Światłowody

Przewody wykonane ze specjalnie dobranego włókna szklanego – to właśnie światłowody. W porównaniu do klasycznych przewodów różnią się materiałem wykorzystywanym w ich wnętrzu. Zamiast włókien wykonanych z miedzi bądź aluminium, zastosowano wysokiej klasy włókna szklane. Dzięki temu prędkość i zakres przesyłu danych znacząco wzrastają. Poniżej przedstawiamy garść najważniejszych informacji na temat przewodów światłowodowych. Dowiesz się do obsługi jakich urządzeń i mediów są wykorzystywane oraz jakie są najważniejsze korzyści wynikające z wyboru tych wysoce sprawnych, nowoczesnych przewodów. 

Światłowody – efektowne, szybkie i odporne na zakłócenia 

O tym, że światłowody wypadają lepiej niż konwencjonalne przewody, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie jeśli mowa o przesyłaniu sygnału internetowego. Od ich nazwy stworzono zresztą określenie – internet światłowodowy – oznaczające właśnie internet o dużej mocy przesyłu danych. Dzięki wykorzystaniu fal świetlnych uwięzionych wewnątrz światłowodów, prędkość kilku terabitów na sekundę nie stanowi już żadnego problemu. 

Przesyłany w światłowodach sygnał jest wysoce odporny na zakłócenia, niezależnie od trudnych czynników stojących na drodze. Porywiste podmuchy wiatru, śnieżyce, burze oraz inne niepożądane czynniki atmosferyczne – mogłyby zagrozić sprawnemu funkcjonowaniu zwykłych przewodów. W przypadku przewodów światłowodowych – połączenie jest przez cały czas stabilne, a zagrożenie jego zerwania – niemal zerowe.

Światłowód jest wykorzystywany nie tylko w przesyle e-danych, ale także w transporcie sygnału telewizji i radia. Rozmaite usługi o charakterze multimedialnym mogą zostać dostarczone do Twojego domu właśnie za pośrednictwem wysoce sprawnych światłowodów. 

Zalety wyboru światłowodów – czyli o głównych przyczynach ich stosowania 

Wspomnieliśmy już o niskiej awaryjności przewodów światłowodowych. Bezpieczne połączenie pomiędzy nadawcą a ulokowanym na drugim końcu sieci odbiorcą sygnału – to główny powód wykorzystaniu światłowodu. 

Minimalne opóźnienia w trakcie transportu sygnału to również istotna zaleta światłowodów. Ma ona duży wpływ na przyjemność korzystania z różnego typu danych internetowych. Przykładowo, amatorzy gier online będą mieli stały dostęp do serwera gamingowego, bez obaw o możliwość powstawania lagów lub innych niepożądanych błędów. 

Skrócony czas przesyłania i pobierania plików to konsekwencja wysokiej przepustowości łącza. Z pewnością docenią ją nie tylko gracze oraz miłości kina domowego (aktywnie oglądający lub ściągający gigabajty filmów). Również biznesmeni, dla których wymiana plików z dużą liczbą informacji (na przykład baz danych) jest nie mniej ważna w codziennej pracy, niż sam dostęp do internetu.

Światłowody są szczególnie istotne, jeśli liczy się wysoka jakość przesyłanych danych. Za ich pomocą możesz cieszyć się wysoką jakością 4K odtwarzanych plików wideo, a także maksymalnie płynnym obrazem w trakcie dynamicznych rozgrywek online.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here