W natłoku informacji, rzeczy i spraw do załatwienia, w życiu codziennym coraz częściej skłaniamy się ku minimalizmowi. Przez wielu minimalizm został wyniesiony do rangi filozofii a jego zasady wprowadzone do mieszkania, pracy i myślenia, mają zapewnić skuteczność i osiągnięcie sukcesu. Nic dziwnego więc, że coraz więcej ludzi sięga po minimalizm w aranżacji wnętrz. Jego prosta forma doskonale sprawdza się między innymi w salonach, gdzie gwarantuje przestrzeń i porządek, którego tak często zdaje się nam brakować.

Jakie kolory w aranżacji minimalistycznej?

Całą aranżację zaczynamy oczywiście od doboru palety kolorystycznej. Nie da się ukryć, że minimalizm nie lubi krzykliwych barw i chaotycznych tonacji. Do wyboru będziemy mieli raczej klasyczne zestawienia beży czy bieli, przeplatanych gdzieniegdzie kolorem szarym. Istnieje też trend stawiający na drewno i kolory mu pochodne, jednak bliżej jest im do stylu skandynawskiego. Dla tych, którzy chcąc nieco nagiąć minimalizm do swoich upodobań, zostają barwy pastelowe jak na przykład róż czy beż. Możemy je stosować naprzemiennie w formie szachownicy lub pasów. Co ważne spokojna tonacja nie musi dotyczyć dodatków, które swoją ekspresją mogą nadać wnętrzu życia i energii. Nie można jednak przesadzić, należy ograniczyć się do stałej palety kolorów złożonej z dwóch, trzech głównych barw, których będziemy się trzymać przy kompletowaniu wyposażenia.

Jakie meble w stylu minimalistycznym?

Drugim etapem aranżacji będzie oczywiście dobór odpowiednich mebli. W stylu minimalistycznym zasadnicza prostota formy gwarantuje nam z reguły dużą funkcjonalność oraz dużo przestrzeni. Kupując meble do salonu czy sypialni postarajmy się w pierwszej kolejności zapełnić przestrzeń jedynie najważniejszymi meblami takimi jak narożnik, stolik i fotele. Dzięki temu zyskamy pierwszy obraz minimalistycznie urządzonego pokoju, bez zagracania go na starcie masą niepotrzebnych rzeczy, co pozwoli nam zdecydować, jak wiele i czego dokładnie brakuje nam do pełni aranżacji.

Same meble powinny charakteryzować się eleganckim, bryłowatym projektem, który idealnie wpasowuje się w całą stylistykę. W kwestii materiałów najlepiej sprawdzą się meble drewniane, chociaż takie z tworzywa sztucznego także zdadzą egzamin. Ważne by ich powierzchnia była gładka i jednolita.

Jakie oświetlenie do stylu minimalistycznego?

Ostatnim elementem spinającym całą aranżację jest oświetlenie. Bez dobrego oświetlenie każdy, nieważne jak wspaniale urządzony, pokój będzie niekompletny i pusty. Warto zwrócić uwagę, że oświetlenie to nie tylko funkcjonalność, ale także element ozdobny, który w stylu minimalistycznym odgrywa ogromną rolę. Wybierając lampy do minimalistycznego salonu powinniśmy kierować się nowoczesnym, aczkolwiek prostym designem. Geometryczne, bryłowate kształty doskonale sprawdzą się nie tylko w salonie, ale także w sypialni. Doskonałym wyborem będą proste plafony i lampy z wysięgnikiem. Szukając ciekawych inspiracji na minimalistyczne oświetlenie, warto spojrzeć na rozwiązania stylu industrialnego, który doskonale skomponuje się ze wcześniej wybranymi elementami.

Artykuł został przygotowany przez 9design.pl – sklep internetowy i showroom z designerskimi meblami i oświetleniem z Warszawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here