W aranżacji wnętrz, moda zmienia się niemalże tak często jak w modzie ubraniowej. Jeszcze do niedawna najmodniejszy był styl prowansalski i glamour, a obecnie triumfy święci hygge i modernizm. Moda zmienia również sposób w jaki aranżujemy okna. Jakie firany do salonu są obecnie na topie?

Firany haftowane z markizety

Drobna siateczka markizety jest delikatna i zwiewna. Dzięki temu świetnie współgra z dekoracją okna, która ma go nie obciążać i nadawać mu lekkość. Z uwagi na to, że sama markizeta jest dekoracją dość surową, coraz częściej stosuje się wzory haftowane na markizecie. Aplikacje nanoszone są maszynowo i najczęściej biegną przez całą szerokość firanki, a jej dół wykończony jest szerszym pasem aplikacji, często z wycięciami.

Najmodniejsze wzory haftów na markizecie dla firan do salonu to wzory kwiatowe oraz wzory geometryczne. Te pierwsze stosuje się w salonach w stylu hygge, kwiatowym,  folk, te drugie, w salonach nowoczesnych, modernistycznych.

Romantyczne firany upinane

Styl idealny do salonu urządzonego kobieco, nastrojowo, przytulnie. Łagodne linie upiętych firan sprawiają, że ono wygląda zapraszająco i nieco tajemniczo. Upinane firany odsłaniają nieco powierzchnię okna, dlatego najlepiej stosować je tam, gdzie ochrona prywatności nie jest aż tak wielkim problemem i koniecznością. Wśród modnych upięć dominują obecnie upięcia asymetryczne oraz woalowe kompozycje firan z sutymi marszczeniami. Taką firanę można kupić w wariancie gotowym, bądź – jeśli nie ma w sklepie odpowiedniego rozmiaru – zlecić jej uszycie z firany metrażowej. Z tekstyliów najlepiej nadaje się woal bądź markizeta gładka pozbawiona dodatkowych zdobień.

Żakardowe firany z pasem poziomym – po powiększyć optycznie salon

Żakard ma wiele oblicz. Firana żakardowa może być lekka i delikatna bądź na tyle gęsta by skutecznie chronić prywatność w naszej nierzadko bardzo gęstej zabudowie mieszkaniowej. O ile do niedawna na rynku dominowały firany żakardowe ze wzorem na całej szerokości firany, obecnie coraz modniejsze są bardziej delikatne wzory w postaci poziomego pasu bądź pasków zdobiących firanę na całej szerokości.

Taki wzór firany do salonu optycznie go poszerza, sprawiając, że wydaje się większy i bardzie przestronny. Poziome pasy haftowane spotkać można również na firanach z markizety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here