Czerwiec w ogrodzie. Rośliny gruntowe, kwiaty doniczkowe – co można jeszcze posadzić?

0
3354

Czerwiec powinien być jednym z najbardziej pracowitych miesięcy w kalendarzu każdego ogrodnika. Mimo iż wiosna ma się ku końcowi, wciąż można wysiać i posadzić wiele roślin!

Czerwiec to czas, kiedy w ogrodzie czeka na nas nawał pracy. Warto zatem jak najszybciej przywdziać rękawiczki i wyruszyć między grządki! Szósty miesiąc roku obfitować powinien jednak nie tylko w standardowe działania, do których zaliczyć można przede wszystkim plewienie grządek i odpowiednie nawożenie połączone z nawadnianiem.

Wysiewy ostatniej szansy

Nie każdy ogrodnik wie bowiem, że u schyłku wiosny wciąż można posadzić wiele roślin! Należą do nich zarówno gatunki typowo ozdobne, jak również użytkowe, których zbiory zapewnią nam smaczne i zdrowe przetwory. Dla własnej wygody podczas upraw można zastosować donice ogrodoweceramiczne będą cechować się dobrą odpornością na wysokie temperatury, a przy tym posłużą przez wiele lat.  Czerwiec na rozsadzie: siejemy byliny!

Wysiew czerwcowych roślin powinien obejmować przede wszystkim rozmaite gatunki bylin uprawiane na rozsadniku. Zaliczyć do nich można przede wszystkim:

  • orliki – łatwe w uprawie i niewymagające. Kwitnie do lipca na stanowiskach zarówno nasłonecznionych, jak też lekko zacienionych. Sprawdzi się na rabatach i w roli dekoracji skrajnych miejsc wokół krzewów;
  • smagliczki – nadaje się do uprawy na dosyć piaszczystych glebach. Dobrze znosi susze, dlatego też nie należy jej nadmiernie podlewać. Wymaga nasłonecznionego stanowiska;
  • tojeść – mimo zgoła apetycznej nazwy, te pierwiosnkowate są niejadalne. Rozmaite gatunki tojeści nadają się do uprawy na glebach o niewielkich wymaganiach. Tojeść kwitnie bardzo obficie, dlatego też należy planować jej rozsadę z rozwagą.

Warzywa w czerwcu – które sadzić?

Czerwiec jest również dobrym czasem na zasadzenie warzyw, ale uwaga – tylko tych, które zbierane będą dojrzałą jesienią. Duże donice ogrodowe i grunt powinny zatem zapełnić się przede wszystkim roślinami zbieranymi dość późno. Dobre w tym celu będą:

  • rzodkiew czarna – wymaga żyznej i wilgotnej ziemi;
  • fasolka szparagowa – jako że kwitnie dosyć późno, może być z powodzeniem wysiana nawet w drugiej połowie czerwca;
  • buraki ćwikłowe i liściaste – zbierane dopiero w październiku, będą doskonałym składnikiem jesiennych zup;
  • marchew – tylko w odmianach krótko wegetujących;
  • sałata, brukselka, kalarepa – i inne kapustowate. Pamiętać jednak należy o dobrej jakości gleb – rośliny te mają bowiem spore wymagania. Dodatkowo w przypadku sałat pod żadnym pozorem nie należy zaniedbywać nawadniania.

Donice ogrodowe: dobry pomysł na balkon!

Doskonałym pomysłem w czerwcu jest przygotowanie upraw mieszczących się w donicach ogrodowych. Dzięki temu zwiększymy ilość plonów, a przy okazji zapewnimy roślinom warunki zrównoważonego rozwoju. Polecane będą głównie:

  • pomidory – warzywa bardzo żarłoczne, nie zapominajmy zatem o kompostowaniu. W ich przypadku przydać mogą się odpowiednio duże donice ogrodowe – roślina może się bowiem znacznie rozrastać;
  • rzeżucha – błyskawiczny okres wegetacji czyni ją jedną z najbardziej popularnych roślin doniczkowych;
  • papryka – zwłaszcza w ostrych odmianach. Uprawiana z rozsady, sprawdzić się może również w doniczce. Wymaga silnie nasłonecznionego stanowiska i bogatego w mikroelementy nawożenia;

Warto wiedzieć, że tego typu rośliny ze względu na niewielki rozmiar całej plantacji mogą być uprawiane również w mieszkaniach pozbawionych ogródka. W tym celu należy skorzystać z różnorakich doniczek na balkon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here