Katalog surowców chemicznych do produkcji skrzynek plastikowych z zamknięciem

Istnieje wiele rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych (dla przykładu – skrzynki plastikowe zamykane) ponieważ plastik ma bardzo szeroki zakres zastosowań. Mogą to być butelki, skrzynki z plastiku zamykane, folie spożywcze, pojemniki plastikowe bez zamknięciem, pudełka, lub słoiki. Służą do przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych i przemysłowych.

Wyroby z tworzyw sztucznych jak np. Skrzynki plastikowe zamykane są produkowane z materiałów o następujących nazwach handlowych: PCVpolitereftalan etylenu; polipropylen;polietylen niskociśnieniowy; polipropylen;polietylen wysokociśnieniowy.

Systematyka oznaczeń

Wszystkie rodzaje tworzyw sztucznych są oznakowane. Etykietowanie plastiku jest konieczne. Daje możliwość ustalenia, które produkty mogą być przechowywane w opakowaniu. Drugim powodem jest możliwość określenia sposobu recyklingu jakiemu będzie poddana skrzynka plastikowa zamykana.

Emblemat EKO

Oznakowanie plastiku przypomina trzy strzałki razem tworzące trójkąt. Wewnątrz znajduje się cyfra kodowa. Poniżej, pod ikoną znajduje się oznaczenie literowe będące skrótem rodzaj materiału. Dla przykładu plastikowa butelka wewnątrz trójkąta będzie miała cyfrową kombinację zera i jedynki. Pod piktogramem znajduje się napis PET. To samo oznaczenie można znaleźć na innych rodzajach pojemników na żywność. Natomiast skrzynka plastikowa zamykana będzie miała zupełnie inne oznaczenie.

HDPE

Jest to polietylen o wysokiej gęstości. Wewnątrz trójkąta umieszczony jest kod 02; na dole napis HDPE. Wykonuje się z niego pojemniki na detergenty np. szampony. Nie stosuje się do produktów spożywczych.

PET

Skrót oznacza: polyethylene Terephthalate Ethylene. Ten rodzaj polimeru służy do produkcji butelek pod wodą, sokami, a nawet alkoholem. Materiał jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych.

PS

To oznaczenie literowe oznacza polistyren. Oznaczenie cyfrowe 06 i napis PS. Plastik nadaje się do produkcji opakowań regularnych kształtach np. pudełek na dyski. Plastik może być używany do przechowywania żywności ale tylko w niskich temperaturach.

LDPE

Służy do produkcji toreb i butelek. Oznaczony kombinacją 04 i napisem LDPE.

PP

Polipropylen oznaczony cyframi 05 i napisem PP. Jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku. Służy do produkcji jednorazowych pojemników.

Producent musi prawidłowo oznaczyć każdy rodzaj opakowania. W przeciwnym razie produkty mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here