Stwórz przytulny klimat w swoim salonie w 5 krokach

Salon powinien być miejscem relaksu i miejscem, które kojarzy nam się wyłącznie pozytywnie. Dlatego należy zadbać by roztaczał wokół siebie aurę sprzyjającą odprężeniu. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne zadanie. Odpowiednie wykończenie, wyposażenie wnętrz, a także dekoracje i oświetlenie, takie jak taśmy led, mogą w tym przypadku zdziałać cuda. Poznaj zatem 5 kroków do przytulnego salonu.

Krok pierwszy: Wybierz pastelowe wykończenie i zrezygnuj z barw, które wywołują rozdrażnienie

Na samym początku należy zająć się podłogami i ścianami. Tutaj, aby było przytulnie kolory powinny koić nasze zmysły, a niekoniecznie przesadnie nas pobudzać, choć wszystko zależy od tego, jakie zastosowanie ma salon. Raczej należałoby zrezygnować z intensywnej czerwieni, która często wywołuje rozdrażnienie. Najlepszym wyborem będą pastele, które są neutralne i można wybierać je zarówno w odcieniu zimnym, jak i ciepłym. Zatem ciepłe pastele będą swoistym kompromisem i pozwolą nam się zrelaksować. Podłogi to już klasyczna kolorystyka. Biel i czerń są neutralne, podobnie jak jasne i klasyczne odcienie drewna.

Krok drugi: meble tapicerowane z miękkim i wygodnym, odpowiednio wyprofilowanym siedziskiem

Kiedy już mamy wstępne wykończenie ścian i podłóg, przychodzi czas na meble. O ile komody i witryny, to kwestia indywidualnych upodobań i dopasowania do określonej aranżacji, o tyle meble wypoczynkowe, istotnie wpływają na to, czy można salon nazwać przytulnym. Zatem bardzo ważne jest wygodne siedzisko, nie za twarde i nie za miękkie. Istotne jest również profilowanie oparcia i obecność dodatkowych zagłówków, najlepiej regulowanych, dzięki którym spędzanie czasu w salonie jest rzeczywistym odprężeniem. Tutaj nie ma znaczenia, czy to sofa, czy narożnik, choć dla niektórych osób przytulność jest synonimem możliwości ucięcia sobie drzemki w wygodnej pozycji. Zatem w przypadku foteli dobrym wyborem będą modele z podnóżkiem, bądź w przypadku trudności z dopasowaniem takiego modelu do aranżacji, wykorzystanie w tym celu dopasowanych do zestawu puf. Z kolei narożnik powinien być wyposażony w funkcję spania, aby drzemka nie skończyła się bólem mięśni i kręgosłupa.

Krok trzeci: dopełnij aranżacje narzutami i poduszkami

Kwestia koloroterapii i wygody w przestrzeni salonu jest już za nami, więc czas na dopieszczenie szczegółów. Dlatego naszym trzecim krokiem będzie wybór tekstyliów, które uczynią wnętrze bardziej przytulnym. Mogą to być narzuty wykorzystane do okrycia narożników i sof, które mogą dodatkowo chronić tapicerkę przed zmechaceniem, czy ścieraniem. Niezwykle ważne są również dekoracyjne poduszki. Oczywiście można położyć je pod głowę w czasie drzemki, a w przypadku relaksu przed telewizorem między oparcie, a lędźwiową część kręgosłupa, co zapewnia utrzymywanie właściwej, niezgarbionej, a jednocześnie wygodnej postawy. Poduszki oczywiście sprawiają, że wnętrze od razu nabiera bardziej przyjaznego dla użytkownika wyrazu. Potrzebują tego zwłaszcza bardziej surowe aranżacje, np. industrialne.

Krok czwarty: zadbaj o zaopatrzenie w sprzęt audio lub audiowizualny

Co jeszcze pozytywnie wpływa na nasz nastrój i sprawia, że czujemy się lepiej? Oczywiście muzyka, najlepiej relaksacyjna i poważna, ale sprawdzi się również taka, która po prostu jest w naszym guście. Wszak muzyka łagodzi obyczaje. Dlatego w salonie nie może zabraknąć sprzętu audio. Jeśli nie jesteś klasycznym audiofilem i odprężasz się raczej w trakcie seansu filmowego, to z pewnością powinieneś postawić na duży telewizor, a najlepiej kino domowe. Salon staje się bowiem bardziej przytulny wtedy, kiedy wypełniamy go przedmiotami, dzięki którym możemy realizować nasze pasje. Zatem dla niektórych przeciwników sprzętu elektronicznego takim elementem może być biblioteczka, wszak dla wielu osób nie ma nic bardziej odprężającego niż lektura w wygodnym fotelu z kubkiem kawy w dłoni.

Krok piąty: wybierz oświetlenie, którego natężeniem i barwą możesz sterować

Ostatni najważniejszy dla wielu osób element, zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym zostawiliśmy sobie na koniec. Mianowicie, aby wnętrze salonu zyskało przytulny charakter niezbędne jest dobranie oświetlenia o odpowiednim natężeniu i barwie. Z pewnością sprawdzi się oświetlenie led. Taśmy obok żarówek led dopasowanych do opraw, to najlepszy wybór. Można je zastosować we wnękach, suficie podwieszanym, podkreślić przy ich pomocy sprzęt audio, albo meble wypoczynkowe. Taśmy LED od Amper.pl dają nieograniczone możliwości i pozwalają na ustawienie subtelnego światła, jak i tego o nieco większym natężeniu, dzięki zastosowaniu ściemniaczy. Nie można oczywiście zapomnieć o dopasowaniu odpowiedniego zasilacza do taśm led. Tutaj najbardziej polecane są te, które zamieniają prąd z gniazdka w ten o napięciu 12 V. Niskonapięciowe systemy są energooszczędne, a przy tym zapewniają komfort oświetlenia o odpowiednim natężeniu barw. Są również bardzo bezpieczne. W związku z tym taśmy led mogą świecić przez całą noc, a rachunki za prąd nie wzrosną z tego powodu diametralnie.

Stworzenie przytulnego salonu sprawia, że chce się w nim przebywać jak najczęściej. To jedno z najważniejszych pomieszczeń, w którym także przyjmujemy gości, warto zatem postarać się, by czuli się w nim równie dobrze jak my, a skorzystanie z powyższych wskazówek z pewnością to spowoduje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here