Palisada to produkt, który cieszy się ogromną popularnością. Chętnie wybierają ją osoby, które aranżują posesję i przydomowy ogród, a nawet – publiczną strefę rekreacji w miastach. Do wyboru są róże jej rodzaje. W tekście skupimy się na palisadzie łupanej. Podpowiadamy, gdzie sprawdzi się tego typu rozwiązanie.
Czym jest palisada łupana?
Palisada łupana wykonana jest tak, by dwa przeciwległe boki były gładkie, by bez problemu łączyć ze sobą kolejne elementy, a pozostałe strony i warstwa wierzchnia są naturalnie łamane – wyglądają ja wyłupane, dzięki czemu świetnie imitują piaskowiec. Ozdobna faktura pozwala na osiągnięcie bardzo naturalnego efektu. Jak czytamy na stronie http://kostbet.pl/produkty/palisady-obrzegowania/palisada-lupana/, wysokość palisady łupanej może wynosić nawet 1 m, dzięki czemu ma wiele zastosowań. Jakich? O tym poniżej.
W jakich aranżacjach postawić na palisadę łupaną?
Z uwagi na bardzo naturalny wygląd, uznać można, że palisada łupana idealnie nadaje się do klasycznie urządzonych ogrodów. Do złudzenia przypomina kamień naturalny, więc mała architektura, która jest z niej budowana jest bardzo elegancka, stylowa.
Do wyboru jest wiele wersji kolorystycznych palisady łupanej, dzięki czemu bez trudu można ją dopasować do elewacji domu i innych elementów wyposażenia znajdującego się w ogrodzie i na podjeździe posesji. Ważne jest, by wszystko do siebie pasowało, dzięki czemu estetyka wzrośnie i ogród będzie wzbudzał zachwyt.
Wybierając melanżowe, wielobarwne elementy palisady otrzyma się materiał idealny do klasycznych, eleganckich posesji. Łupane elementy sprawdzą się jednak również i w nowoczesnym ogrodzie. Zwłaszcza, jeśli postawi się jednobarwne, standardowe elementy, np. w kolorze grafitowym.
Gdzie sprawdzi się palisada łupana?
To, na co należy zwrócić szczególną uwagę to fakt, że palisada łupana ma wiele zastosowań. Wykorzystać ją można w ogrodzie, na podjeździe, wejściu do domu, tarasie. Nie przytłacza małych powierzchni, a w dużych ogrodach nie zatraca się w przestrzeni. Odpowiednio dobrana daje walory estetyczne i funkcjonalne. W połączeniu z zielenią daje naturalny efekt.
Palisada łupana świetnie sprawdza się jako wzmocnienie skarp. Zapobiega osuwaniu się ziemi, pozwala na tworzenie aranżacji dekoracyjnych, niebanalnych pod względem kształtu i z różnicami wzniesień.
Palisadę łupaną często wykorzystuje się do wytyczania ścieżek. To bardziej dekoracyjny krawężnik. W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, można wybierać spośród różnej wysokości palisady, dzięki czemu może być to niewielka różnica w wysokości obramowania, a może wręcz stanowić balustradę.
W ogrodach, w których dominuje roślinność, warto wykorzystać palisadę łupaną do grodzenia rabatek. Zwłaszcza idealnie są, gdy chce się oddzielić krzewy i drzewa ozdobne od trawnika. Z palisady łupanej można zbudować również kwietnik. Zarówno układając ją pionowo, jak i poziomo.
Palisada łupana to także świetny materiał na ogrodzenie, w tym – na balustradę tarasu. Elementy mogą mieć nawet metr wysokości, więc da się z nich zrobić niewysoką, estetyczną poręcz.
Palisada, z uwagi na swoją konstrukcję doskonale sprawdza się do konstruowania łuków o dowolnym promieniu. To pozwala na układanie zwartych murków o nietypowym przebiegu.