Pęknięcia, przeciekanie, pleśń – to tylko niektóre skutki braku hydroizolacji na balkonie. Warto o niej pomyśleć jeszcze przed decyzją o sposobie wykończenia powierzchni. Chociaż powszechne jest izolowanie balkonów wyłożonych płytkami, żywica poliuretanowa może być bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem, które skuteczniej ochroni balkon.

Zagrożenia wynikające z braku hydroizolacji

Kiedy balkon nie jest chroniony przed wodą i częstymi zmianami temperatur, szybko zaczyna się niszczyć. Woda sprawia, że odspajają się płytki, na fugach powstają pęknięcia, a całą konstrukcję przenika wilgoć. Później przedostaje się ona do pokojów wewnątrz budynku. W rezultacie, na balkonie i w domu pojawia się pleśń i grzyb. Na dodatek, balkon może zacząć przeciekać. Żeby temu zapobiec, niezbędny jest system hydroizolacji, który będzie zabezpieczał przed szkodliwymi czynnikami. Izolowanie balkonów może być przeprowadzane na różne sposoby, w zależności od tego, czy posadzka ma być wykończona płytkami czy żywicami poliuretanowymi.

Żywice poliuretanowe zamiast kafelków

Przewaga żywic poliuretanowych nad płytkami tkwi w dużej mierze w ich trwałości. Są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Przede wszystkim jednak, żywica sama w sobie jest całkowicie wodoszczelna i nie pozwala wilgoci wnikać w konstrukcję balkonu. 

Nie trzeba do niej osobno dokupywać materiałów do izolacji. W porównaniu z płytkami jest też tańsza. Wiele osób zapomina, że sam zakup kafelków i hydroizolacji nie wystarczy – do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt kleju odpornego na wodę i fug. Z artykułu na stronie https://www.milabud.pl/pl/n/19 dowiesz się, ile może kosztować pokrycie podłogi żywicą poliuretanową. Na podstawie zaprezentowanych wyliczeń, łatwiej będzie Ci obliczyć przybliżony koszt hydroizolacji Twojego balkonu.

Jak nałożyć żywicę poliuretanową na balkon?

Zaletą tego rozwiązania jest też łatwość aplikacji. Pomoc fachowca nie jest konieczna, by prawidłowo pokryć powierzchnię żywicą. Trzeba tylko wybrać odpowiednią porę. Wiosna to dobry czas na izolowanie balkonu, zwłaszcza jeśli świeci słońce i jest ciepło. Musisz też wiedzieć, że żywica będzie spełniała swoje zadanie tylko wtedy, gdy zostanie nałożona na suchą powierzchnię, z której usunięto zabrudzenia i kurz. Dlatego zacznij od wyczyszczenia posadzki. Później możesz przejść do uszczelnienia jej gruntem – podkładową żywicą epoksydową. Kiedy wyschnie, zacznij nakładać żywicę poliuretanową. Będzie to warstwa zasadnicza, która nada powierzchni pożądany kolor. Część producentów, np. SikaFloor – https://www.milabud.pl/pl/p/SikaFloor-400N-KOLORY-6kg-zywica-poliuretanowa/2554 oferuje żywicę w różnych barwach, żeby można było dopasować jej wygląd do własnych potrzeb.

Jeśli wiesz, że Twoja posadzka będzie narażona na intensywne użytkowanie, na wszelki wypadek, połóż dwie warstwy żywicy. Możesz na tym zakończyć pracę albo dodatkowo pokryć powierzchnię elastyczną, bezbarwną warstwą doszczelniającą. Zabezpieczy ona dodatkowo przed żółknięciem powierzchni (promieniowanie UV) i jeszcze bardziej uodporni ją na ścieranie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here