czym osłonić taras

Wiosna powitała nas słoneczną pogodą. To doskonały czas, by odpowiednio przygotować taras i przestrzeń przydomową na nadchodzące ciepłe dni. Bardzo ważna jest ochrona przed promieniami słonecznymi. Podpowiadamy zatem, czym i jak osłonić taras przed słońcem.

Markizy tarasowe – stylowa i skuteczna ochrona przed słońcem

Ciekawym pomysłem na osłonę tarasu, ale i balkonu, jest markiza balkonowa (https://dopasujrolety.pl/12-markizy). Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim zajmuje niewiele miejsca i można ją w łatwy sposób złożyć. Markizy tarasowe kojarzą się z urokliwymi włoskimi miasteczkami, gdzie ochraniają witryny lokalnych sklepików i restauracji. Najczęściej wykonane są wówczas z tkaniny w szerokie pasy – czerwone, zielone czy żółte. Ten klimat można uzyskać we własnym ogródku i na tarasie. Takie markizy tarasowe pasują do klasycznych elewacji, najlepiej pomalowanych na biało. Dobrym pomysłem jest też markiza boczna, która z kolei zapewni dodatkowo prywatność, chroniąc przestrzeń tarasu przed spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów.

Co istotne – markizy można zamontować również na balkonach, a nawet nad oknem.

Sklep z markizami – co wybrać?

Wybierając markizę, trzeba zwrócić uwagę zarówno na wymiary, jak i na materiał, który powinien chronić przed nagrzewaniem, ale także przed deszczem (warto więc wybrać materiał wodoodporny). Ważny jest też mechanizm i sposób obsługi markizy. Niektóre modele wyposażone są w system elektroniczny, którym sterujemy za pomocą pilota. Nikogo nie trzeba przekonywać, jakie zalety niesie za sobą to rozwiązanie. Siedząc na leżaku, możemy w każdej chwili zwinąć lub rozwinąć markizę. Markizy występują w różnych wersjach kolorystycznych. Warto je dobierać tak, by komponowały się ze stylem oraz elewacją domu. Tkanina może być wykończona dekoracyjną falbaną albo prosta.

Jednakże sklep z markizami https://dopasujrolety.pl/ ma w swojej ofercie nie tylko typowe markizy tarasowe. Znajdziemy tam również rolety zewnętrzne, żaluzje, pergole i refleksole, moskitiery. Słowem: wszystko, czego potrzebujemy do ochrony wnętrz i otoczenia domu przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Markiza tarasowa, a może parasol lub żagiel?

Markiza tarasowa to nie jedyny z dostępnych na rynku produktów, które mają chronić taras przed słońcem. Najprostszym i wciąż niezwykle popularnym sposobem jest tradycyjny parasol ogrodowy. Dużą zaletą tego rozwiązania jest z pewnością szeroka gama kolorystyczna. Parasol znajduje się zwykle na stabilnej podstawie, dzięki czemu nie przewróci go wiatr. Niemniej jego zasięg nie jest zwykle zbyt duży. Nie każdemu również podobają się takie wolnostojące osłony, które dodatkowo zajmują miejsce. Parasol może się nie sprawdzić na niewielkiej przestrzeni.

A co z żaglem? Jest to wciąż stosunkowo innowacyjne rozwiązanie. Jak sama nazwa wskazuje – żagiel składa się głównie z tkaniny zacieniającej, którą można zaczepić na przykład o rosnące w ogrodzie drzewo czy balustradę na balkonie. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z pewnością sprawdzi się na niewielkich przestrzeniach oraz ozdobi modernistyczną bryłę budynku.

Inną ciekawą opcją są pergole. Aluminiowa konstrukcja posłuży jako efektowne zadaszenie tarasu. Ponadczasowy design sprawdzi się w przypadku nowoczesnych, ale również klasycznych posesji. Jest to również rozwiązanie, chętnie stosowane w restauracjach czy kawiarniach. Pergola może mieć przesuwny dach, który zapewni skuteczną ochronę przed słońcem, ale również wpuści naturalne światło. Najwyższą jakość uzyskano, stosując tkaninę z odpornego na warunki atmosferyczne poliestru.

Inne rodzaje zadaszenia tarasowego

Dużą popularnością cieszy się zadaszenie drewniane. Jest to ciekawa opcja, która swoją naturalnością wpasuje się w ogród, urządzony w stylu rustykalnym czy klasycznym. Takie zadaszenie może przybrać formę altany, tworząc ciekawy element ogrodowej architektury. Trzeba jednak pamiętać o tym, że drewno (zwłaszcza wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne) należy odpowiednio konserwować.

Na rynku dostępne są również zadaszenia szklane. Nie da się ukryć, że są one estetyczne i nadają elewacji modernistycznego sznytu. Przepuszczają także światło słoneczne, jednocześnie osłaniając przestrzeń tarasu. Zamontowane nad wejściem nie mają jednak zwykle zbyt dużego zasięgu, a więc nie zawsze się sprawdzą – chyba że jako daszek w pergoli. Decydując się na ten rodzaj zadaszenia, trzeba wybierać najwyższej jakości materiał – powinno to być trwałe szkło hartowane i laminowane.

Powyżej przedstawiliśmy większość dostępnych obecnie na rynku rozwiązań, jeśli chodzi o zadaszenia tarasu. Ciekawą opcją wydaje się markiza tarasowa – urokliwy design, komfort użytkowania, najwyższej jakości materiały. Nie można nie wspomnieć także o funkcjonalności. Wybierając odpowiednie zadaszenie, należy brać pod uwagę indywidualne preferencje, a także rys architektoniczny domu czy budynku. Producenci mają obecnie do zaoferowania wiele rozwiązań – zarówno gotowych, jak i niemalże skrojonych na miarę. W przypadku tarasu czy balkonu o niestandardowym kształcie czy wymiarze – zawsze można zdecydować się na montaż markizy na wymiar.

Markizy, pergole, żagle, parasole czy drewniane konstrukcje – wszystkie te elementy mają chronić przestrzeń, a jednocześnie ją zdobić. Szeroki wybór sprawia, że można w optymalny sposób dopasować rodzaj i wymiar zadaszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here