Na co warto zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową?

Czeka Cię remont łazienki, a może dopiero planujesz aranżację jej wnętrza? Jednym z podstawowych urządzeń sanitarnych jest oczywiście kabina prysznicowa. Jej wybór nie jest wcale prosty – na rynku dostępne są różnorodne rodzaje, kształty oraz wielkości. Dzięki temu prysznic idealnie sprawdza się zarówno w dużych jak i małych pomieszczeniach. Przed zakupem warto zastanowić się nad kilkoma istotnymi elementami, które przełożą się na komfort jej użytkowania.

Kabina narożna, a może prysznic wolnostojący?

Kabiny prysznicowe są bardzo chętnie wybierane jako wyposażenie łazienki. Cieszą się ogromnym powodzeniem ze względu na oszczędność wody oraz możliwość dopasowania ich również do małych pomieszczeń. To właśnie w nich najlepiej sprawdzają się kabiny narożne, które przede wszystkim ograniczają potrzebną powierzchnię. Kabina przylega do dwóch ścian łazienki, a drzwi chowają się i przesuwają po specjalnych prowadnicach. Wybierając kabiny prysznicowe narożne, możemy wybrać półokrągłe lub kwadratowe. Wybór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od własnych preferencji, ale również od dostępnego miejsca w łazience. Kabiny kwadratowe zazwyczaj posiadają drzwi otwierane na zewnątrz, przez co potrzeba więcej miejsca do jej montażu i swobodnego użytkowania.

Posiadacze dużych pomieszczeń łazienkowych mogą sobie śmiało pozwolić na montaż prysznica wolnostojącego. Dzięki swojej konstrukcji kabiny prysznicowe mogą być zamontowane w dowolnym miejscu w łazience – jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku instalacja wodna. Warto jednak podkreślić, że koszt takiej kabiny jest zazwyczaj wielokrotnie wyższy od kabiny tradycyjnej.

Zmierz dokładnie, jaki rozmiar kabiny zmieści się do łazienki

Rozmiar kabiny prysznicowej oczywiście uzależniony jest od powierzchni łazienki. Wybierając odpowiedni model należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar podstawy, czy zmieści się ona w wybranym miejscu. Większość rozwiązańi charakteryzuje się typowymi wymiarami. Zazwyczaj największą popularnością cieszy się model o wymiarach 90×90, ale oczywiście można znaleźć również nieco mniejsze np. 80×80 czy 70×70.

W ofertach producentów znajdują się również kabiny prysznicowe o niestandardowych wymiarach – swe zastosowanie znajdują przede wszystkim w dużych łazienkach. Montując taką kabinę należy pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiednich odległości. Wolna przestrzeń przed prysznicem powinna wynosić ok. 80 cm, a odległość od umywalki od 20 do 30 cm.

Kabina prysznicowa z brodzikiem czy bez?

W nowoczesnych łazienkach zauważyć można, że coraz częściej montowane są kabiny prysznicowe bez brodzika. Są one zamontowane bezpośrednio przy podłodze ze specjalnym ujściem wody. Kabiny te nie tylko wyglądają niezwykle gustownie, ale przede wszystkim są funkcjonalne szczególnie dla osób starszych. 

Oczywiście również kabiny prysznicowe z zamontowanym brodzikiem posiadają swoich zwolenników. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane, kiedy w domu są dzieci. Dzięki temu w łatwy sposób możemy kąpać je, praktycznie tak samo jak w wannie. Zaletą jest również zamontowane siedzisko, które dodatkowo pozwala brać kąpiel w pozycji siedzącej. 

Wybór odpowiedniego modelu kabiny oczywiście powinien być uzależniony od powyższych czynników. Warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem będzie kabina bez brodzika, która jest jednocześnie niezwykle gustowna czy jednak lepiej postawić na tradycyjny brodzik, który szczególnie dobrze sprawdza się podczas kąpania małych dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here