Jak odpowiednio dobrać elewację

Elewacja to jeden z najbardziej rzucających się w oczy elementów dekoracji zewnętrznej domu. Jej wykonanie powinno być trwałe i odpowiednio przemyślane. Dobra elewacja, to taka, która oprócz walorów estetycznych zapewni budynkowi izolację termiczną i akustyczną. Nada również indywidualny charakter bryle domu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze elewacji?

Materiały

Materiały, z których ma zostać utworzona elewacja powinny przede wszystkim być dostosowane do technologii budowlanej, w której zbudowano obiekt. Budynki drewniane powinny posiadać elewacje wykonane z materiałów oddychających i lekkich, a budynki położone w miejscach chłodnych, wystawionych na działanie niskich temperatur – właściwości izolacyjne. 

Materiałem zwiększającym izolację i niewymagającym częstych zabiegów pielęgnacyjnych są deski elewacyjne wykonane z włóknocementu. Wyglądają okazale i ładnie imitują drewno. Elewacja budynków położonych blisko dróg, miejsc podatnych na zabrudzenia (przestrzenie przemysłowe) powinna posiadać elementy chroniące. Podczas projektowania elewacji warto zadbać o zamieszczenie wełny mineralnej bądź styropianu.

Stylistyka

Elewacja powinna komponować się ze stylem i bryłą budynku, a także z dachem i oknami.  Nie może przede wszystkim obciążać bryły. W najprostszych, klasycznych projektach ma ona zazwyczaj niedużą ilość elementów dekoracyjnych. W projektach domów piętrowych stosuje się często różniące się elementy na parterze i kondygnacjach. 

Wówczas wykorzystywane są dekoracje wytworzone z: terakoty, kamienia, tynku mozaikowego (można je montować wokół okien, na tarasach, na gankach).

Kolory

Kolory farb oraz tynków zewnętrznych powinny być dobrane tak, aby odróżniały się od okien, drzwi, dachu. Gdyby wszystkie elementy zewnętrzne utrzymane zostały w jednolitym kolorze, budynek wyglądałby monotonnie, ponuro. Komponując kolory, warto dobrać je zgodnie z temperaturą barw. Przykładowo, gdy dach jest grafitowy, elewacja powinna mieć kolor szarości lub błękitu w chłodnej tonacji.

Dach o ceglanym kolorze będzie korzystnie wyglądał z kolorami pomarańczy czy czerwieni na elewacji. Do czarnych dachów pasują różnorodne, jasne odcienie elewacji.

Małe domy warto jest malować na jasne kolory, które będą je optycznie powiększać. Mogą to być jasne szarości, beże, biel. Wybierając jasne kolory, należy zwrócić uwagę na rodzaj farby (najlepiej wybrać farbę niepochłaniającą zabrudzeń).

Malując elewację dużych domów, powinno się unikać malowania jej w jednym, ciemnym kolorze. Ciemne kolory farb nie odbijają światła. Należy również uważać na malowanie ścian od strony zachodniej i południowej w ciemnych barwach. Może to spowodować nadmierne nagrzewanie się budynku (skutkuje to pękaniem, odkształcaniem ocieplonej elewacji). Wysokie, piętrowe budynki najlepiej jest malować w jasnych odcieniach żółci, beżu, czerwieni, szarości.

Aby urozmaicić wygląd elewacji, można ją pomalować w kilku odcieniach. Poziome pasy spowodują poszerzenie ściany zewnętrznej. Pionowe zaś sprawią, że budynek będzie wyglądał na smuklejszy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here