Jak tanio wykończyć elewację domu?

Wykończenie elewacji to ostatni ważny krok każdej budowy. Przeważnie wykonuje się je „na ostatniej prostej”, kiedy możliwości finansowe inwestorów są już mocno ograniczone. Jak więc tanio, ale efektownie zaaranżować fasadę budynku i czy to w ogóle możliwe? Czym zastąpić uwzględnione pierwotnie w projekcie drogie materiały i gdzie je kupić?

Nie dla gotowych rozwiązań

Na każdym etapie budowy domu spotyka się odstępstwa od założeń projektowych. Zmienia się strukturę ścian, wielkość otworów okiennych, czy położenie instalacji, a wszystko to sprawia, że budowany dom jest niepowtarzalny i nie przypomina kopii z katalogu. Indywidualny charakter budynku szczególnie warto podkreślić właśnie oryginalną elewacją!

Zrezygnowanie z gotowego rozwiązania zaproponowanego przez architekta i zastąpienie go własnym, często dużo tańszym i bardziej eleganckim sposobem na wykończenie fasady, jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki takiemu podejściu można stworzyć dom szyty na miarę indywidualnych potrzeb, zgodny z osobistym gustem i stylem otoczenia.

Ekonomicznie i pięknie

Naturalne materiały mają swój urok – podmurówka z granitu lub cegły czy podbitka dachowa z litego drewna sporo jednak kosztują. Można je zastąpić znacznie tańszymi, prostszymi w montażu i odpornymi na niekorzystne warunki atmosferyczne (a tym samym niewymagającymi konserwacji) materiałami syntetycznymi.

Na rynku można znaleźć wiele produktów drewnopodobnych, takich jak między innymi imitacja deski lub płyty elewacyjne o wyglądzie paneli drewnianych. Producenci proponują również wyroby do złudzenia przypominające kamień naturalny i inne prestiżowe materiały, takie jak np. okładzina elewacyjna ze strukturą cegły, czy szklanej mozaiki.

Gdzie tanio kupować materiały?

Aby wykończyć fasadę domu w sposób niedrogi i elegancki, należy ostrożnie dokonywać zakupów materiałów. Nie warto decydować się na pierwsze napotkane na swojej drodze. Wizyta w pobliskim markecie budowlanym może nie wystarczyć – powinno się obejrzeć chociaż kilkanaście tego typu produktów i wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie pod kątem estetycznym i cenowym.

W dobie internetu szczególnie warto rozpocząć poszukiwania od sieci. W ten sposób można szybko zorientować się w średnich cenach, oferowanych przez firmy rozwiązaniach i dominujących producentach materiałów na fasady budynków. Dobrze też robić zakupy bezpośrednio w firmach zajmujących się produkcją okładzin elewacyjnych.

Przystępując do wykończenia elewacji domu, nie trzeba trzymać się założeń projektowych – zróżnicowanie jest nawet wskazane, bo nadaje budynkowi indywidualnego charakteru. Można dzięki niemu też wiele zaoszczędzić np. na zastąpieniu naturalnego drewna drewnopodobną okładziną elewacyjną. Rynek materiałów na elewację jest bardzo bogaty i proponuje inwestorom tysiące wartych uwagi produktów, które można poznać częściowo przez Internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here