Europejczycy pokochali mech na ściany! Zobacz przykłady ostatnich realizacji z mchu Scandinavian Moss

0
1141

Zastanawiasz się, co na ścianę w salonie, sypialni lub biurze? Farba, płytki, beton, cegła, a może coś bardziej niestandardowego? Nowoczesne aranżacje wnętrz coraz częściej wykorzystują nietypowe materiały, które jeszcze do niedawna zupełnie nie kojarzyły się z dekoratorstwem. Jednym z nich jest.. mech stabilizowany! Dowiedz się, czym są zielone ściany z mchu i jak firma Scandinavian Moss dokonała rewolucji na rynku interior design!

Jak mech trafił z lasów do naszych domów?

Zacznijmy od tego, że w aranżacji wnętrz stosowane są przede wszystkim trzy rodzaje mchu: poduszkowy, płaski oraz chrobotek reniferowy. Ten ostatni – choć powszechnie nazywany mchem – w rzeczywistości wcale nie należy do królestwa roślin. Co to jest chrobotek? Najprościej mówiąc, chrobotek to grzyb żyjący w symbiozie z glonami. Bliżej mu do porostu niż do rośliny, jednak dla uproszczenia w tym artykule będziemy określać go właśnie mianem mchu. Do dekoracji ścian w biurach, hotelach, restauracjach, centrach handlowych, a także w prywatnych mieszkaniach stosuje się w 100% naturalny mech.

Chrobotek reniferowy, podobnie jak wiele innych trendów aranżacyjnych, przywędrował do nas ze Skandynawii. Rośnie w chłodnych rejonach północnej Europy, a najliczniej występuje w obszarach, gdzie żyją renifery – stąd nazwa chrobotek reniferowy. Chociaż mchu nie brakuje też w polskich lasach, jest objęty częściową ochroną, a niszczenie i zbieranie go podlega karom. Natomiast w Norwegii i Szwecji odbywają się w pełni legalne zbiory mchu, które są ściśle kontrolowane i nie zaburzają równowagi w przyrodzie.

Ale jak w ogóle doszło do tego, że nowoczesne wnętrza zaadaptowały leśny mech na ściany? Topowi architekci i dekoratorzy zachwycili się jego naturalnym charakterem. Zaczęto zastanawiać się nad tym, jak wykorzystać mech w aranżacji pomieszczeń i co zrobić, by w warunkach pokojowych zachował swój efektowny wygląd i sprężystą strukturę. Tak odkryto stabilizację będącą jedną z najnowocześniejszych metod konserwacji roślin.

Co to jest mech stabilizowany? Można powiedzieć, że dzięki stabilizacji w glicerynie mech został niejako zatrzymany w czasie, biologicznie uśpiony. Czy chrobotek rośnie po spreparowaniu? Ponieważ jego funkcje życiowe zostały zahamowane, stabilizowany mech ani nie rośnie, ani nie usycha. Bez kontaktu z podłożem i bez dostępu do słońca zachowuje swój pierwotny wygląd – i to nawet przez kilkanaście lat! Czy chrobotek jest żywy? Stabilizowany porost z biologicznego punktu widzenia jest nieczynny. Mimo to wygląda jak żywa zieleń i stanowi świetną alternatywę dla roślin doniczkowych. Dlaczego? Ściana z mchu nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba jej podlewać, zraszać, nawozić ani przycinać. To daje jej zdecydowaną przewagę nad żywymi roślinami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dzięki zastosowaniu mchu stabilizowanego nawet osoby, które nie mają ręki do roślin, często wyjeżdżają lub po prostu brakuje im czasu na pielęgnację zieleni, mogą cieszyć się naturalnymi elementami we wnętrzu.

Ściana z mchu – czym tak właściwie jest i jak powstaje?

Fascynacja leśnymi akcentami we wnętrzach sprawiła, że wiele osób zastanawia się, jak zrobić ścianę z mchu? Trzeba pamiętać, że samodzielne wykonanie takiej instalacji nie należy do łatwych. Biorąc pod uwagę fakt, że cena mchu jest dosyć wysoka, a wyklejenie nim sporej powierzchni to długotrwały i mozolny proces, lepiej zminimalizować ryzyko niepowodzenia i powierzyć tę sprawę w ręce profesjonalistów. Chrobotek nie jest przytwierdzony bezpośrednio do ściany, lecz przyklejony do specjalnych paneli wykonanych z lekkiej, lecz trwałej płyty wilgocioodpornej. Takie panele z mchu są następnie instalowane na ścianie za pomocą systemów mocujących.

mech

Samo wyklejanie panelu również wymaga sporej wprawy. Aby tak zwana “żywa ściana” prezentowała się estetycznie, kępki mchu powinny tworzyć zwartą powierzchnię bez prześwitów i pustych miejsc. Nie bez znaczenia jest jakość użytego mchu. Pełne główki z soczystym wybarwieniem gwarantują najlepsze wrażenia wizualne. Do stworzenia ściany polecamy wykorzystać stabilizowany mech jakości premium od Scandinavian Moss dostępny pod tym linkiem: https://mechchrobotek.pl/kategoria/mech-chrobotek-oczyszczony/.

Różne oblicza mchu stabilizowanego

Chrobotek to zdecydowanie najpopularniejszy mech na ścianę. Nie jest jednak jedyną opcją, którą możesz wybrać. Jak już wspomnieliśmy, sporym zainteresowaniem cieszy się też klasyczny mech płaski (flat moss) oraz mech poduszkowy, który występuje pod takimi nazwami, jak mech kulisty, kępkowy, mech bagienny, okrągły oraz mech gąbczasty (ball moss, pole moss). Z każdego z nich może powstać efektowna zielona ściana. Poszczególne rodzaje mchu zapewniają odmienne wrażenia wizualne i prezentują różną stylistykę. Zanim wykonasz ogród wertykalny w domu czy firmie, przyjrzyj się dostępnym gatunkom mchu i poznaj ich właściwości. Dzięki temu łatwiej będzie ci zadecydować, które ozdoby z mchem najlepiej pasują do twojego poczucia estetyki. Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć prawdziwe realizacje wykonane przez Scandinavian Moss. Mamy nadzieję, że pomogą ci w podjęciu decyzji i staną się dla ciebie źródłem inspiracji!

Chrobotek na ścianę – coś dla fanów minimalizmu

Chrobotek reniferowy łatwo można rozpoznać po rozgałęzionej budowie i sprężystej strukturze. Jest niezwykle miły w dotyku i puszysty. Do zalet chrobotka można zaliczyć też szeroką gamę kolorystyczną. Co ciekawe, w naturze porost ten ma jasną, białobeżową barwę. Jednak dzięki bezpiecznym, organicznym barwnikom przyjmuje niemal dowolny kolor – nie tylko różne odcienie zieleni, ale też czerwień, róż, błękit, żółć czy pomarańcz. Chrobotek Scandinavian Moss posiada atest niepalności i certyfikaty zarządzania jakością.

Chrobotek na ścianę

Ściana z chrobotka to dobry wybór dla osób, które cenią minimalistyczny design. Główki tego porostu ułożone ciasno obok siebie przypominają las deszczowy widziany z lotu ptaka. Chrobotek można uznać za najbardziej uniwersalny spośród mchów dekoracyjnych. Zarówno klasyczny, jak i nowoczesny styl dużo zyska, gdy zostanie wzbogacony o taki leśny akcent. Warto zaznaczyć, że trendy wnętrzarskie 2021/2022 skupiają się wokół praktycznych i ekologicznych rozwiązań. Do najmodniejszych obecnie materiałów należy bambus, wiklina, rattan, juta czy len. Wykonane z nich elementy wprost doskonale komponują się z chrobotkiem, który sam jest przecież ekologicznym materiałem i ma w 100% naturalne pochodzenie.

Mech poduszkowy i płaski – idealny duet stworzony przez naturę

Wolisz bardziej niestandardowe aranżacje? Jeżeli tak, być może zainteresuje cię zielona ściana z mchu poduszkowego. Jak sama nazwa wskazuje, kępki tego mchu mają formę okrągłych poduszek, co daje intrygujący, trójwymiarowy efekt. Mech kępkowy zazwyczaj stosuje się w połączeniu z mchem płaskim, który stanowi swego rodzaju tło, bazę aranżacji. Użycie tych dwóch rodzajów mchu stabilizowanego pozwala stworzyć powierzchnię wypukło-wklęsłą. Poduszki mchu są rozmieszczone na ścianie równomiernie lub bardziej losowo (oczywiście jest to zamierzony chaos). Kępki mogą występować na ścianie w gęstych skupiskach lub w postaci pojedynczych akcentów.

Mech poduszkowy barwiony jest przede wszystkim na trzy odcienie zieleni – jasny, średni oraz ciemny. Tego rodzaju mech na ścianie świetnie prezentuje się podświetlony lampami LED. Światło padające z góry lub pod kątem podkreśla trójwymiarowość dekoracji i pozwala oglądać ją w pełnej krasie.

Ogród wertykalny w domu wykonany z mchu, roślin stabilizowanych i kory dębowej

Stabilizacja w glicerynie pozwala trwale zakonserwować nie tylko mech, ale także wiele gatunków kwiatów, krzewów i traw ozdobnych, a nawet korę dębową. Stabilizowane rośliny wykorzystuje się w zielonych ścianach w celu urozmaicenia aranżacji. Do tych najczęściej stosowanych należą paprocie, eukaliptusy, amarantusy i bluszcze. Mogą stanowić dodatek do instalacji z mchu lub jej główny element. Zastosowanie dużej ilości roślin pozwala osiągnąć efekt tak zwanej dżungli w domu.

Rośliny stabilizowane zachowują się podobnie jak preparowany mech. Są bezobsługowe, dlatego nie trzeba ich podlewać ani w żaden inny sposób pielęgnować. Ściana z roślin sprawdzi się nawet w pomieszczeniach silnie zacienionych lub całkowicie pozbawionych dostępu do światła słonecznego. Możesz zamontować ją wszędzie tam, gdzie większość tradycyjnych roślin doniczkowych nie miałaby szans na przetrwanie. Bez wątpienia dżungla na ścianie przykuje uwagę każdego, kto cię odwiedzi!

Jak Scandinavian Moss podbiło Europę ścianami z mchu? Sprawdź, dlaczego możesz zaufać tej sprawdzonej marce

Jak doszło do tego, że mech stabilizowany stał się popularny w Polsce? Kluczową rolę w popularyzacji tego naturalnego dekoru odegrała Hurtownia Mchu Scandinavian Moss, będąca liderem w tej branży na polskim rynku. Firma rozpoczęła swą działalność przeszło 10 lat temu, stając się tym samym jedyną w naszym kraju Hurtownią Mchu Premium. Scandinavian Moss jest oficjalnym dystrybutorem oryginalnego mchu skandynawskiego. Za bogatym, wieloletnim doświadczeniem marki idzie gwarancja najwyższej jakości usług. W Hurtowni Mchu Dekoracyjnego znajdziesz nie tylko mech luzem, ale też gotowe panele z mchu na wymiar, obrazy roślinne, doniczki z mchem, wiele gatunków roślin stabilizowanych i suszonych oraz akcesoria do montażu. Rozległa oferta daje Scandinavian Moss przewagę nad pozostałymi sklepami z mchem, których działalność jest znacznie bardziej okrojona. Żadna inna polska firma w tej branży nie oferuje tak szerokiej gamy produktów i usług. Hurtownia Mchu Dekoracyjnego obsługuje zarówno klientów hurtowych, jak i detalicznych w kraju i za granicą.

mchy

Scandinavian Moss posiada najwyższe w Europie zagęszczenie mchu na panel mierzone w kg/m2. Oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na wykonanie ściany z mchu od Scandinavian Moss, możesz mieć pewność, iż otrzymasz produkt luksusowy, stworzony z najwyższą precyzją i dbałością o szczegóły. Na ścianie nie znajdziesz żadnych prześwitów czy nieestetycznych dziur, które odsłaniają panel. Zanim zdecydujesz się na kupno panelu z mchu, możesz poprosić o profesjonalną wizualizację, którą wykona dla ciebie grafik Scandinavian Moss. Ta usługa umożliwi ci sprawdzenie, jak w rzeczywistości będzie prezentował się mech na ścianie w twoim domu, mieszkaniu, biurze czy firmie. Specjaliści Scandinavian Moss udzielą ci odpowiedzi na każde pytanie i przeprowadzą cię przez cały proces składania zamówienia na zieloną ścianę. Będziesz mógł pozostawać z nimi w stałym kontakcie, aby monitorować przebieg całej realizacji.

Jeżeli zastanawiasz się nad wykonaniem ściany z mchu, cena prawdopodobnie jest jednym z czynników, które wpłyną na twoją ostateczną decyzję. Zatem ile kosztuje mech na ścianie? Wszystko zależy od jakości mchu oraz oczywiście powierzchni, jaką chcesz nim pokryć. Na stronie internetowej www.mechchrobotek.pl możesz skorzystać z prostego kalkulatora online i w kila sekund wyliczyć koszt ściany z mchu.

Odwiedź stronę internetową Hurtowni Mchu Dekoracyjnego – Scandinavian Moss i znajdź więcej informacji na temat zielonych ścian z mchu stabilizowanego: https://mechchrobotek.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here