Dobrze dobrany kolor farb do wnętrz idealnie komponuje się i współgra z wystrojem całego pomieszczenia. Dlatego tak ważne jest aby kolory we wnętrzach dobierać właściwie. Na rynku obecnie dostępna jest bardzo szeroka gama barw, dlatego warto decyzję o kolorze farby pozostawić na sam koniec, dopiero gdy będziemy mieli już wszystkie meble i dodatki, wówczas znacznie łatwiej będzie nam znaleźć ten idealny dla naszego pomieszczenia odcień.
Kolor ścian to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych sposobów na manipulację wielkością oraz kształtem pomieszczenia, dlatego też zanim przystąpimy do planowania, a następnie malowania warto zapoznać się z kilkoma bardzo prostymi zasadami doboru odpowiedniego koloru do każdego wnętrza.

10 złotych zasad doboru kolorów we wnętrzach

1. Jeśli zależy nam na optycznym poszerzeniu nieco pomieszczenia warto sięgnąć po bardzo jasne kolory, koniecznie w ciepłych odcieniach. Jasne kolory we wnętrzach zdecydowanie lepiej odbijają światło, dlatego sprawiają, że wizualnie przestrzeń staje się nieco większa. Ciemne i zimne kolory są nieco przytłaczające, a zastosowane na niewielkie przestrzeni mogą wywoływać u niektórych uczucie zamknięcia w klatce co zbyt pozytywnie na samopoczucie nie wpływa.
2. Bardzo popularne w ostatnim czasie staje się malowanie każdej ściany na jeden kolor. Jednak w tym przypadku należy pilnować tego, by każdy z kolorów miał takie samo nasycenie – w przeciwnym razie uzyskamy niezbyt atrakcyjny efekt.


3. W dużych pomieszczeniach o regularnych kształtach możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zastosować nieco bardziej intensywną kolorystykę, która ociepli pomieszczenie i sprawi, że stanie się ono bardzo przytulne. Kolorami we wnętrzach można bardzo sprawnie zagrać by zyskać efekt wow.
4. W przypadku, gdy bardzo zależy nam na osiągnięci wrażenia trójwymiaru w danym pomieszczeniu najmniej istotne są kolory we wnętrzu, bowiem tu dużą rolę odgrywać będzie odpowiednie połączenie połysku oraz matu.
5. Kolor ścian koniecznie musi współgrać ze wszystkimi meblami i pozostałymi elementami stanowiącymi wyposażenie i wystrój danego pomieszczenia. Zbyt wiele różnorodnych odcieni daje wrażenie bałaganu i wielkiego chaosu, nawet jeśli we wnętrzu panuje idealny porządek.
6. Połączenie tapety i kolorowych ścian zawsze tworzy ciekawe wnętrza. W tym jednak przypadku należy oba te elementy dobrać tak, by kolor farby użytej do malowania ścian powtarzał się w wielobarwnej tapecie.
7. Do dużego salonu z kominkiem pasują jedynie jasne, pastelowe kolory, najlepiej te o odcieniach żółci, beżu czy bieli. Taka uniwersalność koloru we wnętrzach jest doskonałą bazą do dalszej aranżacji.
8. Odpowiedni dobór kolorystki może optycznie zmienić kształt pomieszczenia. Długie i wąskie wyglądają dość mrocznie i przerażająco, dlatego dla zniwelowania takiego efektu należy krótszą ścianę pomalować na co najmniej jeden odcień ciemniejszy kolor.
9. Do sypialni najlepiej pasują błękity i zielenie, które sprzyjają wyciszeniu i uzyskaniu stanu spokoju i harmonii. Może o tym nie wiesz ale kolory we wnętrzach mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Warto dobierać je mądrze.
10. Komponując kolorystkę w całym mieszkaniu warto wybrać sobie jeden kolor przewodni, który będzie się w mniejszym lub większym stopniu powtarzał w każdym pomieszczeniu, co pozwoli na uniknięcie wszechobecnego chaosu.
Zasady zasadami, warto się nimi kierować, jednak przy doborze kolorystyki wnętrza nie wolno nam zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy – własnych preferencjach. Tylko w ulubionych, dobrze dobranych kolorach będziemy się czuli szczęśliwi i swobodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here