Jak zadbać o właściwą wentylację pomieszczenia dzięki nawiewnikom okiennym

Dawne budownictwo kojarzone jest z chłodem: nieszczelne okna, grube, niedocieplone mury, zimno bijące od podłogi. Współcześnie wygląda to zupełnie inaczej: okna są szczelne, konstrukcja domu ocieplona, a podłoga bardzo często jest podgrzewana. Z jednej strony to dobrze, z drugiej – źle wpływa na wentylację powietrza, co powoduje negatywne skutki, np. zbyt małą ilość tlenu, czy nadmierną wilgoć (a co za tym idzie – powstawanie pleśni). Należy zatem pamiętać, o prawidłowej wentylacji powietrza, w czym pomogą nawiewniki okienne. Co należy o nich wiedzieć? W tym artykule znajdą się najważniejsze informacje z tego zakresu.

Wybór odpowiednich nawiewników

Przed zakupem nawiewników, trzeba wiedzieć, jakie są ich rodzaje, a następnie zdecydować się na ten, który najlepiej sprawdzi się w danym pomieszczeniu.

Są 3 rodzaje nawiewników:

  • higrosterowane – działają na zasadzie automatycznego dostosowywania przepływu powietrza w zależności od poziomu wilgoci. Świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach takich jak: kuchnie, łazienki, pomieszczenia gospodarcze, czy laboratoria. W tych pomieszczeniach wymagane jest powiem utrzymanie określonej wilgotności powietrza.
  • ciśnieniowe – zapewniają ochronę przed różnicami w ciśnieniach atmosferycznych wewnątrz pomieszczenia a na zewnątrz. Ich głównym celem jest zabezpieczenie budynku przed niekontrolowanym przepływem powietrza lub substancji niebezpiecznych w wyniku zmian ciśnienia. Stosuje się je głównie w miejscach, w których występuje szczególne zagrożenie związane z różnicami ciśnienia lub ryzykiem eksplozji.
  • ręcznie sterowane – umożliwiają ręczną kontrolę nad przepływem powietrza w pomieszczeniach. Są proste w obsłudze i stosuje się najczęściej w pomieszczeniach, które nie wymagają specjalnej kontroli przepływu powietrza, np. w sypialni, salonie, czy też w biurowcach lub szkołach.

Odpowiedni rodzaj nawiewników warto wybrać w specjalistycznym sklepie, np. https://sklep.torys.eu/.

Prawidłowe czyszczenie nawiewników

Zamontowanie nawiewników i kontrola przepływu powietrza, to nie koniec sukcesu. Należy pamiętać, że nawiewniki wymagają odpowiedniej konserwacji, by nie utraciły swoich właściwości. Przede wszystkim należy je regularnie czyścić. Usuwanie kurzu i zbierających się zanieczyszczeń ułatwi przepływ powietrza i zabezpieczy urządzenie przed zablokowaniem. Inną ważną czynnością jest wymiana filtrów. Jeśli nawiewnik takie posiada, należy zmieniać je z częstotliwością zalecaną przez producenta.

Nawiewniki okienne, czyli zdrowe powietrze w pomieszczeniu

Nawiewniki okienne to kluczowy element do prawidłowej wentylacji powietrza. Zwiększają komfort użytkowników i przyczyniają się do zdrowego funkcjonowania w budynku. Wybór nawiewników uzależniony jest od konkretnych potrzeb pomieszczenia. W czasie użytkowania nawietrzników należy je regularnie czyścić oraz wymieniać filtry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here