Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?
źródło zdjęcia https://stocksnap.io/photo/URKEQ42LMR

Wybór miejsca, w którym chcemy zamieszkać, nie należy do łatwych. W ostatnim czasie na rynku nieruchomości możemy zaobserwować znaczący wzrost cen za mieszkanie. Osoby, które szukają swoich ,,czterech ścian’’ często rozważają, czy wybrać mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego. Sprawdźmy, jakie są plusy i minusy obu rozwiązań.

Lokalizacja

Jeśli zależy nam na mieszkaniu w ścisłym centrum, mieszkanie z rynku wtórnego może okazać się lepszym wyborem. Zdecydowana większość mieszkań deweloperskich powstaje na uboczu – tam, gdzie są wolne działki budowlane. Mieszkania używane to również niewielka odległość od przedszkoli, szkół, urzędów. Komunikacja miejsca jest na lepszym poziomie niż w przypadku osiedli deweloperskich, do których często dojazd możliwy jest tylko samochodem. Wybierając nowe mieszkanie musimy również wziąć pod uwagę, że sklepy najprawdopodobniej będą usytuowane w dużej odległości. To wszystko ważne czynniki, które wpływają na komfort mieszkania. Natomiast jeśli nie przeszkadza nam odległość do centrum miasta, ale zależy nam na ciszy i spokoju, osiedle deweloperskie będzie trafnym wyborem. Często możemy znaleźć mieszkanie w spokojnej okolicy, na obrzeżach miasta, jednak musimy się liczyć z tym, że w niedalekiej przyszłości obok może powstać kolejne osiedle, które zasłoni ładny widok.

Dostępność

Jeśli zależy nam na czasie, rynek wtórny może się okazać lepszy. W przypadku osiedli deweloperskich, często musimy długo poczekać, aż mieszkania będą gotowe do odbioru. Mimo planowanych terminów zakończenia budowy mogą zdarzyć się opóźnienia. Rynek wtórny cechuje większa dostępność – jeśli tylko znajdziemy mieszkanie na sprzedaż, które odpowiada naszym oczekiwaniom, możemy dokonać zakupu i od razu w nim zamieszkać.

Miejsca parkingowe

Decydując się na zakup używanego mieszkania w centrum miasta musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli kłopot z zaparkowaniem samochodu. Jeśli nie ma pod domem parkingu tylko dla mieszkańców budynku, możemy zostać zmuszeni do szukania odpowiedniego miejsca. W centrum obowiązują też strefy z zakazem parkowania, co znacząco utrudnia zadanie. Mieszkanie na osiedlu deweloperskim tylko teoretycznie gwarantuje dostępność miejsca parkingowego. Jeśli chcemy mieć pewność, że będziemy mieli, gdzie zostawić samochód, możemy wykupić miejsce parkingowe. To jednak wydatek ok 20 000 zł, a nawet więcej. Wszystko zależy od lokalizacji osiedla. Pamiętajmy, że dodatkowo często musimy płacić miesięczną opłatę za wykupione miejsce parkingowe.

Koszty  

Mieszkanie używane będzie tańsze niż nowe. Czasami możemy też znaleźć mieszkanie, które będzie gotowe do zamieszkania. Wszystko zależy od naszych potrzeb i gustu. Nowe mieszkanie kupujemy w stanie deweloperskim, a to znaczy, że musimy przeprowadzić remont. Nie zapominajmy o urządzeniu mieszkania. Nowe mieszkanie będzie jednak tańsze w utrzymaniu – lepsza izolacja wpłynie na niższe koszty ogrzewania.

Jakość

Biorąc pod uwagę ten czynnik, nowe mieszkania mają zdecydowaną przewagę nad używanymi. Nowoczesne materiały budowlane mają wpływ na koszty eksploatacji, ale też estetykę. Proste ściany i podłogi to coś, czego w używanych mieszkania często można szukać bez skutku. W nowych mieszkaniach często jest też lepszy układ – większe okna, spiżarka, garderoba to cenne rozwiązania. Nowe mieszkania to windy, podziemne garaże czy zamknięty osiedlowy plac zabaw. Wszystko to wpływa na komfort użytkowania.

Dodatkowe wydatki

Niezależnie od tego, czy wybierzemy mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego, musimy być przygotowani na wydatki. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, będą one wyższe. Czasami nie zawsze uda nam się zaplanować wszystkie wydatki i zaoszczędzić potrzebną ilość gotówki. W takiej sytuacji pomocnym rozwiązaniem mogą się okazać pożyczki pozabankowe. Ich zaletą jest to, że często możemy uzyskać dodatkowe środki w krótkim czasie, co jest bardzo przydatne w trakcie trwania remontu. Pożyczki pozabankowe takie jak w https://proficredit.pl/pozyczki-pozabankowe/ często możemy spłacać w ratach, które są dopasowane do naszych możliwości. Pamiętajmy jednak, że terminowa spłata jest bardzo ważna. Uwzględnijmy ten wydatek w naszym budżecie i spłacajmy regularnie, dzięki czemu pożyczki pozabankowe mogą pomóc w wykończeniu wymarzonego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here