Akcesoria do tunelu foliowego

Uprawa w tunelach foliowych staje się coraz popularniejsza. Możliwość wyhodowania własnych roślin wolnych od pestycydów jest bardzo kusząca dla wielu osób. Poza tym kiedy już rozpocznie się uprawę, to zajmowanie się nią bardzo wciąga i wciąż szuka się nowych sposobów na jej rozszerzenie. Warto zatem zastanowić się jakie akcesoria warto wybrać do tunelu foliowego.

Po pierwsze odpowiednie folie z wywietrznikami

Jeśli chcesz uprawiać rośliny ciepłolubne, to koniecznie musisz im zapewnić odpowiednie warunki. Niezbędny będzie właściwy poziom wilgotności, a można go osiągnąć jedynie poprzez wietrzenie tunelu. Konstrukcja może być wyposażone w specjalne boczne wywietrzniki z siatką, dzięki której możliwe jest wietrzenie tunelu i jednocześnie nie dopuszcza się do dostania się do wnętrza owady niszczące uprawy. Oczywiście jeszcze lepiej sprawdza się, gdy po obydwu stronach tunelu foliowego znajdują się kurtyny, które można zwijać i rozwijać w razie potrzeby. Tu również można zastosować specjalną siatkę chroniącą przed owadami. Wietrzenie tunelu foliowego zapobiega również chorobom grzybowym roślin.

Ograniczenie dostępu światła słonecznego poprzez ekrany cieniujące lub filtry

Dodatkowymi akcesoriami do tuneli foliowych mogą być ekrany cieniujące abo filtry stosowane w foliach nakładanych na stelaż. Takie wyposażenie sprawdza się latem, kiedy sucha pogoda daje się we znaki nawet uprawom pod osłonami. W takiej sytuacji taka ochrona jest bardzo potrzebna. Rośliny nie są przegrzane, nie marnieją albo nie dojrzewają zbyt prędko, co mogłoby się odbić na ich smaku.

Zabezpieczenie tunelu znajdującego się na terenach górskich

Tam, gdzie panują wietrzne warunki, np. w terenach górskich, trzeba stosować odpowiednie zabezpieczenia tunelów foliowych. Stosuje się kotwy mocujące, a stelaż jest dodatkową zabezpieczany kratownicą, która przebiega przez łuki. Dzięki temu mimo wiatru tunel foliowy może stabilnie stać na podłożu. Jeśli chce się zapewnić naprawdę dużą stabilność to można nawet zabetonować kotwy mocujące, zwłaszcza, jeśli tunel ma być użytkowany na tym samym miejscu przez wiele sezonów bądź gdy chce się go używać całorocznie. W pierwszym przypadku wystarczy zdjąć z konstrukcji metalowej folię, a w drugim należy dokupić dodatkowe akcesoria, które umożliwią uprawę w bardziej niesprzyjających warunkach.

Urządzenia do ogrzewania tunelu foliowego

Jeśli tunel ma być użytkowany jesienią i zimą, to trzeba zastosować w nim odpowiedni system ogrzewania. Piece nadmuchowe muszą być jednak kompatybilne z tunelem foliowym. Piec rozprowadza nagrzane powietrze po tunelu. W zależności od mocy wentylatora może mieć zróżnicowaną wydajność. Jeśli wyposażony jest w taki o mocy 140 W, to jego wydajność wynosi 3400 m3/h. Oczywiście ze względu na to, że jest to dość duże urządzenie, to wymaga montażu przez profesjonalną ekipę. Niewątpliwie zastosowanie systemu ogrzewania tunelu foliowego sprawdza się, gdy prowadzi się niewielką działalność. Dzięki temu można zapewnić ciągłość pracy i upraw.

Oświetlenie do tunelu foliowego

W sytuacji, gdy plon w tunelu chce się otrzymywać przez cały rok, trzeba doświetlać wzrastające rośliny. W miesiącach jesienno-zimowych światła słonecznego jest już coraz mniej, nie tylko ze względu na zmienną aurę, ale również z powodu coraz krótszych dni. Dlatego chcąc uzyskać dobre plony trzeba je nie tylko dogrzać ale również doświetlić. Stosowane oświetlenie razem z systemem irygacji musi posiadać odpowiedni stopień wodoszczelności.

Skrzynki do upraw w tunelach foliowych

Aby wszystkie uprawy były dokładnie od siebie oddzielone, a także wtedy, gdy chce się zastosować odpowiednią ziemię ogrodową wraz z nawozem, należy stosować skrzynki do upraw. Rośliny, które nie są posadzone bezpośrednio na tym poziomie, gdzie znajduje się tunel są lepiej chronione przed czynnikami zewnętrznymi zakłócającymi uprawy. Oczywiście takie rozwiązanie możliwe w większych tunelach foliowych. Do tunelu można wstawić nawet inspekt ogrodowy.

Inwestycji w przypadku tunelu foliowego jest bez liku. Zawsze trzeba mieć w zanadrzu folię na tunel, bo choć jest ona zbrojona siatką to po jakimś czasie traci swoje właściwości i konieczna jest jej wymiana na nową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here