Pomysły na aranżację mieszkania

Ciężkie, PRL-lowskie meblościanki, sofy i fotele „po babci”, albo zbieranina mebli w różnorodnych stylach, powoli odchodzą już w zapomnienie. Decydując się na urządzenie starego mieszkania na nowo albo przeprowadzając do zupełnie nowego, staramy się tak wszystko dopasować, aby współgrało ze sobą stylem i kolorem. Z jakimi przykładowymi aranżacjami możemy się zatem spotkać?

Styl prowansalski

Prowansja to miejsce, które jest lubiane przez wiele osób. Kojarzy się z bliskością natury, sielskimi krajobrazami i ciepłymi popołudniami, spędzanymi nad brzegiem Morza Śródziemnego. W wystroju wnętrz jest to styl jasny, pełen bieli oraz bladoszarych odcieni postarzanego drewna. Doskonale komponują się z nimi pastelowe barwy, takie jak lawenda, róż czy delikatna zieleń.

Charakterystyczną cechą tej aranżacji jest jej przytulność. Miękkie poduszki i koc rzucone na kanapę, serweta lub obrus na stole, firanki w oknach, a do tego kilka drobnych pamiątek mogą dodać wnętrzu charakteru. Warto jednak uważać z takimi dodatkami, aby nie przytłoczyć nimi nadmiernie mieszkania.

W stylu prowansalskim zbliżamy się do natury, dlatego wybierając dekoracje, warto skupić się na tych, które równie do niej nawiązują. Mogą to być żywe kwiaty w ozdobnych doniczkach albo obrazy przedstawiające roślinność. Świetnym dodatkiem do kuchennej aranżacji w styl prowansalskim będą postawione na parapecie zioła w małych skrzyneczkach.

Czarno-białe

Nowoczesny apartament w stylu minimalistycznym może zostać urządzony z dbałością o zachowanie surowej, klasycznej estetyki. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku połączenie czerni i bieli jako kolorów dominujących – lub zgoła jedynych – w całym wystroju.

Taka decyzja, zwłaszcza w połączeniu z otwartym, przestronnym wnętrzem, w którym poszczególne pomieszczenia są ledwie zaznaczone przez filary i meble, zmusza do zdyscyplinowania. Każdy przedmiot, który nie będzie na swoim miejscu, w mieszkaniu tego typu wprowadzi chaos i będzie niepotrzebnie zwracał na siebie uwagę. Dlatego tak skrupulatnie urządzone pomieszczenia powinny zawsze być utrzymane w idealnym porządku, co nie zaburzy ich wyglądu.

Ogromną zaletą takiego mieszkania jest wrażenie przestronności, a także jego uniwersalność. Będzie ono modne przez wiele lat, a nawet, kiedy trendy ulegną już zmianie, do bieli i czerni łatwo jest dodać inne, kolorystyczne akcenty, które je ożywią i na nowo pozwolą cieszyć się aktualną aranżacją.

Odrobinę staromodnie

Oprócz nowoczesnych aranżacji możemy także spotkać się ze stylizacjami mieszkań na starodawna, nieco dziewiętnastowieczne. Pojawiają się w nich wówczas meble większe i cięższe, często o bardziej wymyślnych kształtach. Kolorystyka antyków może być różnorodna, ale do najbardziej stylowych mebli należą te, które posiadają ciemną barwę.

Sklep z meblami, który oferuje różnorodne sofy i fotele, powinien wśród swoich propozycji posiadać również te skierowane do miłośników klasycznych aranżacji. Będą to na przykład głębokie fotele z wysokimi oparciami albo miękkie kanapy o ozdobnych podłokietnikach i nóżkach. Idealnie sprawdzą się one w połączeniu z innymi, tradycyjnymi elementami wystroju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here