Podgrzewanie wody w basenie – jakie rozwiązanie wybrać?

Najprostszym sposobem jest oczywiście napełnienie basenu ciepłą wodą i ustawienie go w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jednak ta metoda sprawdzi się raczej w przypadku brodzików dziecięcych niż głębokich basenów stelażowych. Do utrzymania optymalnej temperatury wody przydadzą się pompy lub pokrywy solarne. Przeczytaj więcej o proponowanych rozwiązaniach.

W czasie największych upałów chłodna woda, w której się zanurzasz przynosi wytchnienie i ulgę. Jednak tuż po napełnieniu basenu, rano po zimnej nocy czy po kilku dniach załamania pogody, jej temperatura może spaść na tyle, że zażywanie kąpieli będzie mało przyjemne. Aby uchronić się przed wahaniami temperatur wody warto sięgnąć po dodatkowe akcesoria basenowe. Do podgrzewania najlepiej sprawdzi się pompa ciepła do basenu, do termoizolacji, a zarazem ochrony przed zanieczyszczeniem zbiornika — pokrywa.

Pompa ciepła do basenu — co wybrać?

W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli pomp. Możesz kupić ją w zestawie z basenem, jak również dokupić solo, kiedy stwierdzisz, że przyda Ci się ona na kolejne miesiące użytkowania.

Pompa ciepła do basenu uznawana jest za prosty i oszczędny sposób na ogrzanie wody do pożądanej temperatury. Łatwo ją obsłużysz, klikając jeden przycisk, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie.

Wybór konkretnej pompy ciepła do basenu zależy od kilku czynników:

  • wielkości zbiornika,
  • miejsca, w którym zlokalizowany jest basen (stopień zacienienia),
  • efekt, jaki chcesz uzyskać (do jakiej temperatury chcesz ogrzać wodę),
  • jaką pompę filtracyjną posiadasz (czy będzie ona kompatybilna i wystarczająco wydajna, aby pracować z pompą ciepła).

pompa

Inne metody ogrzewania wody

Choć pompa ciepła do basenu pozostaje jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych metod grzewczych, dostępne są też inne sposoby na podniesienie temperatury wody. Należą do nich:

  • wymienniki ciepła,
  • kolektory słoneczne,
  • pokrywy solarne,
  • elektryczne podgrzewacze wody.

Nawet optymalnie ogrzana woda może szybko stracić swoją temperaturę, w wyniku parowania oraz obniżenia temperatury na zewnątrz. Aby zwiększyć efektywność systemów grzewczych warto zaopatrzyć swój basen w odpowiednio dopasowane pokrywy, chroniące przed utratą ciepła. Jednocześnie zabezpieczą one wnętrze zbiornika przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Wspomniane pokrywy solarne dodatkowo kumulują energię słoneczną, aby woda ogrzała się szybciej i nie była narażona na wychładzanie. Pamiętaj jednak, aby pokrycie nie było zbyt szczelne — wolna przestrzeń po bokach pozwoli całej konstrukcji na swobodną cyrkulację powietrza.

Gadżety

W utrzymywaniu optymalnej temperatury wody pomogą Ci termometry. Natomiast do prawidłowej instalacji całego systemu niezbędne będą złącza, dysze, nakrętki, uszczelki czy węże. Tak duży wybór poszczególnych elementów sprawia, że możesz podłączać rozmaite systemy grzewcze do różnych basenów, z uwzględnieniem ich specyfiki, a także Twoich potrzeb.

Wybór konkretnego systemu ogrzewania wody w basenie zależy zatem przede wszystkim od Twoich preferencji, założonego budżetu oraz wielkości zbiornika. Pompa ciepła do basenu sprawdzi się niemal zawsze i jest rozwiązaniem ekonomicznym oraz uniwersalnym. Jeżeli nie jesteś pewien, która opcja będzie najlepsza, doradź się specjalisty. Być może jego pomoc będzie potrzebna także podczas montażu całej instalacji. Choć producenci zazwyczaj dołączają obrazkowe i opisowe instrukcje obsługi, wsparcie fachowcy będzie nieocenione.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here