Planujemy oświetlenie salonu

0
5443

Strefa dzienna pomieszczeń mieszkalnych pełni zazwyczaj wiele różnych funkcji. Zamontowane w niej oświetlenie powinno uwzględniać je wszystkie i dawać użytkownikom możliwość komfortowego wypoczynku, spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi, a także wykonywania wielu innych czynności. Nierzadko jest to również wnętrze, które przejmuje rolę domowego biura i służy do spożywania posiłków. Jak połączyć te funkcje w przemyślany sposób, tak by pomieszczenie za każdym razem gwarantowało pełny komfort użytkowania?

Kluczem do sukcesu jest wyznaczenie stref funkcjonalnych. Każda z nich może zostać zaaranżowana w nieco odmienny sposób, co pozwoli na ich wyodrębnienie. Jednocześnie jednak nie powinno się zapominać o utrzymaniu spójnej stylistyki. Należy pamiętać również o tym, że ilość i rodzaj stref funkcjonalnych w pomieszczeniu o charakterze dziennym może się różnić, bo zależy od indywidualnych potrzeb użytkowników i możliwości, jakie stwarza konkretne wnętrze. W niniejszym charakterze omówimy najbardziej typowy podział, z uwzględnieniem oświetlenia opisanych strefy.

Oświetlenie główne – czyli tło dla innych opraw oświetleniowych

Niezależnie od poszczególnych stref funkcjonalnych w salonie nie może zabraknąć opraw oświetleniowych, które wypełnią światłem całe wnętrze. W tej roli może się sprawdzić jedna zamontowana centralnie na suficie lampa albo kilka mniejszych, które razem tworzą większą instalację świetlną i pełnią rolę oświetlenia głównego. Jego zadaniem jest wprowadzenie do pomieszczenia wystarczająco dużo światła do wykonywania codziennych czynności.

Oświetlenie w salonie wszystkich stref i zakamarków pomieszczenia umożliwi wygodne poruszanie się po nim oraz prowadzenie prac porządkowych. Wybierając oprawy, które zbudują oświetlenie główne, można decydować się na zamontowany centralnie żyrandol, lampę wiszącą lub plafon. Inwestor może też zamontować instalację złożoną z rozmieszczonych równomiernie  w pomieszczeniu opraw podtynkowych, plafonów natynkowych albo mocowanych na szynach reflektorów.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

Oprawy, które stanowią oświetlenie główne we wnętrzu, mogą być używane w połączeniu lampami zamontowanymi w poszczególnych strefach funkcjonalnych. W niektórych przypadkach domownicy zdecydują się jednak na wyłączenie oświetlenia głównego, dzięki czemu wnętrze wypełni wyłącznie światło pochodzące z opraw tych stref. Przykładem jest oświetlenie miejsca przeznaczonego do wypoczynku. Aranżowane zazwyczaj przy pomocy wygodnej kanapy oraz foteli, kawowego stolika, telewizora lub ewentualnie kominka powinno stwarzać komfortowe warunki do relaksu w gronie rodzinnym. Dopełnienie takiej aranżacji stanowi często zawieszona nad strefą wypoczynkową duża lampa wisząca. Można ją zastąpić kinkietami lub lampą stojącą, a w przypadku głównej instalacji świetlnej zbudowanej z wielu opraw, zaplanować ją w taki sposób, by użytkownicy mogli włączyć tylko niektóre z nich, budując w ten sposób klimatycznych nastrój wnętrza.

Jadalnia w salonie

We współczesnych wnętrzach bardzo często za pomocą oświetlenia wydziela się jadalnie. Rodzaj zawieszonej w niej oprawy zależy w dużym stopniu od kształtu stołu. Nad stołem okrągłym montuje się zwykle dużą lampę z pojedynczym źródłem światła lub lampę z wieloma żarówkami, które skoncentrowane są w centralnej części nad stołem. Podobne oświetlenie  można montować nad stołem o kwadratowym blacie. Jeśli jednak ten przyjmuje kształt prostokąta, zdecydowanie lepiej sprawdzą się lampy z kilkoma rozmieszczonymi nad nim równomiernie źródłami światła. Przykład takich opraw znajdziemy na stronie Lampy.it.

Poza wymienionych wyżej strefami ważne jest również oświetlenie kuchni, która bardzo często pozostaje otwarta na salon. Ponadto w salonie mogą pojawić się strefy o innych funkcjach. Przykładem jest wydzielone miejsce do pracy biurowej. Przemyślane oświetlenie w każdej ze stref funkcjonalnych poprawia komfort użytkowania salonu i wpływa korzystnie na estetykę aranżacji. Jej dopełnienie może stanowić oświetlenie o charakterze dekoracyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here