Co warto wiedzieć o oświetleniu szynowym?

0
950

Oświetlenie może przybierać różnorodne formy. Do najbardziej popularnych należą lampy sufitowe (wiszące i plafony), kinkiety, jak również lampy stojące. Jednak oprócz tych najbardziej typowych rozwiązań warto zwrócić uwagę także na oświetlenie szynowe, które pozwala na zbudowanie źródeł światła w liniach.

Gdzie warto umieścić oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe charakteryzuje się specyficzną budową, w której dominuje prosta belka. Umieszczone są na niej źródła światła: typowo liniowe, jak na przykład taśma LED, albo punktowe, jak kilka ustawionych obok siebie żarówek.

Taki typ oświetlenie często wykorzystywany jest w miejscach publicznych, gdzie pozwala na wygodne i szybko oświetlić większą partię pomieszczenia. Jednocześnie tworzy nietypową ozdobę, która świetnie sprawdza się w wielu stylizacjach, między innymi w nowoczesnych restauracjach, bibliotekach czy instytucjach kulturalnych, a nawet szkołach.

Jednak oświetlenie szynowe równie dobrze można wprowadzić do swojego domu. Najlepiej będzie pasować w pokojach o takim kształcie, który dobrze komponuje się z lampą o wydłużonym charakterystycznie kształcie. Między innymi to idealne rozwiązanie do jadalni, w której lampy szynowe mogą znaleźć się nad stołem, blatem czy kredensem.

W domach warto też zadbać o dobre dopasowanie stylizacji całego wnętrza do tego rodzaju oświetlenia. Idealnie sprawdzi się ono przede wszystkim jako uzupełnienie takich modnych stylizacji jak industrialna, loftowa czy minimalistycznie nowoczesna.

Zalety oświetlenia szynowego

Lampy szynowe wybierane są nie tylko ze względu na swój nietypowy kształt i charakter. Przede wszystkim sięgamy po nie ze względu na takie funkcjonalne zalety jak możliwość regulowania ustawienia poszczególnych źródeł światła. Każda żarówka może zostać skierowana praktycznie w inną stronę, co daje możliwość bezpośredniego operowania światłem tam, gdzie sobie tego życzymy. W ten sposób znacząco zostaje podwyższony komfort użytkowania przestrzeni.

Jednocześnie zastosowanie oświetlenia szynowego może pozytywnie wpłynąć na rozwiązania konstrukcyjne. Wiele szyn dostosowanych jest do montażu podtynkowego, co przyczynia się do ciekawszych rozwiązań architektonicznych.

Które oświetlenie szynowe wybrać?

Oświetlenie szynowe możemy podzielić na jedno- albo trójfazowe. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem sterowania – w przypadku oświetlenia jednofazowego, zawsze sterujemy wszystkimi reflektorami jednocześnie, a w przypadku trójfazowego możemy sterować nimi osobno. To drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w pokojach, w których zależy nam na unikatowym klimacie i nie zawsze na zapalaniu wszystkich świateł.

Pojawia się także pytanie o kolor światła, który będzie lepszy w lampach szynowych. Możemy wybierać z barw zimnych i ciepłych o różnym natężeniu. W tym przypadku warto kierować się własnymi odczuciami oraz tym, jakie jest przeznaczenie pomieszczenia, w którym znajdzie się oświetlenie. Do pomieszczeń typowo wypoczynkowych, w których zależy nam na ciepłej atmosferze, lepiej wybrać jak najcieplejszy kolor, który pomoże się zrelaksować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here