Co warto wiedzieć o elektrycznych kotłach centralnego ogrzewania?

0
619

Szukasz sposobu na ogrzanie domu, a może jedynie zależy ci na dodatkowym źródle ciepła? W obu przypadkach z pewnością w pewnym momencie natkniesz się na elektryczne kotły c.o., które mogą pochwalić się sporym gronem fanów. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na taki nowoczesny sprzęt i przyjrzeć się mu nieco bliżej. Dowiedz się więcej o kotłach centralnego ogrzewania na prąd.

Działanie elektrycznego kotła c.o.

Sposób działania takich urządzeń nie jest skomplikowany. W kotle znajdują się specjalne grzałki, które podgrzewają np. wodę trafiającą następnie do instalacji grzewczej. Możliwe jest zasilenie nie tylko tradycyjnych grzejników ściennych, ale też np. ogrzewania podłogowego. Ponadto kotły ze strony https://www.bridom.pl/kotly-c.o./kotly-elektryczne-c.o. mogą współpracować np. z instalacją fotowoltaiczną, pompą ciepła czy też piecem stałopalnym. Obsługa elektrycznego kotła c.o. jest wysoce zautomatyzowana. Wystarczy zaprogramować wybrane ustawienia i harmonogram, żeby urządzenie działało bez konieczności aktywności ze strony człowieka. Ponadto niekiedy możliwa jest zdalna kontrola np. z poziomu aplikacji online.

Rodzaje elektrycznych kotłów c.o.

Podczas zakupów warto dobrze przemyśleć wybór rodzaju elektrycznego kotła centralnego ogrzewania. Jednofunkcyjne urządzenia są wykorzystywane wyłącznie jako źródło ciepła. Z kolei modele dwufunkcyjne pozwalają również na podgrzanie wody do codziennego użytku. W ten sposób można uzyskać stały dostęp do ciepłej wody bieżącej, którą można wykorzystać np. w łazience bądź kuchni. Ponadto kotły można podzielić ze względu na sposób montażu. W sklepie online Bridom.pl dostępne są urządzenia wiszące i stojące.

Instalacja i montaż sprzętu w domu

Podłączenie elektrycznego kotła c.o. przeważnie nie sprawia najmniejszych problemów, ponieważ właściwie każdy dom ma przyłącze do instalacji elektrycznej i wodnej. Montaż również nie jest trudnym czy też kosztownym zadaniem. W przeciwieństwie do tradycyjnych pieców np. na węgiel bądź pellet kotły nie muszą znajdować się w kotłowni czy też tylko ściśle określonych miejscach w domu. Ważne jest jednak to, żeby temperatura w pomieszczenia nie spadała poniżej zera stopni Celsjusza. Montaż polega na podłączeniu urządzenia najpierw do instalacji wodnej centralnego ogrzewania, a następnie do instalacji elektrycznej.

Zalety i wady kotłów c.o. na prąd

Jedną z największych zalet jest z pewnością atrakcyjna cena kotłów i niski koszt instalacji. Piec na pellet i termomodernizacja kotłowni to nieporównywalnie większy wydatek. Sam montaż również jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku np. pieców. Ważny jest też aspekt ekologiczny. Ogrzewanie domu urządzeniami na prąd przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji. Jest to także bezpieczniejsze rozwiązanie niż np. gaz. Dla niektórych przeszkodą mogą być wysokie rachunki związane ze stale drożejącym prądem. Wystarczy jednak postawić na współpracę z panelami fotowoltaicznymi, żeby zmniejszyć koszt ogrzania domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here