Kupujemy ciągniki rolnicze - 3 praktyczne porady

Trudno wyobrazić sobie profesjonalnie funkcjonujące gospodarstwo rolne, w którym nie ma traktora. W małych gospodarstwach najczęściej znajdujemy wielofunkcyjne nieduże maszyny, tymczasem gospodarstwa o średnim i dużym metrażu na wyposażeniu mają po kilka takich pojazdów. Czym się kierować i na co zwrócić uwagę wybierając ciągniki rolnicze do swojego gospodarstwa? Dowiesz się z naszego artykułu.

  • gdzie stosować ciągniki rolnicze
  • na co zwrócić uwagę przy zakupie
  • gdzie kupować ciągniki

Jakie zastosowanie mają ciągniki rolnicze?

Ciągniki rolnicze w gospodarstwach są naturalnym następcą zwierząt. Podobnie jak niegdyś one, tak teraz ciągniki rolnicze mają przed sobą wiele różnorodnych zadań. Nic dziwnego, że maszyny te należą do najbardziej uniwersalnych sprzętów, jakie możemy spotkać w gospodarstwach. Mogą służyć nie tylko w pracach związanych z uprawą ziemi. Ciągniki rolnicze wykorzystuje się także podczas prac leśnych, w czasie zwożenia drzewa z ciężko dostępnych miejsc. Podstawowym zadaniem jest ciągnięcie za sobą maszyn, które nie posiadają własnego napędu. Może należeć do nich pług, opryskiwacz, czy rozrzutnik obornika. Podczas zbiorów do ciągników może być podpięta przyczepa, w której gromadzony będzie towar na sprzedaż.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ciągnika?

Przed zakupem tego typu pojazdu powinniśmy zadać sobie pytanie, do czego przeważnie będziemy go używać? Jeśli nie mamy określonej konkretnej funkcji i maszyna ma spełniać wiele zadań w zakresie małego gospodarstwa, warto sięgnąć po niewielki uniwersalny model. Ważną cechą jest moc maszyny, która sprawdzi się zwłaszcza w czasie prac leśnych i w trudnym terenie. Warto zwrócić uwagę na rodzaj TUZu, czyli Trzypunktowego Układu Zawieszenia. Ten mechanizm odpowiada za połączenie narzędzi z silnikiem maszyny i dowolną zmianę jego położenia. Z kolei WOM, czyli Wałek Odbioru Mocy sprawia, że obroty silnika przenoszone są na pracę maszyny. Dzięki temu systemowi możemy podłączać do ciągników sprzęt mechaniczny, który nie posiada własnego silnika.

Giełda, czy producent, czyli gdzie kupować ciągniki?

Nie tylko przed zakupem sprzętu rolniczego zadajemy sobie pytanie o źródło pochodzenia naszej przyszłej maszyny. Kupić ciągniki rolnicze używane, czy nowe. Odpowiedź zależy od naszych potrzeb i zasobu portfela. Wiadomo, że używany sprzęt będzie znacznie tańszy i może służyć przez wiele lat bezawaryjnie. Może, ale nie musi. Jeśli szukasz pewnego sprzętu objętego gwarancją, ponieważ cenisz sobie niezawodność, sięgnij po ciągniki rolnicze od producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here