Karnisz pojedynczy czy podwójny – co sprawdzi się lepiej

Dostępne w sklepach karnisze można podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na karnisze pojedyncze oraz podwójne. Co warto wybrać?

Karnisz ma na celu powieszenie przy oknie firanek oraz zasłon lub tylko jednej z tych dekoracji okiennych. Montowany jest suficie albo w ścianie przy oknie. Karnisz może mieć różne wzory i kolory – można zatem dostosować go do różnych aranżacji wnętrza, w tym tych nowoczesnych oraz tradycyjnych.

W sklepach można znaleźć dzisiaj różne typy karniszy, które wyposażone są w jedną belkę – są to karnisze pojedyncze, a także w dwie belki – to karnisze podwójne. W ofercie znajdują się również karnisze elektryczne. Na co warto się zdecydować?

Karnisz pojedynczy – zalety i wady

Pojedyncze karnisze posiadają tylko jedną belkę, na której umieszczane są kółka z żabkami. Kółka te można także zdjąć, gdy firanki albo zasłony posiadają własne kółka, szelki albo tunele do podwieszania.

Najczęściej karnisz pojedynczy wybierany jest wtedy, gdy przy oknie zamierzamy powiesić tylko firanki lub też tylko zasłony. Oczywiście, można także zastosować obie te dekoracje okienne, lecz należy pamiętać o tym, że w miejscu ich zetknięcia może pojawić się nieestetyczna przerwa.

Za pojedynczy karnisz trzeba będzie zapłacić mniej niż za model podwójny, dlatego też jest to ekonomiczna opcja dla osób, które chciałyby kupić takie akcesoria okienne.

Karnisz pojedynczy warto wybrać wtedy, gdy:

  • przy oknie chcemy powiesić albo zasłony, albo firanki
  • nie zamierzamy zasłaniać okna zasłonami
  • zależy nam na niskiej cenie zakupu

Karnisz podwójny – zalety i wady

Druga propozycja to karnisz podwójny. W tym przypadku mamy do czynienia z konstrukcją składającą się z dwóch osobnych belek, które umieszczone są równolegle do siebie. Jedna z nich może także posiadać dekoracyjne wykończenie, na przykład z użyciem ozdobnej rozety.

Podwójne karnisze najlepiej sprawdzają się wtedy, gdy przy oknie mają pojawić się jednocześnie firanki oraz zasłony. Wówczas na przednim karniszu wiesza się zasłony, natomiast na karniszu tylnym umieszcza się firanki. Taka podwójna konstrukcja powoduje, że nabierają one przestrzennego wymiaru. Także można łatwo zasłaniać okno – wystarczy pociągnąć za zasłony, aby je przysłonić.

Karnisz podwójny warto wybrać wtedy, gdy:

  • chcemy jednocześnie powiesić zasłony i firanki
  • zamierzamy zasłaniać okna zasłonami

Podsumowując, zarówno karnisze pojedyncze, jak i te podwójne mają swoje zalety i wady. Gdy nie wiemy, co kupić, warto wybrać model podwójny – sprawdzi się wtedy, gdy jednak będziemy chcieli powiesić zarówno zasłony, jak i firanki, a także można umieścić na nim tylko jedną z tych osłon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here