okna do domu jednorodzinnego

Dom jednorodzinny ma być miejscem użytecznym, ale też i takim, w którym domownicy będą po prostu dobrze się czuć i to w każdej chwili oraz przy każdej sytuacji. Wszystkie elementy stosowane w budynkach mieszkalnych powinny wykazywać się głównie wysokim poziomem praktyczności. Muszą być użyteczne. Muszą być też na tyle atrakcyjne i dopasowane do wizerunku domu, aby się do niego swobodnie dostosowywać i tworzyć wspólnie z nim atrakcyjną całość. Te zasady tyczą się nawet samych okien. To z kolei oznacza, że wybór okna do domu jednorodzinnego powinien być przemyślany, a nie podejmowany w ciągu jednego dnia czy jednej godziny. Warto spojrzeć na różne odmiany okien, wśród których występują przede wszystkim te aluminiowe, plastikowe i drewniane. Dziś sprawdzimy sobie dwa pierwsze warianty. Który z nich okaże się lepszy? Jakie są w ogóle cechy szczególne okien aluminiowych oraz okien plastikowych?

Główne cechy okien aluminiowych

Dobierając okna do domu czy mieszkania i próbując określić właściwy dla nich typ materiału, wbrew pozorom większość osób nie będzie za bardzo przejmować się ich aspektami technicznymi i ogólnymi właściwościami, a raczej w pierwszej kolejności zwróci uwagę na ich wygląd. On ma oczywiście znaczenie. Trudno sobie wyobrazić, by ktokolwiek wprowadzał do konstrukcji domu okna, które nie będą do niego pasować, nawet jeśli okażą się super trwałe, mocne i solidne. Dobór tego elementu budynku nierzadko uzależniony jest od poczucia estetyki i indywidualnego gustu inwestora oraz tego, w jakim stylu został przygotowany budynek mieszkalny. Na pewno to wszystko trzeba wziąć pod uwagę. Raczej ciężko sobie wyobrazić, by takie niskojakościowe okna plastikowe zostały umieszczone w drewnianym domu letniskowym pełniącym rolę luksusowej kwatery turystycznej. Podobnie okna aluminiowe nie we wszystkich budynkach tak samo dobrze się sprawdzą. Raczej nie stosuje się ich w klasycznych obiektach wykonanych z np. z bali, ale już śmiało można je wykorzystać do uzupełnienia mieszania w stylu loftowym czy industrialnym. Aluminiowe okna odznaczają się nowoczesnym wyglądem, dlatego też zdecydowanie najlepiej pasują do tych nowoczesnych projektów. Pięknie się z nimi łączą i je fajnie uzupełniają. Stają się wręcz elementem dekoracyjnym dla licznych obiektów użyteczności publicznej i domów mieszkalnych albo nawet mniejszych lokali.

A jakie są wady tego wariantu? Na pewno to, co może wiele osób odciągać od zakupu okien aluminiowych, to ich zimna powierzchnia. Bywa ona nieprzyjemna w dotyku, ale czy naprawdę jest to coś, czym należy się przejmować? Okien raczej nikt naumyślnie nie stara się dotykać. A to, że są one zimne, wcale nie wpływa negatywnie na ich zdolności izolacyjne czy jakiekolwiek inne parametry techniczne bądź po prostu ich ogólną wartość.

Cechy okien plastikowych

Na rynku okien niezmiennie od kilkunastu, a może i kilkudziesięciu ładnych lat największą popularnością chwalą się jednak plastikowe okna bielsko. Na zakup okien tworzonych z plastiku wciąż decyduje się mnóstwo osób. W Polsce uzyskały one swego rodzaju renomę. Choć mogłoby się na pozór wydawać, że muszą mieć niską jakość i kiepską wartość, w rzeczywistości odznaczają się pewnymi cechami, które są w stanie wyróżnić je na tle innych (i przy tym znacznie droższych) wariantów. Przede wszystkim są absolutnie najtańszą propozycją z rynku i tego nie można im odmówić. A na pewno to właśnie ta ich niska cena zadecydowała o ich wysokiej popularności. Okna plastikowe mogą kosztować nawet dwukrotnie mniej od tych drewnianych. Różnice w cenach są w tym przypadku kolosalne, a dla niektórych będą mieć one spore znaczenie. Ceny różnych materiałów na przestrzeni lat zawsze się zmieniają. Najlepiej obrazuje to przykład drewna, którego wartość w ostatnim czasie wyraźnie poszła w górę. Wynika to ze stworzenia pewnych limitów związanych z wyrębami lasów. Nie można już wycinać drzew w dowolnych ilościach i na dowolnie wybranych terenach. Przez to właśnie pozyskuje się z nich mniej surowca, a to automatycznie sprawia, że jego cena wzrasta. Plastik zawsze da się natomiast produkować w sposób tani, a to wpływa oczywiście bezpośrednio na ostateczne ceny wytwarzanych z niego produktów. Okna plastikowe raczej nie mogą być niczym drogim. To taka ekonomiczna propozycja

W przeciwieństwie do okien drewnianych i aluminiowych tych plastikowych nie trzeba konserwować. Dobry producent okien eurocolor.com.pl na pewno tak o nie zadba, aby od razu mogły być one swobodnie użytkowane. Dla wielu osób będzie to natomiast olbrzymia zaleta. Zabiegi konserwacyjne bywają bowiem bardzo uciążliwe z uwagi na to, że nie każdy potrafi je przeprowadzać i też nie każdy chce to robić, bo są one również wyraźnie czasochłonne. A z oknami plastikowymi praktycznie niczego nie trzeba robić. Wystarczy po prostu od czasu do czasu je umyć, najlepiej raz na kilka tygodni, oraz systematycznie je regulować, by utrzymywały one odpowiednią dla nich formę. Można też sporadycznie nasmarować ich ruchome części, aby je dodatkowo wzmocnić i zabezpieczyć. To wszystko. Tak pielęgnowane okna plastikowe powinny służyć domownikom przez ok. 15-25 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here