dobrym wyborem mogą być tutaj płytki marmurowe do wykończenia ścian i podłogi. Oczywiście nasze wyobrażenie o idealnym przedpokoju musimy zweryfikować na podstawie tego, ile wolnej przestrzeni mamy tu do dyspozycji.

Po pierwsze: wykończenie ścian i podłogi może optycznie powiększyć lub zmniejszyć przestrzeń 

Wybór rodzaju wykończenia przedpokoju nie jest bez znaczenia, wszak zarówno kolory, jak i lustrzane powierzchnie podłogi mogą wpływać na jej optyczne powiększenie. Zatem do małego przedpokoju najlepiej wybrać białe płytki gresowe na wysoki połysk w połączeniu ze ścianami pomalowanymi na ten sam kolor. Zamiast gresu można wybrać jasnoszare płytki z marmuru, które również wprowadzą do wnętrza nutę elegancji i stylistyki glamour. W przypadku dużych przestrzeni można pozwolić sobie na stylistykę black and white, a także wykończenie ścian, np. w cegle klinkierowej lub betonie dekoracyjnym, jeśli mieszkanie utrzymane jest w stylu industrialnym.    

Po drugie: oświetlenie i wybór dużego lustra to podstawa 

Istotne znaczenie w przedpokoju ma również dobranie odpowiedniego oświetlenia. Zatem w wąskim przedpokoju najlepiej zdecydować się na wysoko umieszczone kinkiety, które rzucają cień na przeciwległe ściany. Jeśli wejście jest stosunkowo niskie światło można skierować do góry. W przypadku bardzo wysokiego przedpokoju można postawić na sufit podwieszany z oprawami ledowymi. Jeśli chce się wykorzystać lampy wiszące to najlepiej wybrać takie umieszczone w rzędzie, jeśli przedpokój jest podłużny lub w szeregu, jeśli jest dość szeroki. Bardzo duże znaczenie ma także dobór odpowiedniego lustra, które powinno być jak największe, aby można było się w całości przejrzeć przed wyjściem z domu. Warto zauważyć, że odpowiednio umieszczone lustro może również dawać złudzenie, że przedpokój jest większy niż w rzeczywistości.          

Po trzecie: Wieszak na ubrania lub panel ubraniowy – niezbędnik w każdym przedpokoju 

Elementem, którego nie może zabraknąć w przedpokoju jest wieszak na ubrania lub panel ubraniowy. Dobór jednego z nich znów zależny jest od miejsca jakim dysponujemy. Wieszak stojący jest również elementem w stylu retro. Jeśli chodzi o kwestię praktyczną to bardziej funkcjonalny wydaje się być panel ubraniowy, gdyż jest do niego bezpośredni dostęp. W przypadku wieszaka często trzeba szukać wolnego miejsca i jednocześnie uważać, by nie zrzucić pozostałych znajdujących się na nim rzeczy. Niemniej jednak wieszak ma swój specyficzny urok. Ponadto ma pewną przewagę nad panelem, gdyż może być wyposażony u dołu w kosz na parasole. Panel ubraniowy często połączony jest z lustrem, a także szafką na buty. W ten sposób wszystko znajduje się w jednym miejscu. Zatem to od preferencji zależy, które rozwiązanie wybierzemy.         

Po czwarte: pawlacze lub komoda na buty i funkcjonalna pufa  

W przedpokoju często chcemy przechowywać wiele rzeczy. Nie tylko odzienie wierzchnie znajduje tu swoje miejsce, ale również buty, czy akcesoria potrzebne do pracy, jak teczki, torebki, bądź te niezbędne do rekreacji, jak np. kaski rowerowe, czy ochraniacze, bądź rakiety tenisowe. Wszystko musi znaleźć swoje miejsce. Nie wystarczy więc szafka na buty. Tu w małym przedpokoju przychodzi z pomocą rozwiązanie bardzo stare, ale ciągle aktualne – a mianowicie pawlacze. Szafki znajdujące się nad wejściem to dobry pomysł dla tych, którzy nie mogą pomieścić wszystkiego w garderobie. Oczywiście w przedpokoju musi się znaleźć przestrzeń również na szafkę na buty. W niej można przechowywać wszystkie te, które chce się mieć pod ręką. Pozostałe znajdą swoje miejsce w garderobie na dnie szafy. Obok szafki lub komody na buty powinna znaleźć się wygodna pufa. Dzięki temu zakładanie i obuwanie butów będzie znacznie łatwiejsze. To również udogodnienie dla wszystkich gości przychodzących z wizytą.    

Funkcjonalnie i stylowo urządzony przedpokój, niezależnie od jego wielkości jest absolutnie niezbędny. Warto pamiętać również by znaleźć miejsce na małą półeczkę czy szafkę, gdzie swoje miejsce znajdą klucze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here