pellet

Niezależnie, jaki rodzaj paliwa stałego kupujesz, na pewno zależy Ci na jego wysokiej wydajności. Tak też jest w przypadku pelletu. Wydajność paliwa w prosty sposób przekłada się na koszty ogrzewania. Zasada jest prosta – im lepszy pellet, tym mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem. Właśnie dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym skupimy się na omówieniu cech, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze pelletu.

Jaki gatunek drewna wybrać?

Większość osób, które mają piec lub kominek na pellet, zastanawia się, czy lepiej wybrać pellet liściasty, czy może iglasty. Okazuje się, że między tymi dwoma typami opału są zasadnicze różnice. Nieprzetworzone drewno gatunków liściastych ma doskonałe parametry opałowe. Niestety w toku procesu produkcyjnego pelletu, zachodzi zmiana gęstości drewna. To z kolei w prosty sposób przekłada się na wartość opałową produktu końcowego.

Jednocześnie wielu osobom wydaje się, że duża ilość żywicy zawarta w drewnie gatunków iglastych wpływa negatywnie na jakość pelletu. Fakty są zupełnie inne. Jeśli proces produkcyjny jest prowadzony „zgodnie ze sztuką”, to wartość opałowa drewna i trocin gatunków liściastych oraz iglastych jest taka sama. Na obniżenie wartości opałowej pelletu wpływ ma przede wszystkim zanieczyszczenie piaskiem oraz substancjami chemicznymi. Nie decyduje o tym gatunek drewna. A jeśli chodzi o żywicę, to część osób preferuje wybór pelletu iglastego właśnie ze względu na jej obecność. Podczas palenia w kominku spalająca się żywica wydaje efektowny odgłos. Warto przy tym zadbać o odpowiednie zabezpieczenie kominka, aby żywica nie zabrudziła wnętrza salonu.

W przypadku najbardziej popularnych gatunków drzew wartość opałowa jest bardzo zbliżona. Zazwyczaj zawiera się ona w granicach 4,1-4,4 kWh/kg.

Jakie są najważniejsze cechy pelletu?

Podczas wyboru pelletu musisz wziąć pod uwagę kilka cech. Pierwszą z nich jest zapach opału. W trakcie procesu spalania pellet powinien wydzielać przyjemny zapach drewna. Inna woń może świadczyć o zanieczyszczeniu surowca w trakcie procesu produkcji lub wytworzeniu pelletu z niewłaściwych materiałów.

Bardzo istotny jest również kolor pelletu. Ciemna barwa może wskazywać na długi czas suszenia surowca. To znacząco obniża wydajność opałową. Oceniając barwę pelletu weź także pod uwagę gatunek drewna, z jakiego został wyprodukowany. Dębina ma ciemniejszy kolor, co przekłada się na barwę opału.

Kolejnym parametrem, który musisz uwzględnić podczas wyboru, jest ciężar właściwy. Jego wartość powinna oscylować w granicach 0,60-0,70 kg/l. Wpływa na nią siła, z jaką granulat jest prasowany w trakcie procesu produkcji. Struktura pelletu powinna być zbita. Zawartość wody nie powinna przekraczać poziomu 12%. W przeciwnym wypadku pellet bardzo łatwo ulega rozpadowi, a ponadto spada jego wydajność opałowa. Wyznacznikiem dobrej jakości pelletu jest także niska zawartość pyłów oraz brak sztucznych składników.

Jak widać, pellet ma szereg cech, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru opału. Te kilka praktycznych wskazówek z pewnością ułatwi Ci dokonanie optymalnego wyboru. Odwiedzając stronę pangroszek.pl, możesz zapoznać się z dużym wyborem wysokiej jakości pelletu. Zamawiając w sklepie Pan Groszek, masz pewność, że zakupiony opał będzie spełniał rygorystyczne normy jakościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here