W niemal każdym domu konieczne są schody – czy to wewnętrzne, czy zewnętrzne. Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak ten element się prezentuje, stawiamy po prostu na funkcjonalność. Tymczasem warto zadbać o wykończenie oraz o to, żeby schody pasowały estetycznie do reszty budynku. Listwy schodowe to idealne rozwiązanie, które na dodatek przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania. Na co się zdecydować, jeśli chcemy zamontować taki dodatek?
Po co stosować listwy schodowe?
Przygotowanie konstrukcji schodów nie należy do łatwych zadań. Nawet jeżeli do tej pory dość sprawnie wykonywaliśmy prace remontowe na własną rękę, to akurat to zadanie warto powierzyć fachowcy. Dzięki temu zyskamy pewność, że schody będą dobrze wyprofilowane, a przez to bezpieczne dla wszystkich domowników. Ostatecznym wykończeniem możemy jednak zająć się sami.
Listwy schodowe to jedna z podstawowych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę. Ich zastosowanie niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Przede wszystkim po zamontowaniu listwy przy każdym stopniu zyskujemy ostateczne wykończenie. W ten sposób stopnie będą wyglądały na dopracowane; nawet jeśli konstrukcja ma jakieś drobne mankamenty, to uda nam się z powodzeniem je zakryć.
Dodatkowo listwy schodowe zabezpieczają materiał, jaki wykorzystaliśmy na schodach. Bardzo często stosowane są chociażby płytki ceramiczne, które są estetyczne i odporne na czynniki zewnętrzne. Miejsce ich łączenia na stopniach może być jednak nieco narażone na uszkodzenia – wykorzystanie listew zagwarantuje, że wszystkie kafelki pozostaną bez nawet najmniejszego uszczerbku.
Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie listew z wymienną nakładką, które zapewniają lepszą przyczepność, a przez to antypoślizgowość. To sprawi, że przemieszczanie się po schodach będzie znacznie bezpieczniejsze.
Rodzaje profili schodowych
Listwy schodowe różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego zostały wykonane. Zanim dokonamy wyboru, trzeba się zastanowić, na jakim wyglądzie i właściwościach najbardziej nam zależy.
- listwy schodowe drewniane – to dość popularne rozwiązanie, jednak możemy je wykorzystać wyłącznie w przypadku, kiedy na schodach zostały położone panele lub drewno. Chociaż są całkiem wytrzymałe (szczególnie jeśli są dębowe), to jednak mogą się nie sprawdzić w przypadku powierzchni zewnętrznych, gdyż duża wilgoć może doprowadzić do ich uszkodzenia;
- listwy schodowe mosiężne – całkiem ciekawa propozycja, która najlepiej prezentuje się na schodach wykończonych płytkami ceramicznymi. Listwy mosiężne nie należą jednak do najtańszych, trzeba też pamiętać, że ich kolorystyka musi zostać odpowiednio dobrana do reszty konstrukcji, w przeciwnym wypadku efekt nie będzie zbyt estetyczny;
- listwy schodowe plastikowe – najtańsze i najłatwiej dostępne. Nie brakuje tutaj różnych odcieni czy kształtów. Plastik nie chłonie wody, więc można go zastosować na zewnątrz. Ma to też swoje wady: przede wszystkim jest to niska wytrzymałość. Plastikowe listwy szybko pękają i zarysowują się.
Alternatywnym rozwiązaniem dla wspomnianych wyżej listew mogą być modele ze stali nierdzewnej bądź z aluminium. Produkuje je chociażby firma Pawotex.
Zalety listew schodowych ze stali i aluminium
Stal nierdzewna i aluminium to materiały niezwykle solidne. Wytrzymują nawet bardzo duże obciążenia, nie odkształcają się ani nie zarysowują. Specyfika tych dwóch metali sprawia, że wilgoć nie jest w stanie im zaszkodzić – jeśli zatem obawiamy się, że z czasem pojawi się rdza, to w tym przypadku nie ma takiego problemu.
Dodatkowo listwy schodowe stalowe i aluminiowe nadają się do samodzielnego montażu. Bez zbędnych przeszkód przymocujemy je we właściwych miejscach. Ze względu na trwałość, doskonale zabezpieczą delikatne krawędzie stopni, a przy tym będą się prezentować niezwykle estetyczne. Są dostępne przede wszystkim w trzech wersjach kolorystycznych: srebrnym, oliwkowym i złotym. Tak uniwersalne odcienie pozwalają na dopasowanie do dowolnej konstrukcji, dlatego nawet jeśli schody znajdują się wewnątrz, to schody stworzą z nimi spójną całość.