Projekt domu Otwarty 4 WAH1582

Domy z kominkiem są cenione od wieków i mimo upływu lat nie przestają być modne. Nadają wnętrzu przytulnego charakteru, ale to, co najważniejsze, to fakt, że przede wszystkim są bardzo praktyczne i ekologiczne. Czym jeszcze charakteryzują się kominki i dlaczego warto im się przyjrzeć?

Ciepłe wnętrze

Walory estetyczne kominków przyczyniają się do wyjątkowego charakteru domu. Często pełnią rolę najważniejszego elementu salonu. To przy nich stawia się wygodne sofy, stoliki, wiesza się ekrany telewizorów. Płonący ogień zwłaszcza jesienią oraz zimą bardzo uspakaja, ociepla wnętrze i wnosi poczucie bezpieczeństwa, dlatego rodzinne wieczory są przy nim najprzyjemniejsze. Wygląd kominków jest niezwykle zróżnicowany. Do wyboru są między innymi kominki murowane, które idealnie wpasują się we wnętrze domu tradycyjnego. Natomiast minimalistyczne kominki zabudowane ściankami o prostych formach będą wyglądały najlepiej w domu nowoczesnym.

Projekt domu E-166 WAX1073

Ze względu na ciepło, jakie dają kominki ciekawym pomysłem jest również jego aranżacja w sypialni. Ze względów bezpieczeństwa powinna być dostatecznie przestrzenna, a kominek umieszczony daleko od łóżka. Lokalizacja kominka zależy od osobistych preferencji i mimo że najpopularniejszym miejscem, w którym możemy go zobaczyć jest salon, nie jest to równoznaczne ze stwierdzeniem, że jest on jedynym słusznym miejscem. Równie dobrze można zapewnić sobie ten niepowtarzalny klimat na przykład w kuchni lub łazience. Odpowiednio urządzona łazienka może stać się czymś więcej, niż jedynie pomieszczeniem przeznaczonym do szybkiego umycia się. Nie ma nic przyjemniejszego niż domowe spa. Ciepła woda w wannie, peeling, maseczka, książka. A to wszystko w blasku płomieni z kominka.

Praktyczne zalety kominków

Walory estetyczne oczywiście są tylko jedną z wielu zalet projektów domów z kominkiem. Posiadanie własnego kominka zapewnia niezależność od zewnętrznych dostawców energii. Co za tym idzie, koszty eksploatacji są dużo niższe. Wystarczy zamontowanie odpowiednich instalacji i wkładów grzewczych, aby szybko ogrzać wszystkie pomieszczenia w domu. Kominki z płaszczem wodnym, współpracujące z instalacją grzejnikową, ocieplają również wodę. Pozwala to na zmniejszenie kolejnych kosztów.

Kolejnym atutem kominków jest ich prosta instalacja. Pierwszym krokiem jest wybór dogodnego miejsca. Naturalnie powinno ono mieć dobry dostęp do przewodu kominowego, odpornego na wilgoć i temperaturę. Istotne jest również to, aby pomieszczenie, w którym znajduje się kominek, posiadało okna, które w każdej chwili można uchylić, aby przewietrzyć ciepłe wnętrze. Instalację najlepiej jest wykonać po zakończeniu budowy stanu surowego zamkniętego.

Jaki kominek wybrać?

Istnieją różne typy kominków. W tych najbardziej tradycyjnych pali się węglem lub drewnem. W przypadku kominków rozgrzewanych drewnem, występuje mniejsza szkodliwość powietrza niż w przypadku spalania na przykład gazu. Ciekawym rozwiązaniem są także niezwykle estetyczne biokominki. Wykorzystują ekologiczne biopaliwo płynne lub żelowe, nie wymagają odprowadzania dymu i nie emitują szkodliwych substancji, dlatego są odpowiednie nawet dla osób szczególnie wrażliwych. Można je postawić wszędzie, nawet w niewielkiej odległości od foteli.

Do wyboru są także kominki otwarte, wyposażone we wkład, lub wolno stojące piece kominkowe. Przy kominku otwartym trudniej jest utrzymać kontrolę nad procesem spalania. Znaczna ilość ciepłego powietrza ulatuje z dymem przez komin. Bardziej praktycznym źródłem utrzymania wysokiej temperatury są kominki z zamkniętym wkładem lub wolnostojące piece kominkowe. Można przy nich kontrolować przepływ powietrza i dopasować go do swoich potrzeb. Doskonale gromadzą i utrzymują w sobie ciepło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here