Oświetlenie w mieszkaniu pełni dwojaką funkcję: użyteczną, bo, naturalnie, oświetla przestrzeń różną mocą światła oraz dekoracyjną, ponieważ lampy są obecnie w przeróżnych kształtach i rozmiarach. Ostatnio dużą popularnością cieszą się choćby sufit ledy tworzące wrażenie podświetlanej chmury. Mnogość dostępnych rozwiązań, kolorów i materiałów może przyprawić o zawrót głowy nawet osoby, które lubię mieć duży wybór. Oświetlenie domu czy pojedynczego pomieszczenia wymaga podstawowej wiedzy na temat.
Wybierając oświetlenie do domu, trzeba pamiętać o takich rzeczach jak:
- przeznaczenie i funkcjonalność danego pomieszczenia, światło w kuchni będzie różnić się od światła w salonie czy na przykład spiżarni, ponieważ przestrzenie te pełnią różne funkcje i wymagają innego, dostosowanego do warunków, światła,
- wielkość i ustawność danych pomieszczeń,
- umeblowanie pomieszczenia, liczby mebli, możliwej przestrzeni do zagospodarowania,
- architektura pomieszczenia,
- preferencje estetyczne domowników,
- funkcje danego oświetlenia.
W kuchni najlepiej sprawdzają się różne źródła światła z uwagi na szereg czynności, które są w niej wykonywane. W zależności od pory dnia czy sytuacji wykorzystywać możne takie źródła jak oświetlenie główne służące do sporządzania posiłków, oświetlenie zamontowane na półkach czy nad blatami kuchennymi, które świetnie sprawdzą się do punktowego oświetlenia określonej strefy i szczególnie przydatne są w nocy, żeby nie budzić innych domowników, gdy ktoś inny przygotowuje posiłek. W tym celu w kuchni idealnie sprawdzą się choćby taśmy LED, które nie pobierają wiele energii, a dają odpowiednie światło. Zamiast jednej, głównej lampy można do kuchni wybrać parę punktów świetlnych, które przejmą na siebie rolę wstępnego oświetlenia kuchni – tutaj właśnie można zainwestować w ledy, lampy podszafkowe czy reflektorki halogenowe, chociaż zdarza się, że gdy kuchnia połączona jest z jadalnią, to oświetlony zostaje sufit. Ledy wtedy świetnie prezentują się na przykład nad kuchenną wyspą lub właśnie dużym, rodzinnym stołem – stanowią zarówno dekorację, jak i są użyteczne przy wspólnym konsumowaniu posiłków.
Jeśli zaś chodzi o salon, tutaj wariacje oświetleniowe wyglądają nieco inaczej. Salon to miejsce, które jest swoistym łącznikiem domowników, ma zachęcić do wspólnego spędzania czasu, być przytulny i zapewniać rozrywkę. Sufit podwieszany LED to wizualnie bardzo atrakcyjne oświetlenie, które świetnie sprawuje się we współczesnych wnętrz. Sufit ledy wpasuje się w obecne trendy oświetleniowe i doskonale pasuje do takich przestrzeni jak salon. Linie światła bazują na aluminiowych profilach technicznych – w nich właśnie znajdują się światła LED tworzące efektowną dekorację świetlną. Całość projektu sufit ledy konstruuje się w taki sposób, aby uzyskać jednolite światło, bez zacienionych miejsc i widocznych, odrębnych, punktów świetlnych – ledy wyglądają jak podświetlana rama. Idealnie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz o surowym charakterze. Taka świetlna chmura doskonale podkreśli styl danego pomieszczenia i, dodatkowo, będzie samoistną dekoracją. Sufity podwieszane z podświetleniem LED stworzono po ty, by używać w nich wpuszczanych źródeł światła. Natynkowe oprawy mogą jedynie dodatkowo być elementem kompozycji całości lub stanowić główny element wśród reszty oświetleniowej dekoracji. Dzięki obecności tak zwanych profili architektonicznych oświetlenie LED może pełnić rolę głównego oświetlenia w pomieszczeniu. Profile architektoniczne to nic innego jak szerokie listwy, w których można zainstalować nawet do 6 taśm ledowych w sposób równoległy. Montuje się je za pomocą sprężynek montażowych, które następnie są wpuszczane w sufit. Odpowiedni profil z właściwie dopasowanym kloszem mlecznym pozwoli na stworzenie jednolitej linii światła, która będzie na tyle mocnym jego źródłem, że z powodzeniem może oświetlić całą przestrzeń. Taśmy sufit ledy można dowolnie ściemniać lub rozjaśniać, dzięki czemu mogą zostać idealnie dopasowana do danego pomieszczenia czy nastroju.
Oświetlenie w domu powinno zostać możliwie dokładnie przemyślane, aby pasowało estetycznie i funkcjonalnie do pomieszczenia, w którym zostaje zainstalowane, dzięki temu spełni funkcję dekoracyjną i użytkową.